Poznaj finalistki Plebiscytu Lirene Kobieta. Innowacja. Natura.
Sprawdź, jak zmieniają świat i zagłosuj na swoje faworytki!
Hasło: Innowacje tworzone przez kobiety dla kobiet przyświeca Lirene od samego początku. Marka poprzez Plebiscyt Lirene: Kobieta. Innowacja. Natura. pragnie docenić, a jednocześnie wyróżnić panie, stojące na czele proekologicznych inicjatyw, firm oraz projektów. O tym, kto okaże się zwycięzcą zdecydują także głosy internautów, dlatego gorąco zachęcamy do wspierania waszych faworytek!
Plebiscyt Lirene: Kobieta. Innowacja. Natura. - decydująca faza
Do Plebiscytu Lirene: Kobieta. Innowacja. Natura. zgłosiło się ponad 200 kobiet reprezentujących trzy obszary:
- W kategorii Nauka znalazły się wybitne reprezentantki świata nauki, które swoimi działaniam dokonują rewolucji i odważnie zmieniają przyszłość na lepsze.
- Do obszaru Biznes zakwalifikowały się panie na co dzień kierujące przedsiębiorstwami, które wyróżniają się działalnością na rzecz środowiska, zrównoważoną produkcją, nieprzeciętną kulturą korporacyjną lub innowacyjnym produktem.
- Lifestyle reprezentują natomiast wyjątkowe kobiety, wykorzystujące swój wpływ na innych, by mówić o rzeczach ważnych i motywować do działania na rzecz ochrony środowiska.
Ilość i jakość zgłoszeń przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Podczas obrad miałyśmy przyjemność dyskutować nad niesamowitymi i pełnymi zaangażowania projektami, których celem jest tworzenie przyjaznego środowiska dla nas wszystkich. To bardzo dobra wróżba na przyszłość widzieć, jak wiele utalentowanych kobiet przekuwa swoje pomysły w działania dla dobra wspólnego – mówi Joanna Orfinger, Global Brand Manager Lirene.
Finalistki Plebiscytu Lirene: Kobieta. Innowacja. Natura.
Na początku roku jury oceniło nadesłane projekty, wybierając 9 najciekawszych inicjatyw. W jego składzie zasiadły: Joanna Orfinger – Global Brand Manager marki Lirene, Dorota Czekaj – współzałożycielka, fundatorka i wiceprezeska zarządu Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet, Olga Malinkiewicz – współzałożycielka i CTO Saule Technologies, Karolina Kalinowska – naczelna magazynu lifestylowego Polki.pl oraz Katarzyna Gandor – ambasadorka Plebiscytu, biotechnolożka, popularyzatorka wiedzy, vlogerka i pasjonatka technologii, spośród nadesłanych projektów wybrało te, najbardziej obiecujące.
Poznajcie zatem dziewięć finalistek, które przeszły do III etapu Plebiscytu - głosowania Internautów:
dr hab. Grażyna Dąbrowska - biolog molekularny, prof. UMK w Toruniu, a przede wszystkim autorka ekoinnowacyjnych rozwiązań. Opracowała biopreparaty: PETout - przyspieszający rozkład tworzyw sztucznych oraz Biologiczny Stymulator Plonowania, zwiększający wydajność upraw i ich odporność na patogeny przy ograniczonej chemizacji rolnictwa.
Ewelina Ryszawa - inżynier mechanik. Razem z grupą znajomych rozpoczęła budowę satelity PW-Sat2 w celu przetestowania technologii żagla deorbitacyjnego. Jego zadaniem jest przyspieszenie opadania satelitów, co pozwoli na zapobiegnie tworzenia się kosmicznych śmieci.
dr Agnieszka Gajewicz-Skrętna - autorka pracy naukowej, w której koncentruje się na rozwoju metod komputerowych, wspierających ocenę ryzyka chemicznego stwarzanego przez nowe oraz obecne w środowisku substancje chemiczne. Celem działania jest minimalizacja liczby zwierząt laboratoryjnych wykorzystywanych do badań.
Martyna Zastawna – założycielka firmy WoshWosh, czyli pierwszej na świecie firmy odnawiającej obuwie. Poprzez swoje działania ratuje ginące rzemiosło i pomaga chronić przed likwidacją zagrożone nią zakłady rzemieślnicze.
Martyna Sztaba - co-founderka i CEO w clean-techowym startupie Syntoil, zajmującym się pozyskiwaniem sadzy ze zużytych opon w zrównoważony ekologicznie sposób.
Paula Schabińska - współzałożycielka startupu Airror, w którym rozwija system monitoringu oraz predykcji zanieczyszczeń wraz z usługą nasadzeń roślin o właściwościach filtrujących powietrze. Na co dzień łączy nowe technologie z troską o środowisko naturalne.
Dominika Szaciłło - projektantka, pomysłodawczyni inicjatywy Uwaga, śmieciarka jedzie zrzeszającej w całej Polsce ponad 200 tys. osób ratujących rzeczy przed wyrzuceniem. Za pośrednictwem lokalnych facebook'owych grup uczestnicy mogą zgłosić, że w ich okolicy pod śmietnikiem znajduje się coś, co może jeszcze komuś posłużyć.
Natalia Uryniuk - autorka międzynarodowego projektu edukacyjnego balticarium.com, którego celem jest rozbudzenie w społeczności odpowiedzialności za Morze Bałtyckie. Jej trzy książki o Bałtyku, wystawy i wykłady zmieniają standardowe postrzeganie edukacji ekologicznej i skłaniają do ochrony środowiska morskiego.
Katarzyna Wągrowska - autorka książki Życie zero waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej. Od 2015 roku prowadzi blog Ograniczam Się, na którym porusza tematy związane ze świadomą konsumpcją, minimalizmem, etyczną modą i zero waste. Jest również współzałożycielką Po-Dzielni - freeshopu i stowarzyszenia, promującego wiedzę na tematy związane ze zmianami klimatycznymi i zero waste.
Jak głosować w Plebiscycie Lirene: Kobieta. Innowacja. Natura.?
Tym razem to od was zależy, które z finalistek Plebiscytu zostaną wyróżnione 3 nagrodami internatów w wysokości 10 000 złotych. Dodatkowo, Jury przyzna nagrodę główną - 30 000 złotych oraz statuetkę – Kamenę Lirene.
Głosy na wybrane projekty* można oddawać od 16 stycznia do 28 lutego na stronie Plebiscytu kameny.lirene.pl.
Gala finałowa odbędzie się 9 marca 2020 roku.
Zachęcamy do głosowania!
*Każda osoba może oddać głos jednorazowo na maksymalnie trzy kandydatki, niezależnie od kategorii.
Artykuł powstał z udziałem marki Lirene.