Reklama

Przy okazji 80. rocznicy wybuchu zrywu niepodległościowego przypominamy spot, który Muzeum Powstania Warszawskiego opublikowało kilka lat temu. Jesteśmy jeśli pamiętasz - brzmi hasło, które ma przypominać o obecności bohaterów, którzy wciąż są wśród nas. Przebiegający przez ulicę młody chłopak z biało-czerwoną opaską i karabinem w ręku czy uciekająca przed zemstą hitlerowców rodzina z dzieckiem - duchy tych, którzy walczyli wciąż są wśród nas...

Reklama

Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Chłopcy wymachujący naszą flagą i przyklejający do ściany plakat z napisem Do broni! i młoda dziewczyna oddająca hołd pod pomnikiem. Młodzi mieszkańcy stolicy obserwują nieco rozmyte postacie z przeszłości. Tak prezentuje się spot przypominający o rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jesteśmy, jeśli pamiętasz - brzmi przesłanie.

Film, który powstał w 2018 roku poruszył internautów. „Wspaniały przekaz i emocje”, „Ja zawsze będę pamiętała. Cześć i chwała bohaterom, za których teraz mamy wolną Polskę”, brzmią komentarze. Spot skomentował także szef MON Mariusz Błaszczak, który na Twitterze napisał: „Mimo upływu lat od »Godziny W« na szczęście nadal są wśród nas ci, którzy stanęli wówczas do walki. Choć z każdym rokiem jest ich coraz mniej, nasz szacunek i dług wdzięczności nie maleją”, czytamy.

CZYTAJ: Tak wyglądała stolica po Powstaniu Warszawskim. Rozdzierające serce widoki utrwalono na zdjęciach

„To są miejsca wyjątkowe - niektóre z nich co dzień mijamy, chodząc po ulicach Warszawy, a niektóre są ukryte, z boku, czasem otoczenie ich nie jest najładniejszej. Ale w każdym z tych miejsc wolontariusze i harcerze będą rozdawać znaczki Polski Walczącej, tłumacząc też od razu, czym jest ten znaczek, jakie ma znaczenie, co on znaczył wtedy, w czasie wojny, a co znaczy teraz”, mówił o spocie Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Dziś 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Było ono największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło prawie pięćdziesiąt tysięcy powstańców. Walki pochłonęły około osiemnastu tysięcy powstańców, a dwadzieścia pięć tysięcy zostało rannych. Straty w ludności cywilnej były ogromne.

Do walki ruszyli wszyscy - dzieci, młodzież, dorośli. Wszyscy szli pełni nadziei z myślą o odzyskaniu wolności. „Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców. Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy”, brzmiał rozkaz Reichsfuehrera SS Heinricha Himmlera.

Reklama

Warszawa została zrównana z ziemią. Powstanie Warszawskie zostało uznane za jedno z najważniejszych i najtragiczniejszych w skutkach wydarzeń najnowszej historii Polski.

Reklama
Reklama
Reklama