Reklama

Ocet jabłkowy doskonale wpływa na kondycję włosów, wzmacnia je i nadaje im blasku. Podobno doskonale niweluje także łupież i wszelkie problemy ze skórą głowy. Stosowały go z powodzeniem nasze babcie i mamy, a teraz wraca do łask i staje się znów bardzo modny wśród influencerek. Dlaczego? Na pewno znaczenie ma tutaj kwestia tego, że jest w 100% naturalny i bezpieczny. Jak go używać?

Reklama

Ocet jabłkowy – jak działa na włosy

Zanim dowiesz się jak działa ocet jabłkowy na włosy, warto sobie uświadomić jak zbudowany jest włos. To dwuczęściowa struktura składająca się z mieszka włosowego i trzonu. Tuż pod powierzchnią skóry znajdują się gruczoły łojowe, które wydzielają sebum przez mieszek włosowy. Olej ten natłuszcza włosy i skórę oraz stanowi część kwaśnego płaszcza. Co to takiego? To bardzo delikatny, lekko kwaśny film, który utrzymuje i chroni ogólny stan zdrowia włosów i skóry głowy. I to właśnie on ma ogromny wpływ na wygląd Twoich włosów. Zewnętrzna warstwa trzonu włosa, znana również jako otoczka, składa się z ciasno zachodzących na siebie łusek. A płaszcz kwasowy odgrywa kluczową rolę w spłaszczaniu, wygładzaniu tych łusek, co nadaje włosom blask, a także chroni przed utratą wilgoci.

ZOBACZ TEŻ: Jak szybko zlikwidować przebarwienia na skórze? Poznaj nasze sposoby!

Niestety tą równowagę łatwo zakłócić. Jego wartość pH powinna wynosi około 5, a wiele kosmetyków do włosów mają bardziej zasadowe PH - powyżej 7. (mają pH powyżej 7). Efekt? Płaszcz kwasowy może być uszkodzony, a włosy staną się bardziej matowe i szorstkie w dotyku. I tutaj z pomocą wkracza właśnie ocet jabłkowy. Jego pH wynosi bowiem zaledwie 3, więc szybko wprowadza równowagę.

adobe.stock.com

Czym jest ocet jabłkowy i jak go zrobić?

Ocet jabłkowy to nic innego jak uboczny efekt fermentacji jabłek. Jabłka są bogate w potas, pektyny, kwas jabłkowy i wapń, a proces fermentacji wzbogaca produkt końcowy o jeszcze więcej dobroczynnych kwasów i enzymów.

Jak wykonać domowy ocet jabłkowy? Przepis jest bardzo prosty. Wystarczy pokroić 2 kg ekologicznych jabłek (razem ze skórką i pestkami) w ósemki albo ćwiartki, ułożyć je w dużym słoiku, a potem zalać dwoma litrami przygotowanej i ostudzonej wody wymieszanej z ośmioma łyżkami cukru. Proces fermentacji trwa około 2-3 tygodni, ale aby wszystko się udało, należy codziennie energicznie zamieszać zawartość słoika, by dostarczyć do środka tlen. Po upływie tego czasu należy ocet przecedzić i trzymać go w lodówce.

adobe.stock.com

Domowy ocet jabłkowy to podstawa płukanki octowej na włosy. Aby ją przyrządzić należy wymieszać pół litra wody z łyżką domowego octu. Całość wymieszać i zastosować do ostatniego płukania włosów po ich myciu.

Ale ocet jabłkowy można wykorzystać na wiele sposobów – także jako wcierkę (wtedy łyżkę octu mieszamy z 200 ml wody), i maskę (dodajemy łyżkę octu do zwykłej maski i trzymamy na włosach do pół godziny.

Efekty stosowania octu jabłkowego na włosy:

1. Doskonała kondycja skóry głowy

2. Brak łupieżu

3. Lśniące, gładkie i sypkie włosy

A jeśli nie chcesz sama robić octu i płukanki, możesz sięgnąć po gotowe płukanki octowe do włosów. Ale polecamy spróbować ten domowy!

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama