Psychodietetyka to sprawdzony sposób na odchudzanie
Dzięki niemu nie tylko zgubisz zbędne kilogramy, ale też zmienisz sposób myślenia

Usiłujesz schudnąć… całe życie. Próbowałaś tylu sposobów, że sumując, na diecie byłaś pewnie kilka lat. Efekty są mizerne, frustracja rośnie, samoocena spada, a nadzieja na zmianę blednie. Być może potrzebujesz psychodietetyka. Dlaczego akurat psychodietetyka, a nie dietetyka i trenera? Bo prawdopodobnie na sprawę swojego odżywiania się powinnaś popatrzeć szerzej niż tylko w kontekście ćwiczeń, wyników badań krwi i jadłospisu przygotowanego nawet specjalnie dla ciebie. Bo być może chodzi o emocje? A jeśli nie o nie, to z całą pewnością o nawyki albo utrwalone, niekorzystne schematy. O tym wszystkim specjalnie pisze dla nas ekspert, Ewa Bakota.
Co to jest psychodietetyka
Zgodnie ze swoją nazwą jest interdyscyplinarną dziedziną wiedzy na styku psychologii i dietetyki, która skupia się nie tylko na fizjologii odżywiania się, lecz także na mechanizmach, które na nie wpływają. Psychodietetyka uczy rozpoznawania niekorzystnych, wyuczonych schematów postępowania, ukrytych emocji i reagowania na nie w adekwatny sposób, kształtowania lepszych nawyków żywieniowych, poprawy własnej samooceny i budowania poczucia sprawczości. W skrócie: zajmuje się tematyką o wiele szerszą niż kalorie, wartości odżywcze żywności i masa ciała. Bo żywienie to o wiele więcej niż jedzenie!
Kiedy pójść do psychodietetyka?
Najprościej rzecz ujmując – kiedy czujesz, że chcesz schudnąć raz, a dobrze, na całe życie. Nie odchudzać się więcej, a zdrowo jeść. Także, jeśli po kolejnych dietach masz dość efektu jo-jo. Również wtedy, kiedy twoje ciało przestaje być dla ciebie wartym troski towarzyszem życia, a staje się problemem lub źródłem negatywnych emocji. I kiedy nie radzisz sobie z emocjami związanymi ze swoją fizycznością, kiedy przeczuwasz, że jedzeniem usiłujesz uzupełnić różne deficyty emocjonalne lub za jego pomocą zaspokoić potrzeby, których nie jesteś w stanie zaspokoić inaczej (to częsta przyczyna tak zwanego zajadania emocji). Właściwie w każdej sytuacji, kiedy zauważasz, że wokół jedzenia pojawia się u ciebie o wiele więcej kwestii niż tylko zaspokajanie potrzeby głodu (i frajdy!).
Psychodietetyka zajmuje się też zaburzeniami odżywiania się. Anoreksja, bulimia, ortoreksja i wiele innych poważnych problemów związanych z jedzeniem to także jej dziedzina. Psychodietetycy zajmujący się sprawami takiego kalibru powinni być też terapeutami – pracują bardziej z emocjami niż fizjologią – i najlepiej, gdyby robili to w zespole z dietetykiem klinicznym lub lekarzem.
Większość praktyki psychodietetyka to jednak pomoc w radzeniu sobie z problemami, które dotyczą osób bez zaburzeń. Budowanie zdrowej relacji z ciałem i jedzeniem, pomoc w tworzeniu i utrwalaniu lepszych nawyków żywieniowych, rozpoznawanie prawdziwego, a nie emocjonalnego głodu, nauka reagowania na różnego rodzaju deficyty emocjonalne i sytuacje stresowe, które nie angażują jedzenia, wreszcie po prostu edukacja żywieniowa i psychologiczna. Przyznaj, na takiej diecie jeszcze nie byłaś.

W czym pomoże psychodietetyk?
Specjalista ten pomoże więc tam, gdzie nie sięga zwykły, nawet najlepszy jadłospis. Jednak zajmie się też konkretami! Nauczy dobrych nawyków żywieniowych i podpowie, jak je trwale wdrożyć, pomoże określić twój styl jedzenia, rytm dobowy oraz styl życia, by jak najlepiej dopasować do nich dietę, nauczy cię planowania zakupów, gotowania, rozpoznawania głodu i zachcianek (oraz panowania nad nimi), a także uważności, która nie tylko pomaga określać emocje i odpowiednio sobie z nimi radzić, lecz także jest ważnym narzędziem wspierającym racjonalne jedzenie.
Czego od psychodietetyka nie dostaniesz? Raczej nie licz na to, że dostaniesz od niego gotowy jadłospis. Zalecenia – owszem! Ale nie superkonkretne wskazówki, zakazy i nakazy, precyzyjne wytyczne kaloryczne czy rozpisany na dni i godziny plan żywieniowy. To dlatego, że psychodietetyka opiera się na samostanowieniu i wolnym wyborze, w ten sposób ucząc podejmowania samodzielnych decyzji żywieniowych. Nie wręczając ci do ręki szczegółowych zaleceń, psychodietetyk daje ci wiedzę – i tę o twojej fizjologii, i tę o twoich uwarunkowaniach psychicznych. A przy okazji oddaje ci odpowiedzialność za twoje własne wybory żywieniowe. Jednak bez obaw! Dostaniesz też narzędzia, które pomogą w podejmowaniu rozsądnych decyzji w sposób zrównoważony i w zgodzie ze sobą, czyli ułatwiające je. Współpraca z psychodietetykiem to nauka odpowiedzialności za swoje zdrowie i nowych wzorców postępowania, nie tylko żywieniowego.
Jak wygląda współpraca z psychodietetykiem?
Praca z psychodietetykiem to nie psychoterapia, choć jest do niej podobna. Bywa, że jest jej tak bliska, że psychodietetycy zawierają z klientami kontrakty terapeutyczne. Najczęściej jednak psychodietetyczne sesje są połączeniem konsultacji u dietetyka i rozmowy z psychologiem: rozmawia się i o emocjach, i o kaloriach oraz składnikach odżywczych, a niekiedy także dokonuje pomiarów masy ciała. Spotkania trwają zwykle około 60 minut i umawiane są częściej niż w przypadku dietetyków, bo raz na tydzień lub dwa, szczególnie jeśli jest to dłuższy proces. Zdarza się, że pierwsze spotkania są pogłębionym wywiadem – psychodietetyka nie interesują jedynie wyniki badań krwi pacjenta, choroby i upodobania kulinarne, ale także całościowa historia, stosunki panujące w rodzinie, jego pochodzenie, poprzednie próby dietetyczne. Poznając lepiej pacjenta, psychodietetyk lepiej go rozumie i skuteczniej pomoże. Współpraca z psychodietetykiem wymaga zaangażowania psychicznego, podejmowania samodzielnych decyzji oraz wysiłku włożonego w proces zmiany. Na starcie przydaje się mobilizacja i motywacja, za to potem jest o wiele łatwiej je utrzymać. I często na zawsze!

Zobacz także
Podrażniona skóra wokół nosa od kataru? Mamy na to sposób!
Współpraca reklamowa
Galeria
Pokazywanie elementów od 1 do 3 z 12
Akcje
Pokazywanie elementów od 1 do 4 z 17
Fale, tafla, zwiększona objętość. Air Wand to domowy stylista włosów!
Współpraca reklamowa