Reklama

Oman to jeden z najstarszych i najbardziej fascynujących krajów świata arabskiego. Otoczony łańcuchem gór oraz dziesiątkami wzniesionych na ich terenie fortów i zamków, był twierdzą nie do zdobycia. To państwo
o bogatej kulturze i tradycjach, a także kraj zachwycających fenomenów natury. Tutaj znajdują się Wadi Ghul, jeden z największych kanionów świata, oraz Rub’ al Khali, największa piaszczysta pustynia na naszej planecie z wydmami sięgającymi 250 metrów. I wreszcie jest to miejsce, gdzie narodziła się legenda Sindbada Żeglarza.

Reklama

Stolica Omanu to perła Islamu

Tak bywa nazywana starożytna Nizwa, która między VI i VII wiekiem była stolicą Omanu. Gliniane miasto w kolorze piaskowym wygląda jak z „Baśni tysiąca i jednej nocy”. Góruje nad nim potężny XVII-wieczny fort, obecnie muzeum. To fascynujący labirynt korytarzy, ślepych zaułków z mnóstwem pułapek, w które mogli wpaść wrogowie.

Nizwa to tradycyjne arabskie miasto wzniesione z gliny. Między VI i VII wiekiem była stolicą Omanu /
Nizwa to tradycyjne arabskie miasto wzniesione z gliny. Między VI i VII wiekiem była stolicą Omanu / Adobe Stock

Warto wejść też na imponującą 30-metrową, cylindryczną wieżę, z której roztacza się wspaniała panorama okolicy. A Nizwa jest wyjątkowo malowniczo położona – w oazie wśród majestatycznych gór Al-Hadżar otaczają ją palmy daktylowe i plantacje bananowców.

Tuż obok fortu zaczyna się suk, jeden z najstarszych i największych w Omanie. Znajdziesz tu prawdziwe skarby Orientu: aromatyczne herbaty i kawę, piękne tkaniny, wonne olejki i perfumy, egzotyczne przyprawy, biżuterię, ceramikę i słynne kadzidła, które są tu wytwarzane podobnie jak handżary, tradycyjne noże w kształcie litery J, symbole męskości i odwagi, które panowie noszą zatknięte za pasem. W przerwie między zakupami koniecznie trzeba skosztować chałwy. Tutejsza ma konsystencję galaretki i zawiera wodę różaną, szafran i kardamon, niestety, reszta składników tego pysznego deseru jest pilnie strzeżoną tajemnicą.

Pomarańczowo-czerwone szczyty gór Al-Hadżar /
Monumentalne szczyty gór Al-Hadżar / Adobe Stock

Wyprawa na Marsa

Góry Al-Hadżar przypominają krajobrazy Marsa z pomarańczowo-czerwonymi jałowymi szczytami wznoszącymi się na wysokość 3 tys. m n.p.m. Dlatego w ich panoramie z łatwością dostrzeżemy Jebel Akhdar, Zieloną Górę. Jej kaskadowe tarasy obsadzone są figami, granatami, morelami, migdałami i winogronami, a zasilają je faladże. Te starożytne kanały doprowadzały wodę do najodleglejszych regionów tego pustynnego kraju, zaopatrując tutejsze rolnictwo i mieszkańców miast oraz wiosek. Jeden z pięciu faladży wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się kilka kilometrów od fortu w Nizwie i nazywa się Daris. Niedaleko stąd do imponującego rozmiarami fortu Bahla, który jest otoczony 7,5-kilometrowym murem, i do największej z opuszczonych w górach Al-Hadżar wiosek – Birkat al Mouz. Osada, składająca się z blisko 50 popadających w ruinę domów, przypomina nam o kruchości wszystkiego, co materialne.

Oman - zawsze jesteś w kręgu przyjaciół

Qahwa, jak w tej części świata nazywa się kawę, to tutaj coś więcej niż czarny napój. Jest nieodłącznym elementem wielowiekowej tradycji, symbolem otwartości i gościnności mieszkańców Omanu. Parzona z ziarenek wyprażonych na węglu drzewnym z dodatkiem kardamonu, wody różanej i szafranu, jest serwowana według ściśle określonych zasad. Jej pierwsza filiżanka (finjan), najmocniejsza, nigdy nie powinna być napełniona do końca. W ten sposób gospodarz daje do zrozumienia, że zaprasza nas do pozostania dłużej, cieszenia się rozmową i wzajemnym towarzystwem. Ceremonia zwykle odbywa się w majlis – specjalnych miejscach przeznaczonych do relaksu, z niskimi siedziskami i mnóstwem wygodnych poduszek. Pośrodku stoi pięknie zdobiony stoliczek, a na nim dallah, tradycyjny dzbanek do kawy, który stał się już symbolem Omanu wyrażającym jego legendarną gościnność.

Ręcznie robioną ceramikę, np. gliniane dzbanki i misy, można kupić na tradycyjnym arabskim suku w mieście Nizwa /
Ręcznie robioną ceramikę, np. gliniane dzbanki i misy, można kupić na tradycyjnym arabskim suku w mieście Nizwa / Adobe Stock

Muskat - niezwykła stolica Omanu

Muskat – olśniewająca stolica Omanu – z jednej strony cieszy się wspaniałymi plażami obmywanymi ciepłymi wodami Morza Arabskiego, a z drugiej sąsiedztwem majestatycznych góra Al-Hadżar. To kwintesencja Orientu z kafejkami, klimatycznymi restauracjami i targowiskami, takimi jak Mutrah, gdzie przepadniemy na wiele godzin, buszując między egzotycznymi towarami. Będziemy zachwyceni białymi domkami z pięknymi, przypominającymi arcydzieła, misternie rzeźbionymi drzwiami oraz romantycznymi fortami Jalali i Mirani strzegącymi wybrzeża.

Zaskoczy nas pałac Al-Alam i ogromna bryła Wielkiego Meczetu Sułtana Qaboosa mogąca pomieścić 20 tys. osób. Świątynię ozdabiają ogromne żyrandole wysadzane kryształami Swarovskiego i jeden z największych dywanów świata. Warto pospacerować promenadą Corniche z widokiem na zatokę, a potem wyruszyć na pustynię, która zaczyna się tuż obok, i poczuć radość z jazdy autami z napędem na 4 koła po pomarańczowych wydmach Bawshar Sands w promieniach zachodzącego słońca. A kiedy zapadnie zmrok, trzeba spojrzeć w niebo błyskające miliardami gwiazd i pomarzyć o kolejnych przygodach.

Tekst: Lena Waszkiewicz

Reklama

Więcej propozycji wyjazdów w ciekawe zakątki świata znajdziesz w najnowszym wydaniu VIVA! x ITAKA Zima 24/25

Okładka Viva x Itaka
Viva! x Itaka
Reklama
Reklama
Reklama