TYLKO NA VIVA.PL

ORŁY 2024: tak wyglądały przygotowania do wielkiej gali. Agata Kulesza i Danuta Stenka wpuściły nas za kulisy

Później emocje tylko rosły. Zobacz relację!

Rafał Kowalski 6 marca 2024 06:45

Za nami ORŁY 2024. Polskie Nagrody Filmowe zostały rozdane po raz 26. Zanim plejada gwiazd dotarła do Teatru Polskiego, by poznać werdykt Akademii, do czerwonego dywanu trzeba było się starannie przygotować. W ostatnich chwilach przed wydarzeniem towarzyszyliśmy Agacie Kuleszy i Danucie Stence, które na gali pojawiły się w kreacjach Macieja Zienia. W atelier projektanta emocji nie brakowało.

Agata Kulesza i Danuta Stenka na ORŁACH. Jak wspominają tę galę?

W tym roku Maciej Zień przygotował na galę Orłów pięć zachwycających kreacji. Muzami artysty były Katarzyna Herman, Magdalena Cielecka, Agnieszka Grochowska, Danuta Stenka i Agata Kulesza. Dwie ostatnie przygotowywały się do wyjścia na czerwony dywan w warszawskim atelier przy ulicy Belwederskiej. Towarzyszyliśmy im z kamerą.

Jak aktorki wspominają poprzednie edycje imprezy? Czy stresują się wyjściem na czerwony dywan? Za kogo trzymały kciuki? O wszystko zapytaliśmy w naszym materiale wideo.

Z kolei na samej gali podglądaliśmy radość aktorów z corocznego spotkania, stres nominowanych przed ogłoszeniem werdyktu oraz pierwsze emocje zwycięzców... 

Danuta Stenka przed Orłami 2024
Fot. materiał redakcji

Nagrodzeni na ORŁACH 2024. Przebieg gali

O tym, do kogo trafiły prestiżowe statuetki, zdecydowało ponad 800 członków Polskiej Akademii Filmowej w tajnym głosowaniu. Jego wyniki – jak co roku – pozostawały ściśle chronioną tajemnicą aż do momentu otwarcia kopert na scenie Teatru Polskiego. Za przeprowadzenie głosowania, liczenie głosów i utrzymanie ich w tajemnicy, odpowiadała światowa doradczo-audytorska firma PwC – ta sama, która odpowiada za przebieg głosowania Amerykańskiej Akademii Filmowej przyznającej Oscary.

Głosami członków Polskiej Akademii Filmowej tytuł Najlepszego Filmu 26. edycji Polskich Nagród Filmowych Orły zdobyła „Zielona granica” w reżyserii Agnieszki Holland wyprodukowana przez Metro Films. Orła dla Najlepszego Reżysera za film „Kos” odebrał Paweł Maślona. Nagroda za Najlepszy Scenariusz przypadła Michałowi A. Zielińskiemu, również za „Kosa”.

OBEJRZYJ TAKŻE: Odebrała Orła, zapomniała ze sceny powiedzieć najważniejszego. Agnieszka Grochowska o ukochanych dzieciach

Orły 2024
Fot. Jacek Kurnikowski/AKPA

Najlepsze pierwszoplanowe role aktorskie zdaniem Akademii stworzyli: Magdalena Cielecka w filmie „Lęk” i Eryk Kulm w filmie „Filip. Orły za najlepsze role drugoplanowe trafiły do: Agnieszki Grochowskiej za kreację aktorską w filmie „Kos” i Tomasza Schuchardta za rolę w filmie „Doppelgänger. Sobowtór”.

Najlepszym Filmowym Serialem Fabularnym okazał się „1670” w reżyserii Macieja Buchwalda i Kordiana Kądzieli wyprodukowany przez Akson Studio dla Netflix. W kategorii Najlepszy Dokument triumfował film „Pianoforte” w reżyserii Jakuba Piątka, wyprodukowany przez Telemark. Statuetkę w kategorii Odkrycie Roku odebrał Grzegorz Dębowski za reżyserię filmu „Tyle co nic”. Nagrodę Publiczności otrzymali „Chłopi” w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana. Zaś za Najlepszy Film Europejski Polska Akademia Filmowa uznała: „W trójkącie” w reż. Rubena Ostlund.

Więcej wywiadów wideo z gali znajdziecie na naszym YouTubie. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.