Znudziły Ci się jasne pasma i wakacyjne refleksy? Zobacz, jak przyciemnić włosy!
7 naturalnych sposobów!
- Redakcja VIVA!
Uwielbiasz stylizacyjne eksperymenty? W tym roku prawdziwym hitem była krótkotrwała koloryzacja włosów, no i oczywiście złociste pasemka. Lato jednak się kończy i wraz z nastaniem jesieni, do mody wracają ciemniejsze, orzechowe kolory. Zastanawiasz się, jak naturalnie przyciemnić włosy, żeby ich nie zniszczyć? Mamy dla Ciebie 7 sprawdzonych sposobów, na podkręcenie koloru pasm i nadanie włosom wyjątkowego połysku. Wypróbuj je wszystkie!
7 naturalnych sposobów, jak przyciemnić włosy
1. Płukanka z kawy
Nie wyobrażasz sobie poranka bez filiżanki kawy? Budzi Cię jej mocny smak i głęboki aromat? Świetnie się składa, bo kawę możesz wykorzystać także w inny sposób! Jeśli jesteś naturalną brunetką lub szatynką, to przygotuj farbę na bazie ziaren kawy i dodaj swoim włosom blasku – niestety w przypadku blondynek efekt nie będzie tak spektakularny.
Jak przygotować płukankę z kawy?
½ szklanki odżywki do włosów (możesz wykorzystać swoją ulubioną odżywkę stosowaną na co dzień) dokładnie wymieszaj z 3-4 łyżkami stołowymi kawy rozpuszczalnej. Masę nakładaj na włosy dokładnie tak, jak podczas farbowania – pasmo po paśmie, zaczynając od nasady. Nie zapomnij zabezpieczyć ubrania ręcznikiem, inaczej plamy będzie ciężko usunąć. Na koniec wmasuj mieszankę w skórę głowy i pozostaw ją na ok. 1 godzinę. Po tym czasie dokładnie spłucz farbę i ułóż włosy tak, jak lubisz. Prawda, że proste? Przyciemnianie włosów kawą to szybki i mało inwazyjny sposób na odświeżenie koloru.
2. Płukanka z kory dębu
Efekt naturalnego przyciemnienia włosów uzyskasz również poprzez płukanie ich w korze dębu. W odpowiednią mieszankę zaopatrzysz się w profesjonalnym sklepie zielarskim. Paczuszka ziół kosztuje ok. 5-6 złotych i starcza na kilka płukań.
By przygotować płukankę, wystarczy 2 łyżeczki kory zalać wrzątkiem i pozostawić do zaparzenia na ok. 10 min. Gdy napar ostygnie, należy przecedzić go przez sitko, by pozbyć się fusów. Płukankę stosuj na umyte pasma: delikatnie przepłucz nią włosy, a następnie odciśnij ręcznikiem i pozostaw do naturalnego wyschnięcia. Zabieg powtarzaj min. 2 razy w tygodniu do czasu uzyskania zadowalającego efektu. Na co możesz liczyć? Na delikatne przyciemnienie włosów i efektowny połysk.
3. Płukanka z orzechów
Chcesz tanio i szybko przyciemnić kolor włosów? Sięgnij po orzechy włoskie! Wystarczy 50 g łupin, szklana butelka i garnek z wodą. Łupiny przepłucz, zalej wodą i gotuj min. 45 minut (im dłuższy czas gotowania, tym mocniejszy wywar). Odcedź łupiny i pozostaw płyn do ostygnięcia, a następnie przelej go do poręcznej butelki. Umyte włosy przepłucz naparem (najlepiej by był lekko ciepły). Zabieg powtarzaj 2 razy w tygodniu. Pamiętaj, by między kolejnymi płukankami silnie nawilżać włosy.
4. Czarna herbata
Jednym z najprostszych sposobów na naturalne przyciemnienie włosów jest wykonanie płukanki z czarnej herbaty. Wystarczy, że dwie torebki dobrej herbaty zalejesz szklanką wrzątku i pozostawisz do zaparzenia. Herbatę ostudź i przepłucz nią umyte wcześniej włosy. Po płukankę sięgaj tak często, jak tylko chcesz – jej przygotowanie zajmuje kilka minut, a efekt jest naprawdę ciekawy.
5. Szałwia
Szałwia jest znana ze swoich właściwości ściągających i antyseptycznych – doskonale sprawdzi się też w pielęgnacji włosów przetłuszczających się. Dzięki niej Twoje pasma nabiorą blasku i staną się wyraźnie ciemniejsze. Szałwia ponadto wzmacnia i odżywia włosy, więc możesz ją stosować zawsze wtedy, gdy Twoje włosy są matowe, osłabione i wymagają regeneracji.
Szałwię kupisz w każdym sklepie zielarskim: 2 torebki szałwii zalej litrem wrzątku, a następnie pozostaw do zaparzenia i ostygnięcia. Płucz umyte włosy miksturą minimum 2 razy w tygodniu. Już po kilku sesjach zauważysz znaczącą różnicę w kondycji i kolorze pasm.
6. Henna
Nie chcesz farbować włosów u fryzjera, a jednak marzy Ci się zmiana koloru? Henna to sprawdzony sposób na piękną koloryzację. Na rynku dostępne są naturalne henny w różnych odcieniach – wybierz kolor dla siebie i postępuj zgodnie z instrukcją producenta. Efekt będzie trwalszy i wyraźniejszy niż w przypadku płukanek. Henna dobrze pokryje też pierwsze siwe włosy. Ponieważ nie zawiera amoniaku, bezpiecznie może być stosowana w ciąży i w okresie karmienia piersią. Henny możesz używać również do przyciemniania brwi.
7. Olejki przyciemniające włosy
Właściwości przyciemniające włosy mają też różnorodne olejki, np. olejek rycynowy. Lepiej jednak nie stosować go jako samodzielnego produktu, a jako dodatek do odżywek i masek. Wystarczy kilka kropel olejku dodać do porcji maski i nanieść na włosy raz, dwa razy w tygodniu, by cieszyć się stylowym efektem przyciemnienia włosów.
Olejek rycynowy możesz też używać do olejowania włosów, ale tylko w połączeniu z innym, lżejszym olejem, np. oliwą z oliwek lub olejem słonecznikowym. Wystarczy, że mieszankę olejów naniesiesz na włosy i pozostawisz na minimum godzinę (najlepszy efekt da olejowanie całonocne), a następnie spłuczesz obficie wodą. Olejowanie warto powtarzać raz w tygodniu do uzyskania zadowalającego efektu.
Jak przyciemnić włosy? To proste! Wcale nie musisz decydować się na trwałą koloryzację z użyciem profesjonalnych farb. Jeśli jesteś zwolenniczką naturalnej pielęgnacji lub po prostu zależy Ci na utrzymaniu swoich włosów w dobrej kondycji, zamiast kupować farbę, sięgnij po prostsze, domowe sposoby na przyciemnienie włosów. Kawa, henna, szałwia, czarna herbata… To tylko kilka opcji. Odkryj wszystkie możliwości i wybierz opcję najlepszą dla siebie. Dzięki naturalnym płukankom Twoje pasma nie tylko odzyskają głębię koloru, ale też nasycą się niesamowitym blaskiem.