WIDEO VIVY.PL

Janina Ochojska: „Jestem niepełnosprawna od dziecka". Oto jej poruszająca historia...

Mimo to w dzieciństwie wymagano od niej wiele

Rafał Kowalski 14 kwietnia 2022 20:43

Przez 30 lat Janina Ochojska i PAH milionom ludzi na świecie stworzyli lepsze życie. Działaczka humanitarna sama jednak nie miała lekko, bo od zawsze chorowała na polio, czyli ostre i nagminne porażenie dziecięce, wirusowe zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego. O tym, jak radziła z tym sobie na co dzień Janina Ochojska opowiedziała nam przed kamerą.

Dzieciństwo i dorastanie Janiny Ochojskiej - wywiad wideo

Polska działaczka humanitarna nie wychowywała się jak większość z nas w domu rodzinnym. Tam zjawiała się tylko raz na jakiś czas… „Jestem niepełnosprawna od dziecka. Zachorowałam na polio i wychowywałam się w ośrodkach dla dzieci niepełnosprawnych, a potem dla młodzieży. Bywałam w domu, ale to były dla mnie wakacje. Wtedy inaczej leczono, usprawniano. We wspomnianych ośrodkach wiele się od nas wymagało. Musieliśmy pomagać sobie nawzajem. Pościelić łóżka, dbać o porządek w sali. To małe rzeczy, ale one celem tego wychowywania było usprawnić nas”, mówiła VIVIE.pl.

Janina Ochojska wzięła z tego dla siebie wiele dobrego. „Mieliśmy czuć się potrzebni. I może konkretne słowa nie padały, ale czuliśmy właśnie tak”, przyznała.

ZOBACZ TEŻJanina Ochojska: „Mam poczucie, że rząd wypina pierś do medali, mówiąc światu, jakie społeczeństwo jest wspaniałe

Janina Ochojska, Viva! 7/2022
Fot. Olga Majrowska

Ma też swoje ciekawe zdanie na temat granic w życiu. Tych nie odczuwała w późniejszej życiowej drodze… „A potem trafiłam na studia do Torunia. Tam duszpasterstwo akademickie budowało w nas z kolei dojrzałość intelektualną. Jeździliśmy w góry, by czytać książki i rozważać, brać udział w mszach i chodzić po górach. Ja chodziłam po górach! I to dodawało mi siły, bo widziałam, że granice, które nakreśla niepełnosprawność, są daleko. Ja wchodziłam na Turbacz, a koledzy byli zasapani”, mówiła z uśmiechem VIVIE.pl.

Zobacz też: Janina Ochojska: „Trzy lata temu choroba nowotworowa spowodowała, że osłabłam i nie mogłam chodzić” 

Co jeszcze nam wyznała? Zobacz film do końca. Druga część wywiadu z panią Janiną  została opublikowana na naszym YouTubie. Zapraszamy. 

Janina Ochojska, Viva! 7/2022
Fot. Olga Majrowska

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.