Barbara Nowak, jam otw
Fot. Karol Porwich/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Była kuratorką oświaty, jej wypowiedzi budziły wiele kontrowersji. Kim jest Barbara Nowak?

Jej słowa potępiające środowisko LGBT spotkały się z falą oburzenia tysięcy Polaków

Maria Elas 8 kwietnia 2024 20:45
Barbara Nowak, jam otw
Fot. Karol Porwich/East News

O Barbarze Nowak niejednokrotnie było głośno w ostatnich latach. Głównie spowodowane było to jej dość kontrowersyjnymi wypowiedziami, które były szeroko komentowane przez opinię publiczną. Pod koniec 2023 r. wraz ze zmianą rządu została odwołana z zajmowanego od 2016 r. stanowiska kuratorki oświaty. Teraz postanowiła startować w wyborach samorządowych. Kim jest Barbara Nowak?

Kim jest Barbara Nowak? Wiek, wykształcenie

Barbara Nowak przyszła na świat w 1959 r. w Krakowie. Tam również spędziła dzieciństwo i chodziła do szkoły. W 1982 r. udało się jej obronić dyplom historyka na Uniwersytecie Jagiellońskim. W tym samym roku zaczęła pracować jako nauczycielka historii w Szkole Podstawowej nr 85 w Krakowie, której dekadę później została dyrektorką. W 2010 r. musiała jednak zrezygnować z tej funkcji po tym jak zaczęła kandydować do rady miejskiej. Nie zamierzała jednak rozstawać się z ukochaną szkołą i nadal pozostała jej bliska — była dyrektorka postanowiła odwiedzać dzieci na świetlicy, i chociaż oficjalnie nie była już w zarządzie, jej opinia i zdanie nadal miały duże znaczenie dla nowowybranego dyrektora. 

Jako pedagożka zapisała się wielu byłym współpracownikom oraz uczniom jako osoba troskliwa, zainteresowana życiem uczniów i edukacją. W 2002 r. zrobiło się o niej głośno po tym, jak interweniowała w sprawie uaktualnienia numeru telefonu zaufania dla dzieci, z którym ulotki rozdano jej podopiecznym. Miała wówczas zauważyć, że podano na nich zły numer. Wiedziała o tym, ponieważ sama niejednokrotnie kontaktowała się z placówką w sprawie przemocy domowej dotyczącej jednego z jej uczniów. 

Barbara Nowak, Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny, Warszawa, 18.06.2023 r.
Fot. Jacek Szydlowski / Forum

Barbara Nowak, Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny, Warszawa, 18.06.2023 r.

Chociaż przez lata uchodziła za bardzo troskliwą i ciepłą nauczycielkę, z czasem jej poglądy stawały się coraz bardziej radykalne. Gdy w 2016 r. została wybrana na małopolską kurator oświaty, wydawało się, że była już zupełnie inną osobą niż wcześniej. 

Zobacz także: Zbywała go miesiącami, miłość przepowiedziała jej wróżka. Alżbetę Lenską na ślub namówiła koleżanka

Barbara Nowak jako kuratorka oświaty: kontrowersje 

Wkrótce Barbara Nowak zaczęła szokować Polaków swoimi coraz to bardziej kontrowersyjnymi wypowiedziami. Była kurator oświaty była ogromną zwolenniczką religii w szkołach. Kilka lat temu apelowała, by lekcje religii umieszano w środku planu zajęć tak, by nie zachęcało to uczniów do ich opuszczania. Dodatkowo w marcu 2023 r. zwróciła się do dyrektorów szkół i przedszkoli, by we wszystkich placówkach w widocznym miejscu umieścili portret Jana Pawła II. 

Barbara Nowak, Kobiecy Różaniec z krzyżem i wizerunkiem Maryi, Kraków, 01.10.2022 r.
Fot. Beata Zawrzel/REPORTER/Forum

Barbara Nowak, Kobiecy Różaniec z krzyżem i wizerunkiem Maryi, Kraków, 01.10.2022 r.

Nauczycielka historii niejednokrotnie deklarowała swój przeciw wobec uczenia dzieci podstaw edukacji seksualnej. W listopadzie 2023 r. ponownie zrobiło się o niej głośno, gdy w jednym z wywiadów przekazała mediom nieprawdziwą informację którą rzekomo usłyszała od jednej ze swoich przyjaciółek o tym, że w przedszkolach w Szwecji budowane są specjalne „pokoje do masturbacji”. Oczywiście — nic takiego nigdy nie miało miejsca. Jej wypowiedź zszokowała nie tylko Polaków, ale poniosła się... aż do Szwecji. „Pojawiły się absurdalne i nieprawdziwe twierdzenia na temat szwedzkich przedszkoli. To ubolewania godne, że dezinformacja na temat Szwecji jest szerzona w ten sposób” przekazał wówczas rzecznik ambasady w Polsce.

Barbara Nowak wypowiadała się także negatywnie o środowisku LGBT. Na jej profilu na mediach społecznościowych pojawił się m.in. wpis, w którym porównała osoby homoseksualne do pedofilów. „Czy Rafał Trzaskowski poinformował czym LGBT jest naprawdę? Czy wspomniał, że to propagowanie między innymi pedofilii? Sprzedaje się ludziom kłamstwa, że to walka o równe prawa dla homoseksualistów. Warszawiacy, dlaczego godzicie się na krzywdzenie waszych dzieci?!” pisała. Po tych słowach tysiące Polaków w całym kraju zaczęło protestować przeciwko kurator, domagając się jej odwołania. 

15 grudnia 2023 r. Barbara Nowak została odwołana ze stanowiska przez minister edukacji, Barbarę Nowacką. 

Sprawdź także: Agnieszka Radwańska otrzymała cios od bliskiej osoby. "Ta historia to przykład czegoś niewybaczalnego"

Barbara Nowak, Kontrmanifestacja na Marszu Równości, Kraków, 9.08.2020 r.
Fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Barbara Nowak, Kontrmanifestacja na Marszu Równości, Kraków, 9.08.2020 r.

Barbara Nowak: życie prywatne, mąż, córki, mieszkanie

O życiu prywatnym byłej kuratorki wiemy stosunkowo niewiele. Barbara Nowak nieczęsto wypowiada się na temat swojej rodziny. Wiadomo, że od lat jest żoną Ryszarda Nowaka, z którym połączyła ją miłość nie tylko do siebie nawzajem, ale także do edukacji — oboje są bowiem nauczycielami. Przez ponad 20 lat mieszkali wraz z rodziną w mieszkaniu w budynku XII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, a na świecie przywitali dwójkę dzieci — dwie, dziś już dorosłe córki. Nie jest wiadomo, czy poszły w ślady rodziców i również zajmują się edukacją, czy wybrały zupełnie inne zawody. Jedna z nich doczekała się już własnego dziecka, dziś około dwudziestoletniej córki. Barbara Nowak nie pochwaliła się publicznie, czy ma więcej niż jedną wnuczkę. 

Barbara Nowak, Marsz dla Życia i Rodziny, Warszawa, 20.09.2020 r.
Fot. Andrzej Hulimka / Forum

Barbara Nowak, Marsz dla Życia i Rodziny, Warszawa, 20.09.2020 r.

W 2021 r. małżeństwo Nowaków wyprowadziło się z budynku szkolnego i zamieszkało w mieszkaniu komunalnym przyznanym im przez miasto Kraków. Ostatnio pojawiła się informacja, według której miało im ono zostać przyznane bezprawnie. W sprawie trwa dochodzenie, jednakże była nauczycielka historii już odniosła się do tych doniesień i zadeklarowała, że nie ma w niej ani grama prawdy: „Ta sytuacja ma na celu szkalowanie mojego imienia i przedstawianie mnie i mojego męża jako oszustów” mówiła na łamach „Dziennika Polskiego”. 

Barbara Nowak startowała z listy PiS-u w wyborach samorządowych do sejmiku województwa małopolskiego, do którego udało się jej dostać.  

Czytaj też: Zachwycali się nią producenci z całego świata, zrezygnowała z kariery w Hollywood. Powód może zaskakiwać

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARYLA RODOWICZ o poczuciu zawodowego niedocenienia, związkach – tych „gorszych, lepszych, bardziej udanych” i swoim azylu. KAROLINA GILON I MATEUSZ ŚWIERCZYŃSKI: ona pojechała do pracy na planie telewizyjnego show, on miał przeżyć przygodę życia jako uczestnik programu… MAREK TORZEWSKI mówi: „W miłości, która niejedno ma imię, są dwa kolory. Albo biel, albo czerń. A ja mam tę biel, a to wielkie szczęście…”.