Krzysztof Jaroszyński już jako młody chłopak wykazał wyjątkowy talent do wychwytywania sytuacji absurdalnych. Radiowy głos i odwaga sceniczna, a przy tym lekkie pióro, zaowocowały szeregiem znakomitych programów radiowych i telewizyjnych, które po latach zyskały miano kultowych. Satyryk jest także reżyserem i producentem znanych polskich seriali komediowych.

Reklama

Spis treści:

Skrócony życiorys Krzysztofa Jaroszyńskiego

Krzysztof Jaroszyński urodził się 3 czerwca 1953 roku w Warszawie. Tam skończył XXII Liceum Ogólnokształcące im. Jose Marti i już jako dziewiętnastolatek występował w kabarecie studenckim „Stodoła”.

Od razu po maturze rozpoczął współpracę z Programem III Polskiego Radia. Pisał dla znanych polskich satyryków i występował na scenie kabaretowej.

Po zmianie ustrojowej w Polsce zajął się produkcją seriali telewizyjnych, jednak nie zrezygnował z pasji do kabaretu. Od 2021 roku występuje w kabarecie „PanDemon”.

Zobacz także

Życie prywatne reżysera i satyryka

  • Jest mężem aktorki Elżbiety Zającówny. Wzięli ślub w latach 90. i od ponad 40. lat są razem. Więcej w artykule o historii małżeństwa Krzysztofa Jaroszyńskiego z Elżbietą.
  • Jest tatą Gabrieli Jaroszyńskiej (ur. 1991), miłośniczki i promotorki kultury japońskiej, instruktorki tańca i specjalistki od marketingu. Chociaż nie jest zawodową aktorką, zagrała epizod w serialu „Graczykowie”.
  • Krzysztof Jaroszyński napisał książkę „Półprzewodnik po Polsce”, która została opublikowana w 2021 roku Wydawnictwie Pascal. Jest to zbiór 100 miejsc i anegdot z nimi związanych.
  • W 2015 roku satyryk przeżył poważny wypadek samochodowy. Zderzył się z TIR-em i jak sam przyznaje „28 lipca, kilka minut po 10 rano, otrzymał drugie życie”.
  • Wspólnie z żoną założyli firmę Gabi Sp. z o.o., zajmując się produkcją seriali.

Audycje w radiowej „Trójce” i programy w TVP1

Na antenie radiowej „Trójki” Krzysztof Jaroszyński w wieku 21 lat prowadził autorski cykl monologów w ramach audycji satyrycznej „60 minut na godzinę”. Były to „Dzienniki trenera”, „Krótki kurs praktycznego języka” i „Poradnik pedagoga z placówki pozaszkolnej”. Audycję tworzyli najlepsi polscy satyrycy, m.in. Maria Czubaszek, Jonasz Kofta, Jacek Fedorowicz czy Stefan Friedman. W złotych latach Polskiego Radia program cieszył się ogromną popularnością.

W 1994 roku w TVP1 współtworzył program satyryczny „Magazynio” razem ze Stefanem Friemannem. W 1997 roku wspólnie napisali scenariusz do serialu „Z pianką czy bez”. Satyryk jest również autorem quizów dla kandydatek do tytułu Miss Polski.

Twórczość satyryczna i literacka

Od 1976 roku występował w kabarecie „Pod Egidą”, stworzonym przez Jana Pietrzaka, a od 1987 do 1991 roku współtworzył duet kabaretowy z Januszem Gajosem pod szyldem „Dwójka bez Sternika”.

Przez większą część życia zawodowego Krzysztof Jaroszyński zajmował się twórczością literacką. Pisał teksty kabaretowe dla Jana Kobuszewskiego, Piotra Fronczewskiego, Krystyny Sienkiewicz, Janusza Gajosa czy Cezarego Pazury.

Seriale telewizyjne w reżyserii Krzysztofa Jaroszyńskiego

Od 1992 roku Krzysztof Jaroszyński zajął się produkcją i reżyserią seriali telewizyjnych. Na swoim koncie ma między innymi następujące hity:

Reklama
  • Graczykowie (1999-2001) – historia rodziny Graczyków, do których często wpada z wizytą sąsiad Roman „Buła” Bułkowski (Paweł Wawrzecki) i teściowa Aniela (Krystyna Sienkiewicz). Kontynuacją jest serial „Graczykowie, czyli Buła i spóła” (2001-2002).
  • Szpital na perypetiach (2001-2003) – serial nawiązuje do realiów w polskich szpitalach na przełomie wieków, parodiując zachowania w obrębie personelu medycznego i w kontaktach z pacjentami. Ordynatorem szpitala rejonowego nr 1 im. A. Kopernika jest dr Łubicz (Krzysztof Kowalewski). W serialu wystąpili także: Hanna Śleszyńska, Paweł Wawrzecki czy Piotr Gąsowski.
  • Daleko od noszy (2003-2009) – to kontynuacja „Szpitalu na perypetiach”, akcja sitcomu rozgrywa się na czwartym piętrze szpitala im. Adama Kopernika na oddziale chirurgicznym. Do obsady z pierwszej części dołączyli m.in. Anna Przybylska i Krzysztof Tyniec. W latach 2010-2011 powstała trzecia część „Daleko od noszy 2”, a następnie czwarta – „Daleko od noszy. Szpital futpolowy”.
Reklama
Reklama
Reklama