Fundacja Prześwit, oblig
Fot. Materiały prasowe
ZE ŚWIATA SZTUKI

Fundacja Prześwit - Przestrzeń Twórczości i Inspiracji. Poznaj to wyjątkowe miejsce

Jest pełne inspiracji i jedyne w swoim rodzaju

Konrad Szczęsny 27 czerwca 2024 16:43
Fundacja Prześwit, oblig
Fot. Materiały prasowe

Fundacja Prześwit to miejsce, gdzie sztuka spotyka się z nauką, muzyką, ruchem i rzemiosłem, tworząc unikalną przestrzeń dla artystów i miłośników kultury. Projekt Kolektywnej Instytucji Kultury pod nazwą Prześwit, stał się prawdziwym centrum twórczości, mieszczącym w swoich murach 37 pracowni artystycznych, rzemieślniczych, projektowych i muzycznych, sale warsztatowe oraz ciemnię fotograficzną.

Miejsce Pełne Życia i Twórczości

Prześwit to nie tylko fizyczne miejsce, ale i ideowa przestrzeń, w której różnorodne dziedziny sztuki przenikają się i wzajemnie inspirują. To tutaj można spotkać malarzy, rzeźbiarzy, złotników, architektów, grafików, choreografów i wielu innych twórców. W pracowniach Prześwitu rezydowały takie osoby, jak Hubert Dolinkiewicz, Igor Dobrowolski, Karolina Bielawska, Marta Ziółek, Dominik Jan Gralak czy Filip Syczyński. Ponadto w Prześwicie powstała pracownia-studio Tauart, w której tworzone są drewniane, kolorowe płaskorzeźby, zachwycające swoją oryginalnością i precyzją wykonania. Od pierwszych tygodni istnienia Prześwitu rozwija się tutaj również Fundacja Nowoczesnego Goetheanizmu, która prowadzi ośrodek edukacyjno-badawczy oraz szkołę malarstwa. Ich działania skupiają się na rozwijaniu nowoczesnych metod nauczania i badań, zgodnych z duchem goetheanizmu.

Fundacja Prześwit, oblig
Fot. Materiały prasowe

Przestrzeń dla Muzyki

Fundacja Prześwit to także przestrzeń dla muzyków. Wśród rezydentów można znaleźć takich artystów, jak Miłosz Wośko (kompozytor), Mateusz Nagórski (wokalista), białoruska grupa wokalna „Śpiewy spod mosta”, Piotr Nermer (kompozytor i aranżer), grupa wokalna Lestro Cantando pod przewodnictwem Iriny Bogdanovich, zespół BrassFederacja oraz Piotr Łyszkiewicz (saksofonista, kompozytor i producent muzyczny). Cyklicznie odbywają się tutaj bezpłatne słuchowiska muzyczne, organizowane przy użyciu sprzętu Stevnert Orpheus - wyjątkowych wzmacniaczy lampowych o rzeźbiarskich kształtach.

Fundacja Prześwit, oblig
Fot. Materiały prasowe

Wydarzenia i Wystawy

Prześwit to również miejsce licznych wydarzeń otwartych dla publiczności. Regularnie organizowane są tutaj wystawy związane z obronami prac licencjackich, magisterskich i doktoranckich studentów Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, międzynarodowe warsztaty, pokazy mody, indywidualne jednodniowe prezentacje sztuki młodych twórców oraz występy muzyczne. Odbywają się także warsztaty plastyczne dla rodzin, zajęcia poświęcone ruchowi, oddechowi i medytacji. Prześwit gości próby chórów, nagrania wokalne i wideo oraz sesje zdjęciowe oraz jest miejscem comiesięcznych spotkań Gildii Scenarzystów Polskich. W jednej z pracowni Prześwitu powstał projekt Agaty Zbylut, będący częścią wystawy „Kim Lee. Królowa Warszawy”, prezentowanej w Muzeum Woli. Artystka stworzyła fotograficzne archiwum ubiorów Kim Lee, które można było podziwiać na tej wyjątkowej wystawie. W murach Prześwitu pod koniec 2020 roku, Piotr Janowczyk stworzył nową odsłonę Galerii Osobowości Warszawy XX wieku, która znajduje się przy Trasie Łazienkowskiej na wysokości przystanku GUS.

Fundacja Prześwit to miejsce, gdzie kultura i sztuka tętnią życiem, a twórcy z różnych dziedzin mogą realizować swoje pasje i zawodowe projekty. To przestrzeń pełna inspiracji, która przyciąga zarówno artystów, jak i miłośników sztuki.  

Fundacja Prześwit, oblig
Fot. Materiały prasowe

TAGI #sztuka

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Chcieli zmienić córce nazwisko, na oświadczyny przyszło im poczekać. Poznaj tajemnice ich związku...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA w intymnym wywiadzie chwilę przed narodzinami córeczki. HANNA ŻUDZIEWICZ I JACEK JESCHKE o zmiennych losach ich związku i bajkowym ślubie w Ligurii. MATTEO BRUNETTI: ambasador włoskiej kuchni i polskiej kultury o… włosko-polskich korzeniach. KOBIETY IKONY:  Santor, Kunicka, Rodowicz, Majewska, Sipińska, Sośnicka… – one rządziły zbiorową wyobraźnią w PRL-u.