Nocne marki 1
Fot. GRANGER / Granger History Collection / Forum
VIVA! Tylko u nas

Nocne marki – ikona amerykańskiego realizmu. Obraz Edwarda Hoppera izoluje od świata

Po ataku na Pearl Harbor zmieniła się rzeczywistość

Karolina Hartman 21 maja 2024 16:45
Nocne marki 1
Fot. GRANGER / Granger History Collection / Forum

Nocne marki znane również jako „Nighthawks” to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obrazów Edwarda Hoppera, namalowany w 1942 roku. Dzieło nawiązuje do: współczesnego świata, izolacji społecznej, samotności w wielkim świecie, poczucia zagubienia. Hopper uchwycił esencję amerykańskiego realizmu, skupiając się na codzienności, prostocie sceny, a także głębokim emocjonalnym podtekście. Smutna rzeczywistość po ataku na Pearl Harbor pobudza do refleksji nad relacjami interpersonalnymi.

Spis treści:

Co przedstawia obraz „Nocne marki”?

Scena z melancholijnego obrazu „Nocne marki” toczy się wkrótce po drastycznym ataku na Pearl Harbor przeprowadzonym 7 grudnia 1941 roku. To wtedy nastąpiło niszczycielskie bombardowanie amerykańskiej bazy marynarki wojennej przez japońskie siły powietrzne. Zaskakujący atak wciągnął Stany Zjednoczone w II wojnę światową.

Obraz przedstawia środek nocy, puste ulice i typową amerykańską restaurację. W środku budynku siedzi piękna kobieta, która wkłada do ust kawałek jedzenia. Towarzyszy jej poważny mężczyzna w garniturze z papierosem w dłoni. Tyłem do widza namalowano kolejnego klienta ze szklanką wody w ręku i kubkiem kawy na blacie. Gości obsługuje pracownik lokalu ubrany w charakterystyczny biały strój.

Postacie zdają się być zatopione w swoich myślach, oddalone od siebie pomimo fizycznej bliskości. Nikt nie rozmawia, scena obrazuje smutek, izolację, samotność. Restauracja swoim wyglądem przypomina realny obiekt z miasta Greenwich Village.

Symbolika dzieła „nocne marki” Edwarda Hoppera

„Nocne marki" to dzieło, które zawiera symboliczne elementy wymagające głębszej interpretacji:

  • Światłocień – mistrzowskie wykorzystanie światła, a także cieni, symbolizuje odseparowanie świata wewnętrznego i zewnętrznego. Jaskrawe barwy nawiązują do ciepła i bezpieczeństwa, jednocześnie podkreślając odizolowanie.
  • Przeszklone okno – to kolejny symbol separacji od otoczenia. Duże okno odnosi się również do obserwatora, który może patrzeć, ale nie może interweniować. To metafora do bezsilności.
  • Klienci – każda osoba w barze reprezentuje różne aspekty ludzkiego doświadczenia w miejskiej przestrzeni np. samotność, zadumę, alienację. Postacie nawiązują do odległości, mimo fizycznej bliskości.
  • Przestrzeń publiczna – symbolizuje miejsce przeznaczone do interakcji, które nie spełnia swojej funkcji. Restauracja oznacza obiekt, gdzie można czuć się samotnym i wyobcowanym.
  • Barwy – użycie chłodnych odcieni na zewnątrz i ciepłych wewnątrz odnosi się m.in. do ciepła w przeciwieństwie do zewnętrznego chłodu miejskiego życia.

Jak został namalowany obraz Hoppera?

Edward Hopper namalował swoje realistyczne arcydzieło w 1942 roku przy użyciu techniki olejnej na płótnie. To metoda malarska, która charakteryzuje się dbałością o kompozycję, światło i barwy. Malarz perfekcyjnie połączył proste formy z ekspresją emocjonalną. Ponadto Hopper:

  • Unikał zbędnych szczegółów i uzyskał efekt „czystego” malarstwa.
  • Stosował gładkie, precyzyjne pociągnięcia pędzlem, tworząc realistyczną, ale uproszczoną rzeczywistość.
  • Starannie przemyślał kompozycję obrazu – elementy podkreślają nie tylko izolację wewnętrznego i zewnętrznego świata, ale również separację postaci.
  • Wykorzystał grę światła do modelowania przestrzeni i wykreowania melancholijnego nastroju, a także do podkreślenia emocjonalnego dystansu między klientami.
  • Użył ograniczonej palety barw – obraz wyróżnia się szarością, zielenią, czerwienią. W ten sposób malarz nadał spójny charakter kompozycji, jednocześnie podkreślając atmosferę nocy i poczucie samotności.

Co autor chciał przekazać w swoim dziele?

Hopper w swoim obrazie „Nocne marki” pochyla się nad tematyką związaną z izolacją społeczną, szczególnie podczas trudnych wydarzeń. Dzieło realistycznie podkreśla, jak samotnie może czuć się osoba nawet w amerykańskim miasteczku i tradycyjnym barze. Malarz skupił się na ukazaniu emocjonalnego dystansu między ludźmi w nowoczesnym świecie.

Edward Hopper opowiada o urbanizacji i modernizacji w kontekście nowych możliwości, których nie potrafi wykorzystać człowiek, czując alienacje w społeczeństwie. Obraz mobilizuje do refleksji nad:

  • poczuciem wspólnoty,
  • otaczającą rzeczywistością,
  • wpływem współczesności na relacje,
  • miejscem człowieka w społeczeństwie,
  • przyszłością np. w kontekście wojen.

Gdzie znajduje się obraz „Nocne marki”?

W 1942 roku obraz „Nocne marki” Edwarda Hoppera został przekazany do Art Institute of Chicago. Dzieło jest jednym z kluczowych elementów wystawienniczych muzeum, przyciągając każdego roku tysiące odwiedzających zainteresowanych sztuką Hoppera i amerykańskim realizmem. W tamtym czasie obraz został przekazany za trzy tysiące dolarów.  

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Nie pokochali się od razu, kilka lat temu pokonali kryzys. Hania Żudziewicz i Jacek Jeschke o drodze o ślubu

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.