Reklama

Przy grobie Czesława Niemena na warszawskich Starych Powązkach non stop palą się znicze. Choć zmarł wiele lat temu (17 stycznia 2004 roku), fani wciąż pamiętają wybitnego artystę. Nic dziwnego. Przecież uznawany jest za najwybitniejszego twórcę muzyki rozrywkowej XX wieku!

Reklama

Jaki był Czesław Niemen?

Miał charyzmę. Kobiety go kochały. Jego druga żona Małgorzata, mówiła w VIVIE!: „Był z innego wymiaru. Nie ma już takich mężczyzn”. I jeszcze mówiła, że wiedziała, że jest obiektem westchnień wielu kobiet (codziennie w jego windzie pojawiał się napis: „Kocham Niemena”): „Zdawałam sobie sprawę, że Czesław jest wyjątkowym człowiekiem. I miałam świadomość, że podoba się kobietom. Kiedy się poznaliśmy, miał forda mustanga i czasem, gdy przejeżdżaliśmy koło jego domu, mijaliśmy ławeczkę, na której dzień w dzień siedziała jedna lub dwie dziewczyny. Siedziały tak i patrzyły w jego okna. Tamtego miejsca dziś już nie ma. Zamiast ławeczki i kiosku z gazetami stoi nowoczesny budynek. Ale mam zdjęcie tamtego skwerku sprzed lat”.

Czesław Niemen jako muzyk

Zaczynał z zespołem Czerwono-Czarni, a następnie zasilił szeregi grupy Niebiesko-Czarni, wraz z którą podróżował po całej Polsce i Europie. Potem zaczął komponować własne utwory. Potem były występy z grupą Akwarele. W latach 70. stworzył formację Niemen, następnie zaczął komponować projekty dla teatru i telewizji. Chociaż w latach osiemdziesiątych występował już dość rzadko, pod koniec XX wieku wydał pierwszy album CD z autoryzowaną kompilacją utworów.

Reklama

Jako jeden z pierwszych artystów odważył się wykorzystywać w swojej twórczości elementy muzyki elektronicznej. Przez lata stworzył niepowtarzalny styl. Nie tylko muzyczny. Na przykład zawsze nosił czarny kapelusz i brodę. Nie ma osoby, która nie słyszałaby jego największych utworów. Dziwny jest ten świat, Pod papugami, Sen o Warszawie nucą ludzie w każdym wieku…

Reklama
Reklama
Reklama