Elżbieta Jarosik, jak wygląda życie aktorki? Strata dziecka, pasja do aktorstwa
Fot. Kamil PIKLIKIEWICZ/East News
Z ŻYCIA GWIAZD

Elżbieta Jarosik zdobyła się na osobiste wyznanie: „Naprawdę nie wiem, jak ja to przeżyłam”

Jak udało jej się podnieść po rodzinnej tragedii?

Olga Figaszewska 3 maja 2021 06:41
Elżbieta Jarosik, jak wygląda życie aktorki? Strata dziecka, pasja do aktorstwa
Fot. Kamil PIKLIKIEWICZ/East News

Naturalna, szczera, wspaniała i ceniona aktorka. Elżbieta Jarosik na swoim koncie ma wiele wyjątkowych kreacji teatralnych, filmowych i serialowych. „Kocham ten zawód. Nikim innym nie mogłabym być”, mówiła w rozmowie z Krzysztofem Ibiszem. Dla wielu widzów wciąż pozostanie mamą serialowej Niani – Teresą Maj. Jakie tajemnice skrywa jej życie? W jednym z ostatnich wywiadów Elżbieta Jarosik otworzyła się na temat rodzinnej tragedii... Aktorka straciła swoje pierwsze dziecko.

Elżbieta Jarosik – aktorska droga

Już jako mała dziewczynka zafascynowała się sceną i zapragnęła związać z nią swoją przyszłość. Śpiewała, tańczyła... Zresztą Elżbieta Jarosik wraz z bratem wychowywała się w domu o artystycznych tradycjach. Tata przyszłej aktorki był organistą, a mama śpiewała w chórze. 

Od zawsze śpiewałam i nadal to lubię. Niemniej tańczyć chciałam od urodzenia. Byłam bardzo wstydliwa, a w tańcu mogłam wyrazić swoje uczucia, tęsknoty i wtedy nie wstydziłam się tego. Ponieważ mieszkałam w małej miejscowości pod Częstochową, na szlaku orlich gniazd, w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, nie było w pobliżu szkoły baletowej”, wspominała Elżbieta Jarosik w rozmowie z Angorą.

To dlatego wybrała się na studia aktorskie na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej i Filmowej, które ukończyła w 1972 roku. Co ciekawe, przy pierwszym podejściu do egzaminu gwiazda… uciekła! Wyznała, że najzwyczajniej w świecie, przestraszyła się. „Ktoś na mnie krzyknął, że jedzie traktor i że mam mówić głośniej, więc natychmiast się zestresowałam. Pomyślałam: - Dlaczego tu na mnie krzyczą, uciekam stąd, jadę do mamy, tam jest najlepiej. Wyszłam z sali i wyjechałam do mojego Olsztyna pod Częstochową”, dodawała w Angorze. Do szkoły wróciła znów po rok. Ale nie ukrywa, że czas studiów był dla niej bardzo trudny. Elżbieta Jarosik była silnie związana z rodzicami, a rozłąka nie była dla niej czymś normalnym. Tęskniła za domem. Potrzebowała czasu, żeby się otworzyć, a to udało jej się dopiero na trzecim roku.

Zobacz też: Życie nie szczędziło jej ciosów. Jaka naprawdę jest Barbra Streisand?

Elżbieta Jarosik, 1989, BAL NA DWORCU W KOLUSZKACH
Fot. INPLUS/East News

Elżbieta Jarosik, 1989 rok:

Aktorka debiutowała w produkcji „Rękopis znaleziony w Saragossie”. „Byłam bardzo młodą dziewczyną i na planie tego filmu zaprzyjaźniłam się ze Zbigniewem Cybulskim. Dużo rozmawialiśmy, zwierzyłam mu się, że chyba pójdę do szkoły aktorskiej, a on mi odradzał. Nie posłuchałam. Zagrałam młodą Hiszpankę w miasteczku”, relacjonowała.

Przez 15 lat współpracowała z Teatrem Nowym w Poznaniu. Z kolei wraz z surrealistyczną grupą Janusza Wiśniewskiego wstępowała w sztukach teatralnych na scenach prawie całego świata. „Tam nie było gwiazd. Nie było głównych ról. Wszyscy byli równi. Chodziło o to, żeby zespół był ze sobą idealnie zgrany, co dawało fantastyczny efekt”, podkreślała. W jej zawodowym życiu przeszła przez trudny etap. 

„Bardzo przeżyłam rozpad poznańskiego teatru i czekałam, że jednak się zjednoczymy. Dlatego odmówiłam etatu w jednym z teatrów warszawskich. Powrót nie nastąpił. Kilkanaście lat byłam od wszystkiego odstawiona i przeżywałam kryzys. Nastały dla mnie ciężkie czasy. Powoli zaczęłam się wspinać szczebel po szczeblu drabiny i zaczęłam grać małe epizody. Większe zainteresowanie moją osobą zaczęło się w 2004 roku od filmu "Wesele" Smarzowskiego, w którym mnie doceniono”, opowiadała w Angorze.

Potem artystka otrzymała rolę w Teatrze w Dusseldorfie. Elżbieta Jarosik była związana m.in. z Teatrem Kamienica, Och-Teatrem czy Teatrem Polonia. Aktorkę mogliśmy podziwiać w takich produkcjach, jak: „Kraj świata”, „Przystań”, „Klan”, „Przedwiośnie”, „Wiedźmin”, „Na wspólnej”, „Tylko miłość”, „Ojciec Mateusz”, „Skazane”, „Kler”, „Usta usta”.

Serca widzów podbiła jako Teresa Maj

Fani pokochali ją za wyrazistą postać Teresy Maj w serialu Niania, który na ekranach gościł od 2005 do 2009 roku. Ta kreacja przysłoniła nieco jej dorobek artystyczny. Jednak Elżbieta Jarosik w wywiadach wspominała z uśmiechem na twarzy czas pracy nad produkcją. Jak przyznawała, po raz pierwszy otrzymała tak karykaturalną postać do stworzenia.

„Chyba rzeczywiście miałam szczęście, bo wygrałam casting na tę rolę z mocnym postanowieniem zagrania w jakimś serialu, bo u nas tak się porobiło, że aktor, który w nim nie gra, nie istnieje, co mnie trochę martwi, bo dla mnie najważniejszy był teatr. (…) Lubię się wygłupiać, śmiać, opowiadać zabawne historie. Po raz pierwszy grałam tak karykaturalną postać”, mówiła w rozmowie z tygodnikiem Angora po zakończeniu prac nad serialem.

Sprawdź też: Nieszczęśliwa miłość, samotność i choroba. Życie Ryszardy Hanin skrywa wiele tajemnic

Elżbieta Jarosik na planie serialu Niania
Fot. Bartosz KRUPA/East News

Elżbieta Jarosik, Agnieszka Dygant, Niania
Fot. TRICOLORS/East News

Jaka prywatnie jest Elżbieta Jarosik?

Prywatnie aktorka jest wspaniałą, ciepłą i otwartą osobą. Emanuje z niej niesamowity spokój. Elżbieta Jarosik uwielbia spędzać czas na czytaniu książek. Ale najważniejszą rolą jej życia jest macierzyństwo. Gwiazda doczekała się córki. 

„Rozstawaliśmy się i wciąż do siebie wracaliśmy. On miał za sobą jedno, niespełnione małżeństwo. Anię urodziłam, gdy miałam trzydzieści pięć lat”, mówiła o partnerze w jednym z wywiadów. Gwiazda nie ukrywa, ze ma także za sobą trudne chwile. Pierwsze dziecko straciła, dlatego obawiała się kolejnej ciąży. Aktorka zdecydowała się opowiedzieć o tym w ostatnim wywiadzie. 

To było w sylwestra, zaniechali badań cogodzinnych, bo to było przed porodówką i dziecko zmarło. Ja zasnęłam... dziecko zmarło. To... to... straszne. Naprawdę nie wiem, jak ja to przeżyłam”, zwierzyła się w najnowszej rozmowie z Krzysztofem Ibiszem. W pogodzeniu się z tą niewyobrażalną tragedią pomogła jej praca i wsparcie Izabelli Cywińskiej, reżyserki teatralnej. „Kazała mi wrócić do teatru, bo trzeba było porobić zastępstwa. I ja się tak z tego podniosłam, to była taka terapia”, wyznała.

Elżbieta Jarosik nie ukrywała swojego szczęścia, gdy na świecie pojawiła się Ania. Przelała na nią całą swoją miłość. W tym czasie łączyła macierzyństwo z opieką nad córką, ale zawsze mogła liczyć na pomoc mamy. To ona zastępowała małej Ani tatę. 

Zobacz też: Popularność przyniosła jej rola w 07 zgłoś się. Jak dziś wygląda życie Ewy Florczak?

„W wychowaniu Ani pomagała mi moja mama. Na ojca Ani nie mogłam liczyć. Byłyśmy bardzo zżyte. Czasem nawet wydawało mi się, że Ania jest moją młodszą siostrą. Mama była taką ostatnią instancją w domu i wokół niej skupiała się rodzina”, mówiła Elżbieta Jarosik w najnowszej rozmowie z Krzysztofem Ibiszem w programie Demakijaż.

Aktorka wypracowała sobie z pociechą wspaniałą, przyjacielską relację. Dała jej wiele przestrzeni i zaufania. Elżbieta Jarosik jest niesamowicie dumna ze swojej córki. Anna Jarosik-Tomala ukończyła dziennikarstwo i szkołę aktorską. Obie panie uwielbiają ze sobą spędzać czas. We wspólnym wywiadzie, córka gwiazdy żartowała, że jej mąż musiał się ożenić nie tylko z nią, ale i z jej mamą. „Mama nie jest typową teściową tylko przyjaciółką”, mówi Anna Jarosik-Tomala. Zdradziła także, że mama jest bardzo kochliwa. Z kolei Elżbieta Jarosik podkreśliła, że jej serce jest teraz wolne. O mężczyznach w jednym z archiwalnych wywiadów wspominała: „Miałam tak duże powodzenie, że w rezultacie z żadnym z nich nie związałam się na stałe. Nie czuję się samotna. Kocham swoją wolność i nie chciałabym jej utracić”.  

Elżbiecie Jarosik i Annie Jarosik-Tomali życzymy wszystkiego dobrego!  

Źródło: Encyklopediateatru.pl, Świat-Tessy.com, Teatr Kamienica, Demakijaż

Elżbieta Jarosik z córką, Anną Jarosik-Tomalą

Elżbieta Jarosik, Anna Jarosik-Tomala, 2021
Fot. Tomasz Urbanek/East News

EN_01342462_0146, Elżbieta Jarosik 2018
Fot. Kamil PIKLIKIEWICZ/East News

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.