Reklama

Bohaterowie filmów o podróżach w czasie albo są zagubieni w nowej sytuacji, albo działają w imię misji. W tytułach podejmujących tę tematykę wyraźnie widać podział na dwie grupy. Z jednej strony mamy opowieści o pętlach czasowych, które są rodzajem pułapki – jeden dzień powtarza się bez końca i trudno przełamać kołobieg zdarzeń. Z drugiej strony podróże odbywają się w konkretnym celu. Najczęściej, aby zapobiec globalnej lub osobistej katastrofie.

Reklama

Spis treści:

  1. Interstellar (2014) – film sci–fi o tunelach czasoprzestrzennych
  2. Seksmisja (1983) – podróż w przyszłość do świata bez mężczyzn
  3. Efekt motyla (2004) – film o próbach zmiany przyszłości
  4. Czas na miłość (2013) – komedia romantyczna z motywem podróży w czasie
  5. Powrót do przyszłości (1985) – popularna komedia z lat 80.
  6. Terminator (1984) – kultowa seria o androidach przybywających z przyszłości
  7. Na skraju jutra (2014) – film akcji o pętli czasowej
  8. Deja vu (2006) – film o podróżach w czasie z Denzelem Washingtonem
  9. O północy w Paryżu (2011) – komedia romantyczna z motywem podróży do lat 20.
  10. Palm Springs (2020) – zwariowana komedia o powtarzaniu jednego dnia bez końca
  11. Podobne filmy o podróżach w czasie i przestrzeni

Interstellar (2014) – film sci–fi o tunelach czasoprzestrzennych

Akcja filmu rozgrywa się w przyszłości w przestrzeni kosmicznej. Głównym bohaterem jest Joseph Cooper (Matthew McConaughey), astronauta dowodzący tajną misją na pokładzie statku Endurance. Jego zadaniem jest znalezienie planety, która zastąpi zdegradowaną Ziemię. Z powodu kryzysu ekologicznego i braku zasobów naturalnych ocalała tylko garstka ludzi.

Jednym z głównych wątków filmu „Interstellar” są podróże w tunelach czasoprzestrzennych. Przenoszą one załogę Coopera do nieznanych wymiarów, w których czas płynie inaczej dla każdej z postaci. Trzymająca w napięciu produkcja Christophera Nolana jest oparta na teorii naukowej amerykańskiego fizyka i noblisty, Kipa Stephena Thorne'a.

Naukowiec pełnił funkcję eksperta na planie filmowym, nadzorując m.in. wizualizację czarnych dziur. W 2015 r. film otrzymał Oscara za najlepsze efekty specjalne. W tym samy roku Polsce ukazała się książka Thorne'a pt. „Interstellar i nauka”.

Ocena na Filmwebie: 7.9

Zobacz także: Filmy o kosmosie dla fanów podróży międzyplanetarnych

Seksmisja (1983) – podróż w przyszłość do świata bez mężczyzn

Tematykę podróży w czasie podejmuje także kultowa polska produkcja w reżyserii Juliusza Machulskiego. Maks (Jerzy Stuhr) i Albert (Olgierd Łukaszewicz) budzą się w 2044 r. w zupełnie nieprzewidywalnych okolicznościach. Okazuje się, że podczas wojny nuklearnej zostały całkowicie zniszczone geny męskie. Główni bohaterowie przetrwali jednak dzięki hibernacji. Po wybudzeniu stają się obiektem badań społeczności rządzonej przez Ligę Kobiet.

Surrealistyczna komedia jest pokazem mistrzowskich umiejętności wybitnych artystów polskiego filmu. Do historii kina przeszły doskonałe dialogi i cytaty, takie jak:

Liga broni, Liga radzi, Liga nigdy was nie zdradzi,

Nie wstanę! Tak będę leżał,

Ciemność, widzę ciemność, ciemność widzę.

„Seksmisja” zdobyła nagrodę główną na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni w 1984 r., a także Brązowego Lwa za najlepszą scenografię.

Ocena na Filmwebie: 7,8.

Efekt motyla (2004) – film o próbach zmiany przyszłości

Osią fabuły jest tzw. efekt motyla, czyli teoria na temat tego, że pozornie nieistotne rzeczy mają decydujący wpływ na wydarzenia w przyszłości. Główny bohater, Evan Treborn (Ashton Kutcher) za pośrednictwem pisanych przez siebie dzienników odbywa podróż w przeszłość. W ten sposób stara się zmienić bieg wydarzeń, które doprowadziły do tragedii najbliższych mu osób.

„Efekt motyla” to popularny thriller sci–fi w reżyserii J. Mackye Grubera i Erica Bressa. Scenariusz powstał z inspiracji produkcjami, takimi jak „Podróż do przyszłości” (1985) Roberta Zemeckisa czy „Drabina Jakubowa” (1990) Adriana Lyne'a.

Ocena na Filmwebie: 7,8.

Czas na miłość (2013) – komedia romantyczna z motywem podróży w czasie

Ten film również bazuje na „efekcie motyla”. Tim Lake (Domhnall Gleeson) w wieku 21 lat dowiaduje się od ojca (Bill Nighy), że potrafi podróżować w czasie. Wykorzystuję nową umiejętność do tego, aby zdobyć serce Mary (Rachel McAdams). Gdy coś idzie nie tak, do skutku przeżywa te same chwile. Z czasem coraz bardziej zapętla się w czasie, co prowadzi do zabawnych pomyłek.

Czas na miłość” w reżyserii Richarda Curtisa nawiązuje do kultowego filmu „Dzień świstaka” (1993) Harolda Ramisa. Brytyjski komediodramat otrzymał Nagrodę Publiczność na MFF w San Sebastian.

Ocena na Filmwebie: 7,6.

Zobacz także: Filmy o miłości – stare, nowe, klasyczne i ponadczasowe

Powrót do przyszłości (1985) – popularna komedia z lat 80.

W pełnej zabawnych zwrotów akcji produkcji Roberta Zameckisa główny bohater, Marty McFly (Michael J. Fox) przenosi się 30 lat w przeszłość, do 1955 r. Podróż odbywa się za pośrednictwem samochodu zaprojektowanego przez szalonego naukowca, dr Emmanuela Browna (Christopher Lloyd).

Cofając się w czasie, spotyka swoich rodziców w momencie, gdy są nastolatkami. Jego pojawienie się zaburza ich relację. Istnieje ryzyko, że w przyszłości nie będzie ich dzieckiem. Robi więc wszystko, aby przywrócić pierwotny bieg zdarzeń.

Powrót do przyszłości” to jeden z największych hitów lat 80. XX wieku. W 1989 r. powstała kontynuacja: „Powrót do przyszłości II”, a w 1990 r. – ostatnia część trylogii: „Powrót do przyszłości III”.

Ocena na Filmwebie: 7,4.

Terminator (1984) – kultowa seria o androidach przybywających z przyszłości

To pierwsza część serii popularnych filmów akcji z Arnoldem Schwarzeneggerem w roli głównej. Tytułowy Terminator jest androidem, który zostaje wysłany w przeszłość, aby zabić Sarę Connor (Linda Hamilton) – przywódczynię garstki ocalałych rebeliantów. Z przyszłości przybywa także Kyle Reese (Michael Biehn), aby – w opozycji do androida – chronić Sarę.

Akcja filmu „Terminator” rozgrywa się w latach 80. Produkcja w reżyserii Jamesa Camerona została nagrodzona na festiwalu Saturny w trzech kategoriach: najlepszy film sci–fi, scenariusz i charakteryzacja. Pierwsza część stała się początkiem rozbudowanej serii, która obejmuje w sumie siedem tytułów. Dwa pierwsze i ostatni („Terminator: mroczne przeznaczenie” z 2019 r.) zostały nakręcone przez J. Camerona – w ostatniej produkcji we współpracy z Tomem Millerem.

Ocena na Filmwebie: 7,4

Zobacz także: 10 najciekawszych filmów o przyszłości i nowych technologiach

Na skraju jutra (2014) – film akcji o pętli czasowej

To film katastroficzny o walce z obcymi, którzy zaatakowali Ziemię. Głównym bohaterem jest major Bill Cage (Tom Cruise), który ginie podczas bitwy z kosmitami, zabijając osobnika Alfa. To zdarzenie sprawia, że wpada w pętlę czasową. Od teraz w nieskończoność powtarza dzień swojej śmierci.

Podczas jednego z kolejnych flash backów poznaje Ritę Vrataski (Emily Blunt) – bojowniczkę Sił Specjalnych. Okazuje się, że znajduje się ona w takiej samej sytuacji. Receptą na wydostanie się z kołobiegu czasu jest zabicie osobnika Omega.

Film „Na skraju jutra” w reżyserii Douga Liman został nagrodzony na festiwalu Saturny za najlepszy montaż w 2015 r.

Ocena na Filmwebie: 7,4.

Deja vu (2006) – film o podróżach w czasie z Denzelem Washingtonem

„Deja vu” to spektakularny thriller science fiction w reżyserii Tony'ego Scotta. Agent federalny Doug Carlin (Denzel Washington), badając przyczyny eksplozji na promie, doświadcza zjawiska déjà vu. Jest to odczucie, które polega na wrażeniu, że jakaś sytuacja miała już miejsce w przeszłości. Inni ocalali pasażerowie doświadczają tego samego. Zjawisko staje się kluczem do rozwiązania zagadki wybuchu i uniknięcia kolejnych tragedii.

W sprawę angażuje się jednostka specjalna FBI. Wykorzystując tunel czasoprzestrzenny jest w stanie cofnąć się w czasie do miejsca zdarzenia, aby sprawdzić, co dokładnie wydarzyło się na statku.

Ocena na Filmwebie: 7,3.

O północy w Paryżu (2011) – komedia romantyczna z motywem podróży do lat 20.

Zupełnie inaczej motyw podróży w czasie wykorzystuje Woody Allen w czarującej komedii romantycznej „O północy w Paryżu”. Gil (Owen Wilson) wyjeżdża ze swoją narzeczoną Inez (Rachel McAdams) do europejskiej stolicy zakochanych, aby zaplanować ślub. Jednak, z różnych przyczyn, spędzają czas osobno. Podczas samotnych spacerów Gil przenosi się w czasie do międzywojennego Paryża.

W ten sposób ma niebywałą okazję poznać śmietankę intelektualną tamtych lat – Zeldę Fitzgerald (Alison Pill), Ernesta Hemingwaya (Corey Stoll), Gertrude Stein (Kathy Bates), Salvadora Dali (Adrien Brody) czy Pabla Picasso (Marcial Di Fonzo Bo).

Film zdobył Oscara w 2012 r. za najlepszy scenariusz oryginalny.

Ocena na Filmwebie: 7,1.

Palm Springs (2020) – zwariowana komedia o powtarzaniu jednego dnia bez końca

„Palm Spring” to szalony i śmieszny film o pętli czasowej. Zostają w niej uwięzieni Sarah (Cristin Milloti) i Nyles (Andy Samberg) – dwójka gości na weselu w Palm Springs. Nudne przyjęcie ma swój wybuchowy finisz, po którym... po raz kolejny następuje ten sam poranek.

Początkowo Sarah jest przerażona tym, że jej życie nie ma przyszłości. Jednak u boku Nylesa odkrywa uroki bezgranicznej wolności. W końcu, jeśli wszystko wydarzy się jeszcze raz, można robić najbardziej odjechane rzeczy bez względu na konsekwencje.

Film Maxa Barbakowa zdobył wiele ważnych nagród w 2021 r., w tym Critics' Choice w kategorii: najlepsza komedia i Independent Spirit za najlepszy debiut scenariuszowy (Andy Siara).

Ocena na Filmwebie: 7,0.

Podobne filmy o podróżach w czasie i przestrzeni

Poniżej lista uzupełniająca TOP 10. A na niej kilka świetnych produkcji, które przez długie lata biły rekordy popularności. Kolejność chronologiczna:

Reklama
  1. Dzień świstaka (1993) – zakręcona komedia o pętli czasu. Znalazł się w niej Phil (Bill Murray), prezenter pogody – od teraz codziennie rano budzi się w dzień przepowiadający nadejście wiosny. Reżyseria: Harold Ramis,
  2. Goście, goście (1993) – film o rycerzu średniowiecznym (Jean Reno), który wraz z giermkiem (Christian Clavier) zostają przeniesieni do teraźniejszości. Reżyseria: Jean-Marie Poiré,
  3. 12 małp (1995) – film o podróży w przeszłość, która ma uchronić ludzkość przed epidemią. Wysłannikiem jest jeden z ocalałych, James Cole (Bruce Willis). Obok świetnej roli pierwszoplanowej, genialna rola Brada Pitta. Reżyseria: Terry Gilliam. Więcej – w rankingu najlepszych filmów o pandemii,
  4. Wehikuł czasu (2002) – film na podstawie powieście H. G. Wellsa. Opowiada o naukowcu (Guy Pearce), który konstruuje maszynę, pozwalającą przenieść się w odległą przyszłość. Reżyseria: Simon Wells,
  5. Kod nieśmiertelności (2011) – film o eksperymencie rządowym, w którym bierze udział kapitan Colter Stevens (Jake Gyllenhaal). Polega on na przenoszeniu się w czasie i wcielaniu w różne postacie na 8 min przed końcem ich życia. W ten sposób jednostki specjalne chcą zbadać przyczynę ataku bombowego w pociągu pasażerskim. Reżyseria: Duncan Janes.
Reklama
Reklama
Reklama