Tak umiera Ziemia. Tych 10 zdjęć pokazuje, jak bardzo niszczymy naszą planetę
Czy ten potworny proces uda się zatrzymać?
- Beata Nowicka
Z raportu, który opracowało 1360 ekspertów z ONZ i instytucji naukowych w 95 państwach, wynika jasno, że niszczymy naszą planetę na niespotykaną dotąd skalę.
W galerii prezentujemy serię zdjęć, która dokumentuje ten haniebny proces. Wykarczowane lasy, martwe zwierzęta, wszechobecny plastik i śmieci, które nie rozłożą się przez tysiące lat...
Czy to jest początek końca ludzkości? Czy może człowiek wreszcie się opamięta? Naukowcy biją na alarm: jeśli nie zmienimy naszego podejścia do ekologii, świat czeka w krótkim czasie zagłada, związana z brakiem pitnej wody, nieodwracalnymi zmianami klimatycznymi i szybką śmiercią planety... W Dniu Ziemi, który obchodzimy 22 kwietnia warto zastanowić się, co każdy z nas może zrobić dla środowiska. Liczą się nawet małe kroki.
1 z 10
Martwa dolina, sossusvlei w Parku Narodowym Namib, Namibia
Około 800 lat temu na te tereny wdarły się wody rzeki Tsauchab. Na żyznej ziemi wyrósł cudowny akacjowy zagajnik. Kiedy wydmy Sossusvlei odcięły dopływ wody, akacje przegrały walkę ze słońcem i żywiołem pustyni. Tak narodził się ten apokaliptyczny widok.
2 z 10
Według raportu magazynu „Science” każdego roku do oceanów trafia koło ośmiu milionów ton śmieci, co zabija ponad 100 tysięcy morskich ssaków. Na zdjęciu: lew morski zaplątany w nylonowe sznurki i sieć rybacką z hakiem, który owinął mu się wokół szyi, zadając ranę na brzuchu.
3 z 10
W 1991 roku, aby poradzić sobie z ogromną ilością śmieci produkowanych przez przemysł turystyczny, rząd Malediwów zadecydował, żeby składowano je na oddzielnej wyspie. Thilafushi była siedmiokilometrową laguną. Dziś jest nazywana „śmieciową wyspą”. Każdego dnia trafia tam 330 ton nowych odpadów.
4 z 10
Puszcza amazońska, „zielone płuca świata”, produkują ponad 20% światowej ilości tlenu. Znajdują się głównie w Brazylii i tam też są najsilniej wycinane. Duże ich fragmenty rosną również na terenie m.in. Peru, Kolumbii, i Boliwii. Kiedyś pokrywały 14% powierzchni lądów, dzisiaj... 3%!
5 z 10
Pustynia mglista de Atacama w Chile to jedno z najbardziej suchych miejsc na świecie. W niektórych rejonach deszcz nie padał od 440 lat! Ten piaszczysto-kamienisty obszar słynie ze zjawiskowej surowej urody. Na zdjęciu przygnębiający widok krzewu „ozdobionego” nylonowymi workami, które wyrzucił człowiek.
6 z 10
„Foliowa torebka służy nam przeciętnie 12 minut”, mówi Karolina Tymorek, koordynatorka kampanii „S.O.S. dla świata”. „Potem najczęściej ląduje w koszu”. Wiele zwierząt morskich zjada plastikowe śmieci, na przykład żółwie morskie mylą worki z meduzami, które uwielbiają.
7 z 10
Wioska Natwarghad, zachodnie Indie. Mieszkańcy zbierają się wokół olbrzymiej studni, aby napełnić wodą wszystkie naczynia. To jedyne źródło pitnej wody w promieniu kilkudziesięciu kilometrów. Dla tych ludzi zdobycie wody to kwestia życia i śmierci.
8 z 10
Atol Midway, Pacyfik, USA. Śmieci z tworzyw sztucznych nigdy nie ulegają degradacji. Na zdjęciu zawartość żołądka martwego pisklęcia albatrosa wypełnionego plastikowym „pożywieniem”: kolorowymi zakrętkami od butelek, zapalniczką, kawałkiem rurki.
9 z 10
Obóz dla uchodźców, stan arakan, Birma. Muzułmanie Rohingya są zmuszani przez rząd do opuszczenia Birmy. Mężczyźni na zdjęciu byli częścią grupy ponad 800 osób uciekających przed czystkami etnicznymi i uratowanych z łodzi, które przez dwa miesiące dryfowały po morzu. Byli skrajnie wyczerpani.
10 z 10
Galaretka grzebieniowa Beroe cucumis. To oryginalne przezroczyste zwierzę jest drapieżnikiem planktonicznym, żywiącym się głównie innymi galaretami, które wciąga do swoich dużych ust i połyka w całości. Na zdjęciu „obżera się” plastikowym patyczkiem do czyszczenia uszu.