Marek Grechuta, Dorota Pomykała
Fot. archiwum Filmu / Forum, Marek Karewicz / Forum
NIEZWYKŁE RELACJE

Dorota Pomykała była szaleńczo zakochana w Marku Grechucie. Na jego widok drżała i była gotowa wiele poświęcić

„Uginały się pode mną nogi", mówiła

Karol Sowa 16 sierpnia 2023 19:56
Marek Grechuta, Dorota Pomykała
Fot. archiwum Filmu / Forum, Marek Karewicz / Forum

W latach 70. Marek Grechuta uchodził nie tylko za jednego z najlepszych polskich wokalistów, ale również za bardzo przystojnego artystę. Niemal zawsze na jego widok wzdychało wiele kobiet, które pragnęły chociaż przez chwilę z nim porozmawiać. „Spełniał wszystkie warunki ideału dla lekko egzaltowanych dziewcząt", stwierdziła Iwona Bielska. Do tego grona należała nie tylko ona, ale też między innymi Dorota Pomykała, która w piosenkarzu zakochała się po uszy. Na jego widok drżała i była gotowa wiele poświęcić. Pragnęła, by Marek Grechuta dał jej szansę. Oto historia tajemniczej relacji.

Co tak naprawdę łączyło Dorotę Pomykałę i Marka Grechutę? Historia relacji

Dorota Pomykała była jeszcze studentką krakowskiej szkoły teatralnej, gdy zaczęła zatracać się w miłości do Marka Grechuty. „Byłam gotowa na wiele, by zwrócić na siebie jego uwagę", mówiła. Ulubieniec publiczności był nie tylko jej idolem, ale również największym pragnieniem i zakazanym owocem. „Na jego widok uginały się pode mną nogi", dodawała w 2006 roku w rozmowie z TVP Kultura.

O Marku Grechucie marzyło wiele młodych wówczas kobiet. Każda z nich pragnęła, aby patrząc im prosto w oczy, zaśpiewał do nich „Będziesz moją panią". Nic więc dziwnego, że w 1976 roku, odkąd muzyk związał się z Piwnicą pod Baranami, studentki szkoły teatralnej były jej regularnymi klientkami.

Do nich należała właśnie Dorota Pomykała, która za wszelką cenę chciała oczarować artystę. „Jedyną drogą, by pracować z Markiem Grechutą, była Piwnica. Wtedy, gdy chciało się tam wystąpić, to trzeba było spotkać się z Piotrem Skrzyneckim i powiedzieć, o co chodzi. On robił próbę i dopuszczał lub nie. A potem był już krok, aby pójść do Marka i powiedzieć, że chce się z nim pracować. Mnie się udało", zwierzała się aktorka. 

CZYTAJ TEŻ: Przed śmiercią żona Marka Frąckowiaka nie odstępowała go na krok: „Bez Ewy moje życie miałoby inny smak, inny zapach i inną wartość”

Marek Grechuta
Fot. Marek Karewicz / Forum

Dorota Pomykała
Fot. archiwum Filmu / Forum

Dorota Pomykała była zazdrosna o Marka Grechutę

Gdy Marek Grechuta w 1977 roku podarował Krystynie Jandzie piosenkę „Guma do żucia", a następnie bardzo kibicował jej na festiwalu w Opolu, Dorota Pomykała nie potrafiła ukryć swojej zazdrości. „Jak ja chciałam być wtedy na miejscu Krysi! Która kobieta nie ulegała wówczas czarowi Marka? W nim było to, co lubimy najbardziej: i kowboj, i poeta, czyli wszystko. O takim mężczyźnie to się marzyło od rana do wieczora. Działała na nas i poezja, i jego amorkowaty, efemeryczny wygląd. W jego poezji była taka męskość. Tak chciałam, by ze mną coś nagrał", czytaliśmy w Wysokich Obcasach. 

Los się jednak do niej uśmiechnął. Dorota Pomykała musiała poczekać kilka lat, aby nawiązać współpracę z legendarnym muzykiem. W 1981 roku Marek Grechuta zaprosił ją do nagrania duetów, które później miały ukazać się na jego siódmej już płycie. „Marek postrzegał mnie jako osobę delikatną, eteryczną, wrażliwą. Taką, jaka się chowałam przed światem. A on to "wyciągnął" i światu pokazał", mówiła w rozmowie ze stacją Telewizją Polską.

I choć dla Marka Grechuty aktorka była muzą, zachowywał dystans. Dlaczego? Ponieważ wiedział, że jest jej obiektem westchnień. Nie był nią zainteresowany, ponieważ kochał tylko jedną kobietę, a była nią żona Danuta, której był bardzo wierny.

Z czasem Dorota Pomykała zrozumiała, że nigdy nie będą razem. Pozostała jej jednak platoniczna miłość. „Była w nim zaduma i melancholia. W stosunku do kobiet zawsze był szarmancki, uroczy, ciepły. Oczarowywał. Każda to czuła", skwitowała w Na Żywo. 

CZYTAJ TEŻ: Po śmierci Krzysztofa Chamca Laura Łącz musiała wychować syna samotnie. Aktor nie zostawił im nawet spadku

Marek Grechuta, 2001 rok

Marek Grechuta
Fot. Adam Chelstowski / Forum

Dorota Pomykała, VIVA! marzec 2023, 6/2023
Fot. Rafał Masłow

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.