Skolimowski, Polański, Holland wspominają polskie momenty w Cannes kiedyś i dziś!
Oto najważniejsze polskie akcenty!
- KATARZYNA PIĄTKOWSKA
W ciągu 70-letniej historii festiwalu kilka razy do głównej nagrody nominowane były polskie filmy. Niestety, tylko dwa razy Złota Palma trafiła w polskie ręce. W 1981 roku nagrodzono film Andrzeja Wajdy Człowiek z żelaza, a w 2002 Pianistę Romana Polańskiego. W tym roku w prestiżowej sekcji Cannes Classic 2017 można było zobaczyć odnowiony film Wajdy. Ze Złotą Palmą dla najlepszej aktorki wyjechała z Cannes Krystyna Janda. W 1990 roku doceniono jej rolę w Przesłuchaniu. Do Cannes po nagrody jeździli Wojciech Jerzy Has z filmami Sanatorium pod klepsydrą i Jak być kochaną, Jerzy Kawalerowicz, Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland (Aktorzy prowincjonalni).
Polacy nagrodzeni w Cannes
Roman Polański w 2002 roku został nagrodzony za film Pianista. Poza tym nominowany był jeszcze dwukrotnie - w 1976 roku za Lokatora i Wenus w futrze w 2013 roku. Jego nowy film Prawdziwa historia, został pokazany w trakcie tegorocznego festiwalu poza konkursem.
Krzysztof Kieślowski trzy razy był nominowany do Złotej Palmy. Wyróżniono Krótki film o zabijaniu, który w 1988 roku otrzymał „jedynie” Nagrodę Specjalną Jury i Nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI). Choć Podwójne życie Weroniki Złotej Palmy nie dostało, to poprzedni filmy otrzymał dwie nagrody specjalne. W 1994 roku Trzy kolory: czerwony bezskutecznie walczył o główną nagrodę, ale skończyło się niestety jedynie na nominacji.
W materiale filmowym wspominamy polskie akcenty podczas kolejnych edycji Festiwalu Filmowego w Cannes. Te kiedyś i te dziś. Za pomoc w realizacji materiału dziękujemy Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej.