W rankingu filmów o magikach znajduje się 7 tytułów z pogranicza świata rzeczywistego i świata fikcji. Niektóre produkcje możemy zdecydowanie zaliczyć do fantastyki, w innych – granica pomiędzy wyćwiczonymi sztuczkami a prawdziwą magią nie jest już tak łatwa do określenia. To filmy, które wymagają wprawnego oka i skupienia, ponieważ chwila nieuwagi może sprawić, że i my ulegniemy iluzji.

Reklama

Spis treści:

Miejsce 7: Uczeń czarnoksiężnika (2010) – potomek legendarnego Merlina

Na łożu śmierci legendarny czarodziej Merlin (James A. Stephens) prosi jednego ze swoich najlepszych uczniów o odnalezienie swojego potomka. Balthazar Blake (Nicolas Cage) znajduje go w przyszłości, w 2010 r. w Nowym Jorku. To Dave Stutler (Jay Baruchel), chłopak zupełnie nieświadomy swoich wyjątkowych korzeni i umiejętności. Tymczasem okazuje się, że tylko on jest w stanie pokonać największego wroga Merlina, Maxima Horvatha (Alfred Molina).

„Uczeń czarnoksiężnika” w reżyserii Jona Turteltauba powstał z inspiracji „Fantazją” – produkcją Disneya z 1940 r. Obraz nawiązuje pośrednio także do ballady Johanna Wolfganga Goethego z 1797 r. W filmie wystąpiła Monica Belluci jako Veronica, dawna wielka miłość Balthazara Blake'a.

Ten tytuł zajmuje także 10. miejsce w naszym rankingu filmów o magii.

Zobacz także

Ocena na Filmwebie: 6,4.

Miejsce 6: Iluzja 2 (2016) – Czterej Jeźdźcy wracają na scenę

„Iluzja 2” to kontynuacja produkcji z 2013 r. o grupie światowej sławy magików, znanych jako Czterej Jeźdźcy. Iluzjoniści żyją w ukryciu po tym, jak w czasie występu dokonali kradzieży pieniędzy z kont bankowych. Dylan Rhodes (Mark Ruffalo) nadal pracuje dla FBI, ale sprzyja Jeźdźcom, blokując do nich dostęp służbom bezpieczeństwa.

Wkrótce w nowym składzie – zamiast Henley Reeves pojawia się Lula zagrana przez Lizzy Caplan – ponownie wychodzą na scenę, podejmując próbę zdemaskowania nielegalnych działań pewnej korporacji. Jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem. Okazuje się, że zostają wplątani w intrygę swojego dawnego rywala (Morgan Freeman).

Film „Iluzja 2” powstał w reżyserii Jona M. Chu i otrzymał trzy nominacje do nagrody Teen Choice w 2016 r.

Ocena na Filmwebie: 6,8.

Miejsce 5: Uczciwy oszust (2014) – film dokumentalny o demaskowaniu sztuczek

James Randi to kanadyjsko–amerykański iluzjonista, znany z demaskowania osób zajmujących się okultyzmem i zjawiskami paranormalnymi. Zasłynął wykryciem przekłamań w raporcie prof. Jacques’a Benveniste’a dotyczącym homeopatii. Ufundował także nagrodę w wysokości 1 mln dolarów dla osoby, która udowodni prawdziwość dowolnego zjawiska paranormalnego. Do tej pory nikomu nie udało się jej zdobyć. James Randi zmarł w 2020 r. w Plantation w wieku 92 lat.

W dokumencie Tylera Measona i Justina Weinsteina możemy zobaczyć materiały archiwalne przedstawiające jego życie i spotkania z osobami, zajmującymi się oszukiwaniem ludzi.

Ocena na Filmwebie: 6,9.

Miejsce 4: Next (2007) – film akcji z wykorzystaniem nadnaturalnych umiejętności

Głównym bohaterem filmu „Next” jest Chris Johnson (Nicolas Cage) – mężczyzna obdarzony umiejętnością widzenia tego, co wydarzy się w najbliższej przyszłości. Chris wykorzystuje swój dar, aby wygrywać zakłady hazardowe w Las Vegas. Jednak nie chce nadmiernie się afiszować, dlatego żyje pod zmienionym nazwiskiem.

W pewnym momencie okazuje się, że może pomóc FBI w walce z grupą terrorystyczną, która grozi detonacją ładunku nuklearnego w Los Angeles. Agentka Callie Ferris (Julianne Moore) wyrusza do Las Vegas, aby odszukać Chrisa i nakłonić go do współpracy.

Ocena na Filmwebie: 6,9.

Miejsce 3: Iluzja (2013) – ryzykowne sztuczki Czterech Jeźdźców

Początkowo Czterej Jeźdźcy działają na zlecenie milionera Arthura Tresslera (Michael Caine). W wielkim show, którego jest sponsorem, okradają jeden z paryskich banków, a pieniądze rozrzucają wśród publiczności. Sztuczka ściąga na grupę oczy FBI. Sprawę przejmują agenci Dylan Rhodes (Mark Ruffalo) i Alma Dray (Mélanie Laurent). Ich śledztwo nabiera rozpędu dzięki pomocy byłego magika, Thaddeusa Bradleya (Morgan Freeman).

Grupę utalentowanych iluzjonistów tworzą: J. Daniel Atlas (Jesse Eisenberg), Merritt McKinney (Woody Harrelson), Jack Wilder (Dave Franco) i Henley Reeves (Isla Fisher).

Iluzja” w reżyserii Louisa Leterriera zdobyła Kryształową Statuetkę w 2014 r. (ulubiony thriller) i dwie nominacje do Saturnów (najlepszy thriller i najlepsza muzyka).

Ocena na Filmwebie: 7,4.

Miejsce 2: Iluzjonista (2006) – film kostiumowy o słynnym magiku z Wiednia

Tajemniczy iluzjonista z Wiednia, Eisenheim (Edward Norton) zdobywa coraz większą popularność, wykonując sztuczki, który nikt nie jest w stanie rozpracować. Sława magika zwraca uwagę księcia Leopolda (Rufus Sewell).

Podczas jednego ze spektakli wysyła na scenę swoją narzeczoną, Sophie (Jessica Biel), aby z jej pomocą zdemaskować iluzjonistę. Zupełnie nie spodziewa się tego, że Eisenheim rozpozna w dziewczynie swoją dawną miłość.

Film w reżyserii Neila Burgera posiada doskonałą ścieżkę dźwiękową, której kompozytor otrzymał nagrodę Critics' Choice w 2007 r.

Ocena na FIlmwebie: 7,8.

Zobacz także: Filmy kostiumowe – wizualna uczta w duchu epoki

Miejsce 1: Prestiż (2006) – spektakularny pojedynek najlepszych iluzjonistów świata

Prestiż” to trzymająca w napięciu opowieść o dwóch doskonałych iluzjonistach. Robert Angier (Hugh Jackman) i Alfred Borden kiedyś pracowali razem, ale nieszczęśliwy wypadek na scenie sprawił, że ich ścieżki się rozeszły. Robert obwinia Alfreda o śmierć swojej żony. Od teraz rywalizują o tytuł najlepszego iluzjonisty na świecie, popadając w coraz większą obsesję.

Aby dowiedzieć się więcej na temat planowanego występu Alfreda, Robert wysyła swoją asystentkę Olivię (Scarlett Johansson), aby śledziła byłego wspólnika, a następnie ujawniła szczegóły podobno wyjątkowo spektakularnej sztuczki. Podstęp się nie udaje. Robert nie przewiduje tego, że Olivia zakocha się w Alfredzie. Tymczasem okazuje się, że w pokazie zostanie zastosowana maszyna Tesli (David Bowie).

Film powstał w reżyserii Christophera Nolana na podstawie powieści Christophera Priesta. Świetnie dopasowana scenografia i kostiumy pozwalają na udaną podróż w czasie – do Londynu u schyłku XIX wieku.

Obraz był nominowany do Oscara w 2007 r. w dwóch kategoriach – najlepsze scenografia i zdjęcia. Zdobył nagrodę na festiwalu Satelity (najlepsze wydanie DVD), a także zajął 82. pozycję na liście 101 najlepszych scenariuszy XXI wieku (lista Amerykańskiej Gildii Scenarzystów).

To także miejsce 2. w naszym rankingu filmów o magii.

Ocena na Filmwebie: 8,1.

Pozostałe filmy o magikach

Dla osób zainteresowanych iluzją, przygotowaliśmy listę uzupełniającą ranking:

Reklama
  1. Houdini: Magia miłości (2007) – film o najsłynniejszym magiku na świecie, Harrym Houdinim (Guy Pearce). Iluzjonista korzysta z pomocy spirytystki (Catherine Zeta–Jones), aby nawiązać kontakt ze zmarłą matką. Reżyseria: Gillian Armstrong,
  2. Oz: Wielki i potężny (2013) – film fantasy o przygodach młodego iluzjonisty (James Franco) w Krainie Oz. Reżyseria: Sam Raimi, w pozostałych rolach: Mila Kunis, Rachel Weisz, Michelle Williams,
  3. Niewiarygodny Burt Wonderstone (2013) – komedia Dona Scarino o rywalizacji dwóch magików z Las Vegas, w rolach głównych: Steve Carell, Steve Buscemi, Jim Carrey, Olivia Wilde,
  4. Sztuczka (2016) – dramat sci–fi o ulicznym magiku (Jacob Latimore), który podejmuje się handlu narkotykami. Reżyseria: Justin Dillard,
  5. Zegar czarnoksiężnika (2018) – fantastyczny film przygodowy o chłopaku (Owen Vaccaro) i jego wuju (Jack Black), eksperymentującym z magią. Reżyseria: Eli Roth.
Reklama
Reklama
Reklama