Reklama

Jest największym zagrożeniem dla Zimnej wojny Pawła Pawlikowskiego w wyścigu po Oscary.
Jeśli chodzi o same nominacje to meksykański film już wygrał. Nagrodzona Złotym Globem i Złotym Lwem w Wenecji Roma otrzymała właśnie dziesięć nominacji do najważniejszych nagród filmowych na świecie.
Z polskim filmem konkurować będzie aż w trzech kategoriach: dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, najlepszego reżysera i za najlepszy dźwięk.
Poza tym dzieło Alfonso Cuarona otrzymało też nominacje dla najlepszego filmu, dla aktorek - Yalitzy Apariao za rolę pierwszoplanową i dla Mariny de Tavira za drugoplanową. Wyróżniono też oryginalny scenariusz, scenografię, dźwięk i montaż dźwięku.

Reklama

Najlepszy reżyser?

Cuaron może poważnie zagrozić Pawłowi Pawlikowskiemu już nie tylko w drodze po kolejnego Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Obaj panowie zostali nominowani w kategorii najlepszy reżyser. Cuaron ma na koncie jedną statuetkę. W 2014 roku otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera za film Grawitacja. Za dwa wcześniejsze Ludzkie dzieci i I twoją matkę też nominowano go do najważniejszej filmowej nagrody. Roma najpierw otrzymała Złotego lwa na Festiwalu Filmowym w Wenecji i dwa Złote Globy za reżyserię i dla najlepszego filmu zagranicznego. Ku zaskoczeniu wielu Zimna wojna do Globów nie została nawet nominowana.
Za to Paweł Pawlikowski w 2015 odebrał Oscara dla Idy za najlepszy film nieanglojęzyczny. Zapowiada się więc zacięta walka. Czy wygra ją meksykański reżyser, który po raz pierwszy od 17 lat wrócił do korzeni i nakręcił film o ojczyźnie?

Reklama

Magiczny Meksyk

Reżyser, scenarzysta, operator i współmontażysta w jednej osobie zabiera widzów w podróż w czasie. Czarno-białe, panoramiczne zdjęcia sprawiają, że poznajemy miasto i losy głównych bohaterów niemal z dziecięcą ciekawością. I mimo, że tak naprawdę o akcji filmu ostatnie co możemy powiedzieć to to, że jest wartka, nie możemy się od niego oderwać i z niecierpliwością czekamy na każdą kolejną scenę.
Bohaterowie to Roma – modna i stylowa dzielnica Mexico City, Cleo – służąca z ludu Misteków i inteligencka rodzina, która zostaje pozbawiona jednego ze swoich członków.
Towarzyszą im niepokoje społeczne i kataklizmy. Cuaron pokazuje świat niemal pozbawiony mężczyzn, pojawiają się tylko na marginesie i są nieobecnymi sprawcami zdarzeń. Za to kobiety są silne i wspólnie stawiają czoła rzeczywistości.
Piękny film, bardzo szczegółowy sprawi, że na chwilę przeniesiecie się do Meksyku wczesnych lat 70.
Kto wygra najważniejszą walkę o Oscara okaże się już niedługo… 24 lutego.

Reklama
Reklama
Reklama