WOJCIECH SIUDMAK. OMNIS, czyli wszystko to, co najlepsze. Międzynarodowej sławy polski artysta zawitał do Częstochowy!
Gdzie obejrzymy jego niesamowite dzieła?
- Redakcja VIVA!
Wystawa "Wojciech Siudmak. Omnis", zorganizowana w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, pokazująca blisko 60 dzieł, to nie tylko prezentacja artystycznej wyobraźni tego wybitnego Artysty, ale również pretekst do głębszej refleksji nad nieskończonością istnienia. Prace prezentowane na wystawie przenoszą nas w fantastyczne światy, gdzie granice pomiędzy rzeczywistością a fantazją zlewają się w jeden nieustanny nurt eksploracji ludzkiej wyobraźni.
Poprzez swoje surrealistyczne obrazy, rzeźby i rysunki Siudmak zachęca nas do zadawania pytań o naturę wszechświata, naszą rolę w nim oraz o istotę samego istnienia. Kosmiczne krajobrazy, niezwykłe istoty i abstrakcyjne formy stają się metaforą nieskończonych możliwości ludzkiego umysłu i uniwersalnych tajemnic, które urozmaicają naszą egzystencję.
W ten sposób wystawa "Omnis" staje się nie tylko galerią sztuki, ale również przestrzenią do głębokiej kontemplacji nad istotą ludzkiego doświadczenia i kosmiczną tajemnicą, która nas otacza. To zaproszenie do podróży przez nieskończoność naszych marzeń i fantazji, w których granice pomiędzy tym, co realne, a tym, co wydaje się niemożliwe, rozmywają się w jedną nieustającą symfonię sztuki.
Gdzie i kiedy obejrzeć wystawę "Omnis"?
Wystawa dostępna jest dla zwiedzających od 17 maja do 30 września br. w Sali Muzeum w godzinach:
- wtorek – piątek: 10.30 – 18.00
- sobota – niedziela: 11.00 – 19.00
Wywiad z dyrektor instytucji i kuratorką wystawy – Anna Paleczek-Szumlas (materiały prasowe)
Ten rok rozpoczął się dla Miejskiej Galerii Sztuki bardzo intensywnie. Za Wami kilka interesujących wystaw i patrząc na plany, nie zamierzacie zasiąść na laurach?
Anna Paleczek-Szumlas: Rzeczywiście, dzieje się u nas mnóstwo. Pod koniec roku zaprezentowaliśmy 11. Triennale Sztuki Sacrum „Ja i Ty/Ja – Ono”- ogromną wystawę, która zajęła wszystkie sale Galerii. Początek 2024 roku przyniósł m.in. wystawę „Qunszt. Ceramika i szkło” prezentującą dorobek ośmiu artystów, profesorów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu i retrospektywną prezentację obrazów uznanej malarki Uli Dzwonik. Oddaliśmy też głos tradycji, prezentując plony 49. Ogólnopolskiego Pleneru Miejskiego „Jurajska Jesień” oraz 10. Międzynarodowego Salonu „Martwa Natura w Fotografii”. Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszył się również niezwykły projekt „Obraz i słowo”, którzy prezentowali w naszej Galerii znany na świecie fotograf Tomek Sikora i kurator Artur Wolski. Dopełniając galeryjnej tradycji pokazaliśmy prace młodego, dobrze zapowiadającego się rzeźbiarza i rysownika – Michała Szumlasa. Wymieniać mogłabym długo, bo tylko na przełomie kwietnia i maja otworzyliśmy cztery nowe, duże ekspozycje.
Teraz szykujecie się do inauguracji wystawy, o której będzie głośno także daleko poza Częstochową…
- Myślę, że usłyszy o niej cała Polska. To perełka, która zainteresuje z pewnością miłośników sztuki ze wszystkich zakątków kraju.
Na zachętę wystarczą dwa słowa: Wojciech Siudmak.
- Dokładnie. Wojciech Siudmak, który przyjedzie do Częstochowy prosto z Paryża, jest jednym z najwybitniejszych i uznanych na świecie artystów tworzących w nurcie realizmu fantastycznego.
Jego dorobek jest imponujący, opowiadać o tym mogłabym naprawdę długo. Wspomnę tylko, że miał jedną z najbardziej oryginalnych prezentacji swoich dzieł – projekcja na fasadzie świątyni Ramzesa w Luksorze a z okazji rozpoczęcia III Tysiąclecia, prestiżowa wystawa na wieży Eiffla w Paryżu. Jego plakaty stały się również graficznymi symbolami festiwali i przeglądów filmów w Cannes, Montrealu czy Paryżu. Spotykamy je na okładkach płyt i książek największych kolekcji literatury światowej w Polsce, Francji, Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Reprodukcje jego obrazów przez wiele lat można było znaleźć w polskim miesięczniku „Fantastyka", na których wychowały się pokolenia czytające literaturę since fiction. Rysunki Siudmaka towarzyszą bibliofilskim wydaniom dzieł Philipa. K. Dicka, Cervantesa i Franka Herberta. Wydana w 1965 roku powieść „Diuna”, uznana za najlepszą powieść science-fiction wszechczasów, została przez niego zilustrowana i stała się inspiracją dla innych twórców na całym świecie. Należy wspomnieć, że „Diuna” doczekała się ekranizacji: w 1984 roku przez Davida Lyncha, zaś w 2021 roku przez Denisa Villeneuve, który nie kryje bezpośredniej fascynacji dziełami mistrza, a miały one bezpośredni wpływ na scenerię i przedstawienie postaci w filmie. (10 nominacji i 6 Oskarów w różnych kategoriach)
Jak doszło do realizacji tej wystawy?
- Pomysł, by zaprezentować w Miejskiej Galerii Sztuki twórczość tego wybitnego Artysty, chodził mi po głowie od dawna, kiedy przebywałam w Paryżu, w związku z innymi wydarzeniami w galerii. Nie miałam wtedy jednak możliwości, by go zrealizować. Okazja nadarzyła się teraz i nie wahałam się ani przez moment, aby z niej skorzystać. Artysta dużo miejsca w swoich dziełach poświęca snom i marzeniom, a moim marzeniem, było doprowadzić do stworzenia tej wystawy. Żartuję, że wymalowałam sobie w głowie to pragnienie, tak jak Wojciech Siudmak odzwierciedla w pracach swoje fanatyczne wizje.
Podkreślę tu, że będziemy mogli prezentować zbiór doskonałych dzieł dzięki świetnie układającej się współpracy z samym Artystą, Fundacją Siudmak Art i Galerią ToTuART.
Miejsce, w którym zaprezentujecie te dzieła również jest wyjątkowe.
- Ta część naszej Galerii przez lata znana była jako Muzeum Zdzisława Beksińskiego. Po definitywnym zakończeniu tamtego rozdziału w historii instytucji, to klimatyczne miejsce czekało na wyjątkowego artystę. Takiego właśnie jak Wojciech Siudmak. Jego dzieła wydają się pochodzić z innego wymiaru, inspirowane pozytywnymi wizjami, niosące optymizm i melancholię dla oglądających.
Surrealistyczne obrazy, rzeźby i rysunki Siudmaka ukazują nieskończoność wyobraźni Artysty, popartą talentem i doprowadzeniem warsztatu do doskonałości. Przedstawieni bohaterowie równie dobrze mogliby samodzielnie istnieć w innych wymiarach naszego wszechświata, kreując swoją własną rzeczywistość. Jego obrazy pełne tajemniczych istot, nierealnych krajobrazów są surrealistycznymi zestawieniami symboli i alegorii, powstałych z inspiracji sztuką antyczną, barokiem i renesansem oraz literaturą fantastyczną.
Obie wystawy łączy też Paryż?
Tak. Europejska stolica kultury i sztuki. Z Paryża wprost do Częstochowy. Stamtąd przywieźliśmy kolekcję Beksińskiego, tam narodziło się marzenie, by twórczość Siudmaka odwiedziła nasze miasto i stamtąd przyjedzie do nas na wernisaż i zaplanowane spotkania autorskie On sam. O szczegółach wystawy będziemy informować na bieżąco. „Omnis” pozostanie w Miejskiej Galerii Sztuki aż do 30 września i proszę mi uwierzyć, zadbamy o to, by nie zabrakło wydarzeń towarzyszących wystawie.
Skąd tytuł ekspozycji?
- Wojciech Siudmak przywiązuje ogromną wagę do tytułów. Zaproponowaliśmy „Omnis”, ponieważ mistrz zaprezentuje przekrój swoich prac. Wszystko, co najlepsze. Ekspozycja obejmuje bowiem blisko 60 dzieł z zakresu malarstwa, rysunku i rzeźby, pochodzących z różnych okresów jego twórczości. Nie chcę oczywiście zdradzać wszystkiego, podam więc kilka tytułów obrazów, które zobaczymy. „Fortuna”, „Turandot”, „Kobieta bez cienia”, „Sen Pegaza”, „To morze, które płynie w naszych żyłach”, „Raj utracony”, szkice do „Diuny”… Zapowiada się wspaniale, prawda?
„Omnis” to nie tylko prezentacja talentu i artystycznej wyobraźni tego wybitnego artysty, ale również pretekst do głębszej refleksji nad nieskończonością istnienia. Prace prezentowane na wystawie przenoszą nas w fantastyczne światy, gdzie granice pomiędzy rzeczywistością a fantazją zlewają się w jedno.
To nie tylko uczta dla oczu, ale też przyczynek do pewnych refleksji?
- Artystę pasjonują prace fizyków, astrofizyków, których uważa za swoistą awangardę naukową, artystyczną i estetyczną naszych czasów. Nieustannie poszukuje więc piękna uniwersalnego opartego na wzorcach matematycznych czy filozoficznych, stąd i refleksyjność prac.
Wojciech Siudmak zachęca nas do zadawania pytań o naturę wszechświata, naszą rolę w nim oraz o istotę samego istnienia. Kosmiczne krajobrazy, niezwykłe istoty i abstrakcyjne formy stają się metaforą nieskończonych możliwości ludzkiego umysłu i uniwersalnych prawd.
Dzięki temu wystawa „Omnis" staje się nie tylko prezentacją sztuki, ale również przestrzenią do głębokiej kontemplacji nad istotą ludzkiego istnienia i kosmiczną tajemnicą, która nas otacza.
Kim jest Wojciech Siudmak?
WOJCIECH SIUDMAK – artysta malarz, rysownik i rzeźbiarz uważany jest za czołowego przedstawiciela realizmu fantastycznego i od lat ceniony za ten rodzaj twórczości. Urodził się 10 października 1942 roku w Wieluniu. W latach 1956–1961 uczył się w Warszawie, w Liceum Sztuk Plastycznych a następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych. We wrześniu 1966 roku wyjechał do Paryża i rozpoczął studia w Ecole des Beaux-Arts. Dziś mieszka i tworzy we Francji. Jest jednym z niewielu polskich artystów, którzy osiągnęli prawdziwie międzynarodową sławę. Dzieła Wojciecha Siudmaka są rozpowszechniane na rynku międzynarodowym i wykorzystywane jako plakaty muzyczne, teatralne i filmowe oraz okładki płyt i książek. Stały się symbolami prestiżowych imprez jak Festiwale Filmowe w Cannes, Montrealu i Paryżu.
Z jego inicjatywy powstała w 2002 roku Fundacja Siudmak Arkana XXI. W tym samym roku stworzył Światowy Projekt Pokoju, którego symbolem jest monument Wieczna Miłość. Rzeźba z brązu została odsłonięta w Wieluniu 31 sierpnia 2013 roku. Artysta zawarł w tym dziele pokojowe przesłanie, które dzięki uniwersalności sztuki może być odczytane bez względu na czas, miejsce, narodowość lub wyznanie.
Obecnie artysta kończy rozpoczętą w 2004 r. monumentalną prace nad cyklem Diuna, Franka Herberta oraz całością dziel Philipa K. Dicka realizując dla każdego tomu serie oryginalnych rysunków. To bibliofilskie wydanie składa się z ponad 24 tomów każdego autora. W 2014r. Wydano dwa tomy dzieł Cervantesa -”Don Kichot”,z oryginalnymi rysunkami artysty. Od 2009r. Siudmak pracował nad cyklem obrazów, rysunków i rzeźb poświęconym « Nokturnom » Chopina. W 2015r. został wydany przez wydawnictwo „Rebis”, siódmy z kolei album poświęcony jego twórczości. Wśród jego przyjaciół jest wielu artystów jak światowej sławy kompozytor, Francis Lai, który stworzył poemat symfoniczny «Amour Eternel» specjalnie dla Światowego Projektu Pokoju oraz wielu naukowców, jak słynny biochemik Tadeusz Maliński i inni. Na 2024 rok planowana jest premiera filmu dokumentalnego poświęconego życiu i twórczości Wojciecha Siudmaka, oraz biografia artysty.