WIDEO VIVY.PL

Janina Ochojska: „Jestem niepełnosprawna od dziecka". Oto jej poruszająca historia...

Mimo to w dzieciństwie wymagano od niej wiele

Rafał Kowalski 14 kwietnia 2022 20:43

Przez 30 lat Janina Ochojska i PAH milionom ludzi na świecie stworzyli lepsze życie. Działaczka humanitarna sama jednak nie miała lekko, bo od zawsze chorowała na polio, czyli ostre i nagminne porażenie dziecięce, wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego. O tym, jak radziła z tym sobie na co dzień Janina Ochojska opowiedziała nam przed kamerą.

Dzieciństwo i dorastanie Janiny Ochojskiej - wywiad wideo

Polska działaczka humanitarna nie wychowywała się jak większość z nas w domu rodzinnym. Tam zjawiała się tylko raz na jakiś czas… „Jestem niepełnosprawna od dziecka. Zachorowałam na polio i wychowywałam się w ośrodkach dla dzieci niepełnosprawnych, a potem dla młodzieży. Bywałam w domu, ale to były dla mnie wakacje. Wtedy inaczej leczono, usprawniano. We wspomnianych ośrodkach wiele się od nas wymagało. Musieliśmy pomagać sobie nawzajem. Pościelić łóżka, dbać o porządek w sali. To małe rzeczy, ale one celem tego wychowywania było usprawnić nas”, mówiła VIVIE.pl.

Janina Ochojska wzięła z tego dla siebie wiele dobrego. „Mieliśmy czuć się potrzebni. I może konkretne słowa nie padały, ale czuliśmy właśnie tak”, przyznała.

ZOBACZ TEŻJanina Ochojska: „Mam poczucie, że rząd wypina pierś do medali, mówiąc światu, jakie społeczeństwo jest wspaniałe

Janina Ochojska, Viva! 7/2022
Fot. Olga Majrowska

Ma też swoje ciekawe zdanie na temat granic w życiu. Tych nie odczuwała w późniejszej życiowej drodze… „A potem trafiłam na studia do Torunia. Tam duszpasterstwo akademickie budowało w nas z kolei dojrzałość intelektualną. Jeździliśmy w góry, by czytać książki i rozważać, brać udział w mszach i chodzić po górach. Ja chodziłam po górach! I to dodawało mi siły, bo widziałam, że granice, które nakreśla niepełnosprawność, są daleko. Ja wchodziłam na Turbacz, a koledzy byli zasapani”, mówiła z uśmiechem VIVIE.pl.

Zobacz też: Janina Ochojska: „Trzy lata temu choroba nowotworowa spowodowała, że osłabłam i nie mogłam chodzić” 

Co jeszcze nam wyznała? Zobacz film do końca. Druga część wywiadu z panią Janiną  została opublikowana na naszym YouTubie. Zapraszamy. 

Janina Ochojska, Viva! 7/2022
Fot. Olga Majrowska

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

To nie była miłość od pierwszego wejrzenia, ale szybko zamieszkali razem. Teraz czeka ich wielka zmiana!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KATARZYNA GROCHOLA i DOROTA SZELĄGOWSKA: matka i córka o tym, jak ich niełatwa kiedyś relacja zmieniała się i dojrzewała. Jaka jest dzisiaj? NATALIA NIEMEN, ANIA RUSOWICZ, KATARZYNA WODECKA-STUBBS z okazji zbliżającego się Wodecki Twist Festiwal córki legendarnych artystów otworzyły skarbiec swoich niezwykłych wspomnień. HENRYK GOŁĘBIEWSKI i FILIP ŁOBODZIŃSKI grali razem w kultowych filmach dla dzieci, ale ich drogi się rozeszły. Teraz znów się spotkali.