TYLKO NA VIVA.PL

Szczere wyznanie Rinke Rooijensa: „Teraz boję się śmierci, wcześniej nigdy...". Dlaczego?

Producent o swoich osobistych przeżyciach i zawodowych marzeniach

Rafał Kowalski 25 lutego 2022 18:47

Jedna część publiczności zna go jako kochającego i czułego partnera Joanny Przetakiewicz, druga jako profesjonalnego producenta telewizyjnego. Rinke Rooijens ma jednak za sobą różne osobiste historie i doświadczenia z przeszłości, które mocno go ukształtowały. Czy boi się momentu, w którym kiedyś go zabraknie? Jakie ma następne telewizyjne marzenia?

Rinke Rooijens – fragment wywiadu z Beatą Nowicką VIVA! 2022

Robiąc programy o więźniach, bezdomnych, hospicjach, ciągle stykasz się ze śmiercią. Boisz się śmierci?

Teraz tak, wcześniej nigdy. Dlaczego? Może w jakiś sposób byłem nieszczęśliwy. Oczywiście Roch dał mi mnóstwo szczęścia, ale wciąż mi czegoś brakowało. Dopiero teraz, mając to, co stworzyłem z Asią, bardzo dbam o życie i chcę długo żyć. W programie „Za zamkniętymi drzwiami” spędziłem pięć dni w hospicjum. Dla wielu to „umieralnia”, tak jakby ludzie chcieli się odciąć od śmierci. A ja tam spotkałem ludzi, którzy wiedzą, że odchodzą, bardzo cierpią, ale wciąż potrafią się śmiać. Miałem w głowie jedyną myśl: jestem tam przez pięć dni i chciałbym, żeby nikt wtedy nie umarł. Robiłem mnóstwo różnych rzeczy, żeby nie mieli czasu na umieranie. Na oddziale był jeden pan w bardzo ciężkim stanie. Pielęgniarki powiedziały mi, że wiedzą, kiedy zbliża się „ten” moment. Gdy siedzi się obok takiej osoby, nawet nie trzeba trzymać jej za rękę – ona czuje, że jesteś blisko i to przynosi spokój, ukojenie. Siedziałem obok tego pana w ciągu dnia, potem wracałem w nocy. I wiesz co? Nikt nie umarł.

Sprawdź też: Rinke Rooijens o śmierci mamy: „Przez kilkanaście lat nie mogłem się pozbierać. Pogubiłem się

ZOBACZ TELEDYSK Z SESJI Z RINKE:

Nigdy się nie poddajesz.

W hospicjum poznałem Bogdana, zaprzyjaźniliśmy się. Okazało się, że mamy wspólną znajomą, z którą współpracujemy od lat przy wielu wspaniałych projektach. To Nina Terentiew. Pewnego dnia pojechaliśmy go razem odwiedzić i kiedy odwoziłem Ninę do domu, powiedziała – i teraz wracam do twojego pierwszego pytania: „Rinke, ty masz taką naturalną empatię, której my, Polacy, nie mamy”. Moim zdaniem wszyscy ją mamy, tylko nikt nie mówi, że to jest takie ważne. Kiedy przyjechałem do Polski, Kasia zabrała mnie 1 listopada na Powązki. Zobaczyłem tysiące zapalonych świec i byłem poruszony tradycją, że cała Polska idzie na groby, a wcześniej sprząta cmentarze i składa piękny hołd ludziom, którzy odeszli. Po latach życia w Polsce zrozumiałem, że czasem bardziej od żywych szanuje się tych, którzy umarli. Jest w tym jakiś rodzaj hipokryzji, że doceniamy ludzi, gdy ich już nie ma. Ja lubię doceniać ludzi za życia. Wiesz, co jest dla mnie ważne w życiu? Inteligencja emocjonalna. Inteligencję ogólną można rozwijać, a inteligencja emocjonalna to wrażliwość, którą masz albo nie. O kimś, kto dużo przeżył, mówi się, że ma starą duszę. Myślę, że jestem taką starą duszą, która czyta ludzi.

To jest Twoją siłą?

Moją największą siłą jest to, że nie ma we mnie nienawiści. Niestety duża część świata jest zarażona nienawiścią i ja tego nie rozumiem. To jest strach przed innym człowiekiem. Pielęgnowanie klęsk. Dostrajanie ciemnych stron. To się nie uda, nic z tego nie wyjdzie… Ja od takich ludzi trzymam się z daleka. Wolę kreatywne dyskusje, że wszystko się uda, trzeba tylko próbować. Jestem osobą zdecydowaną, wiem, co robić, kiedy inni wpadają w panikę. Typ naturalnego lidera. Moja mama zawsze mówiła: „Rinke jest jak kot. Ma dziewięć żyć i zawsze spada na cztery łapy”. I tak też jest w życiu. Z moją Wonder Woman Asią spotkaliśmy się w idealnym momencie dla nas obojga. Gdyby to się wydarzyło 10 lat temu, nie byłoby tak, jak jest dzisiaj. Teraz jest wszystko idealnie. Bycie z nią jest niebywale piękne. Czuję spokój, chcę być tylko z nią. Mam dom, czterech chłopaków, wszystko. Kiedy wino się starzeje, ma coraz lepszy smak. Moje życie z Asią ma teraz głęboki, bogaty smak. Marzenie się spełniło.

_____

Rinke Rooyens, Viva! 4/2022
Fot. Mateusz Stankiewicz/SameSame

Całą rozmowę Beaty Nowickiej z Rinke możecie przeczytać w nowej VIVIE! Numer z Omeną Mensah na okładce już w kioskach. Z kolei z wideo, które zamieściliśmy na górze strony, dowiecie się, jakie zawodowe marzenia ma mąż Joanny Przetakiewicz. Czy telewizja rozrywkowa, którą robi się obecnie ma jego zdaniem jakieś minusy?

Zobacz wywiad wideo i dowiedz się jeszcze więcej. 

CZYTAJ TEŻ: Rinke Rooijens o synu: „Jest bardzo kreatywny i wrażliwy. Roch dał mi mnóstwo szczęścia”. Jakie łączą ich relacje?

18-24 KWIETNIA
szaleństwo zakupów
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Rabat dotyczy całej kolekcji d... więcej»
Zobacz
+
-20% na całą kolekcję Doctor Nap
Online

Rabat dotyczy całej kolekcji dostępnej na www.doctornap.com i łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Rabat 25% na zakupy za minimum... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
+
Rabat 25% na zakupy za min. 499 zł
Online

Rabat 25% na zakupy za minimum 499 zł w sklepie internetowym www.karcher.pl. Oferta dotyczy produktów nieprzecenionych z kategorii Home&Garden i nie łączy się z innymi promocjami. Szczegóły na stronie www.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO25
Zobacz
-25% na wszystko
-25% na wszystko
Rabat 25% na całą ofertę MEFEM... więcej»
Kod rabatowy:SZ25
Zobacz
+
-25% na wszystko
Online
Stacjonarnie

Rabat 25% na całą ofertę MEFEMI w cenie regularnej. Promocje na stronie www nie łączą się. Szczegóły na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZ25
Zobacz
20% rabatu na kosmetyki Clarena
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Rabat na cały asortyment dostę... więcej»
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
+
20% rabatu na kosmetyki Clarena
Online
Stacjonarnie

Rabat na cały asortyment dostępny w sklepach stacjonarnych i na e-clarena.eu. Promocja obowiązuje dla zamówień powyżej 100zł oraz obejmuje produkty nieprzecenione. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALONE20
Zobacz
Do -30% na wybrane nowości
Do -30% na wybrane nowości
Rabat do -30% na wybrane nowoś... więcej»
Zobacz
+
Do -30% na wybrane nowości
Online
Stacjonarnie

Rabat do -30% na wybrane nowości z kolekcji Wiosna/Lato 2024 i wiele więcej! Oferta dostępna w sklepach stacjonarnych i na gomez.pl. Szczegóły u sprzedawcy i na stronie www.  

Produkt widoczny na zdjęciu nie jest objęty rabatami.

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Zobacz
-20% na wybrane produkty
-20% na wybrane produkty
Rabat 20% na kolczyki oraz akc... więcej»
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
+
-20% na wybrane produkty
Online
Stacjonarnie

Rabat 20% na kolczyki oraz akcesoria przy zakupach za min. 299 zł. Rabat 20% na zegarki do 8 000 zł. Szczegóły w salonach i na wkruk.pl

Oferta ważna:18 - 24.04.2024
Kod rabatowy:SZALENSTWO24
Zobacz
REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.