Te filmy otrzymały Złotą Palmę! Oto zwycięzcy z ostatnich 10 lat
Najlepsze filmu Festiwalu Filmowego w Cannes
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes to jeden z najbardziej prestiżowych festiwali filmowych na świecie. Organizowany od 1946 roku w położonym na Lazurowym Wybrzeżu mieście Cannes, każdego roku przyciąga najlepszych filmowców z całego świata. W tym roku festiwal rozpocznie się już 14 maja. Wciąż nie są znane filmy, które powalczą na nim o Złotą Palmę. W oczekiwaniu na ogłoszenie tytułów filmów wyświetlonych w konkursie głównym festiwalu, przypominamy zwycięzców Złotej Palmy z ostatnich lat.
Filmy nagrodzone Złotą Palmą w Cannes
W bogatej historii Festiwalu Filmowego w Cannes wiele polskich filmów walczyło o Złotą Palmę. Jednak, jak na razie, tym największym wyróżnieniem uhonorowane zostały jedynie dwa polskie filmy. Były to Człowiek z żelaza Andrzeja Wajdy oraz polsko-francuska koprodukcja: Pianista Romana Polańskiego.
Jeśli spojrzeć na listę zwycięzców Złotej Palmy dla najlepszego filmu (trzeba pamiętać, że Złota Palma wręczana była w latach 1955-1963, a później nieprzerwanie od 1975 roku; wcześniej zwycięzcy Cannes otrzymywali Grand Prix Festiwalu), zdecydowanym liderem są Stany Zjednoczone. Filmy z tego kraju wygrywały tę prestiżową nagrodę trzynaście razy. Niemal o połowę mniej, bo siedem razy, zwyciężały filmy organizatora festiwalu: Francji. Na przysłowiowym „pudle” znalazły się też Włochy z pięcioma Złotymi Palmami w dorobku. Kolejne miejsca zajmują Wielka Brytania i Japonia ze czterema zwycięstwami. Na szóstym miejscu znalazło się ex aequo sześć krajów: Austria, Belgia, Dania, Niemcy, Polska i Turcja.
Zapraszamy do GALERII, w której zebraliśmy zwycięzców Złotej Palmy z dziesięciu ostatnich lat.
1 z 10
2009 – Biała wstążka
Film Michaela Hanekego to wnikliwa analiza niemieckiego społeczeństwa tuż przed wybuchem I wojny światowej. Seria niewyjaśnionych zdarzeń zakłóca spokój małej, protestanckiej miejscowości. Biała wstążka została też nagrodzona Złotym Globem dla najlepszego filmu zagranicznego.
2 z 10
2010 – Wujek Boonmee, który potrafi przywołać swoje poprzednie wcielenia
Podejmujący temat reinkarnacji tajski dramat był pierwszym filmem z Tajlandii nagrodzonym Złotą Palmą. Skupia się na ostatnich dniach życia tytułowego bohatera, który otoczony duchami najbliższych wspomina swoje dawne wcielenia.
3 z 10
2011 – Drzewo życia
Młody Jack (Hunter McCracken, Sean Penn) opuszcza bezpieczny świat dzieciństwa, by dorosnąć. Wychowywany na prawdziwego mężczyznę przez surowego ojca (Brad Pitt), po latach wciąż nie może odnaleźć sensu życia. Krytycy uznali ten film Terrence’a Malicka za jeden z najlepszych filmów XXI wieku.
4 z 10
2012 – Miłość
Austriacki reżyser Michael Haneke powtórzył swój sukces z 2009 roku, zwyciężając drugą Złotą Palmę w przeciągu czterech lat. Ten melodramat o małżeństwie z 50-letnim stażem został potem nagrodzony Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.
5 z 10
2013 – Życie Adeli – Rozdział 1 i 2
Uznanie zapewniły filmowi Abdellatifa Kechiche’a Złota Palma oraz nominacja do Złotego Globu, rozgłos odważne sceny erotyczne, jakich tu nie brakuje. To opowieść o dorastaniu i erotycznej fascynacji dwóch bohaterek filmu: Adeli i Emmy (Adèle Exarchopoulos, Léa Seydoux).
6 z 10
2014 – Zimowy sen
Nakręcony w malowniczych rejonach Kapadocji turecki Zimowy sen to ekranizacja opowiadania Antona Czechowa: Żona. Opowiada historię prowadzącego mały hotel emerytowanego aktora, któremu pomagają żona Nihal oraz siostra Necla.
7 z 10
2015 – Imigranci
Bohaterami filmu Jacquesa Audiarda są tamilscy imigranci, którzy docierają do Francji z ogarniętej wojną domową Sri Lanki. Aby otrzymać polityczny azyl, troje nieznajomych podaje się za rodzinę z dzieckiem. Na miejscu głowa rodziny: Dheepan wplątuje się w kryminalną aferę.
8 z 10
2016 – Ja, Daniel Black
Owdowiały Daniel Black (Dave Johns) kontra urzędnicze absurdy. Z powodu zawału serca, kardiolog nie daje Danielowi zezwolenia na powrót do pracy. Według urzędników mężczyzna może pracować, dlatego odmawiają przyznania mu renty. To początek kłopotów sympatycznego Daniela Blacka.
9 z 10
2017 – The Square
Poukładane życie dyrektora prestiżowego muzeum sztuki nowoczesnej, Christiana (Claes Bang), niespodziewanie znajduje się na granicy katastrofy. Lista nagród dla tego filmu Rubena Östlunda jest długa. Oprócz Złotej Palmy jest na niej m.in. sześć Europejskich Nagród Filmowych i nominacja do Oscara.
10 z 10
2018 – Złodziejaszaki
Zeszłoroczny zwycięzca Festiwalu Filmowego w Cannes to opowieść o mieszkającej na przedmieściach Tokio rodzinie, która utrzymuje się z drobnych kradzieży w sklepach. Film Hirokazu Kore-edy walczył o Oscara z Zimną wojną, ale obydwa filmy musiały uznać wyższość Romy.