Reklama

Konrad Niewolski pierwszy film nakręcił z własnych środków i bez przygotowania artystycznego. Jego drugi obraz okazał się ogromnym zaskoczeniem na festiwalu w Gdyni. Nikt nie przypuszczał, że osoba spoza branży może w taki sposób pokazać niuanse więziennego życia.

Reklama

Spis treści:

Notka biograficzna

Konrad Niewolski urodził się 31 grudnia 1972 w Warszawie. Nic nie wskazywało na to, że zrobi karierę w branży filmowej. Wybierając kierunek studiów, początkowo zdecydował się na fizykę na Uniwersytecie Warszawskim.

W 1995 roku ukończył administrację i stosunki międzynarodowe w Wyższej Szkole Biznesu i Administracji w Warszawie.

D.I.L. (2002) – niezależny debiut fabularny

Jako reżyser, scenarzysta i producent zadebiutował w 2002 roku. W niezależnym obrazie pt. „D.I.L.” opowiada o środowisku dilerów narkotykowych.

Darek Krycki (Sławomir Federowicz), Lukado (Andrzej Deskur) i Ira (Grzegorz Kowalczyk) w dzieciństwie grali razem w piłkę. Teraz ich głównym źródłem dochodu jest sprzedawanie narkotyków – zarówno wśród biznesmenów, jak i dzieciaków z gimnazjum.

Każdy z trójki bohaterów prowadzi swoje drugie życie. Krycki pomaga mamie w sklepie, Lukado jest aspirującym malarzem, a Ira to chłopak o wielkim sercu, który na co dzień boryka się z problemami rodzinnymi.

W rolach epizodycznych pojawiają się Henryk Gołębiewski – jako ojciec Iry – i Jan Machulski – jako jeden ze współpracowników trójki dilerów.

Symetria (2003) – drugi film z nagrodami na festiwalach

Rok później powstał najlepiej oceniany obraz w reżyserii Konrada Niewolskiego, czyli „Symetria” (2003). Akcja dramatu rozgrywa się w więzieniu, do którego trafia Łukasz (Arkadiusz Detmer), bezrobotny absolwent geografii niesłusznie oskarżony o napad rabunkowy.

Chłopak dołącza do środowiska grypsujących, czyli elity w hierarchii więziennej. W celi poznaje Dawida (Andrzej Chyra), który został skazany za zabójstwo gwałciciela swojej żony, gangsterów Siwego i Kasiora (Marcin Jędrzejewski i Mariusz Jakus), powiązanego z mafią Alberta (Borys Szyc) i Romana (Janusz Bukowski), skazanego za niepłacenie alimentów.

W pewnym momencie do celi trafia nowy więzień (Paweł Szczęsny), osadzony za pedofilię. Współtowarzysze urządzają mu piekło.

Film został uhonorowany Nagrodą Dziennikarzy na festiwalu w Gdyni w 2003 roku.

Kolejne filmy w reżyserii Konrada Niewolskiego

W 2006 roku Konrad Niewolski nakręcił komedię pt. „Job, czyli ostatnia szara komórka” – jest to prosta i absurdalna historia o trzech kumplach, dla których największą rozrywką jest oglądanie teleturnieju prowadzonego przez Krzysztofa Ibisza. W filmie wystąpili między innymi Borys Szyc i Agnieszka Włodarczyk.

W tym samym roku powstał także thriller kryminalny – „Palimpsest” (2006) z Andrzejem Chyrą w roli policjanta zmagającego się z chorobą psychiczną. Film został doceniony na festiwalu w Gdyni w 2006 roku z uwagi na świetne zdjęcia w wykonaniu Arkadiusza Tomiaka.

W 2020 roku, nie przejmując się pandemią Covid-19, reżyser kręcił zdjęcia do „Asymetrii” – drugiej części filmu z 2003 roku. Nie przerwał pracy nawet po upomnieniu przez dziennikarzy i filmowców z Gildii Reżyserów Polskich. Obraz nie zyskał uznania krytyków.

Reklama

Życie prywatne reżysera

  • Konrad Niewolski zanim zajął się reżyserią filmową, podejmował się różnych aktywności biznesowych, m.in. prowadził kawiarenkę internetową.
  • Od 2000 roku jest międzynarodowym sędzią snowboardu FIS.
  • Był aresztowany za posiadanie broni. Spędził w więzieniu pół roku.
  • Jest twórcą kryptowaluty o nazwie Krypton X.
Reklama
Reklama
Reklama