Masz suche, pękające pięty? W ten sposób odzyskają zdrowy, piękny wygląd
Każdego dnia, niezależnie od pory roku, poświęć kilka chwil na pielęgnację pięt. Systematyczność, to klucz do sukcesu!
Jeśli masz problem z suchymi, pękającymi piętami doskonale wiesz, jak skutecznie potrafią zepsuć humor. Szorstka, łuszcząca się, a w niektórych przypadkach piekąca skóra wygląda nieestetycznie i sprawia duży dyskomfort podczas chodzenia. Przy pęknięciach dodatkowo nietrudno o krwawienia, a nawet stan zapalany, a stąd już tylko o krok do poważnych infekcji.
Wysuszona skóra może być wynikiem choroby, nadwagi, niedożywienia, picia niedostatecznej ilości płynów czy też niedoboru witaminy A (która odpowiada za nawilżenie). Częstymi przyczynami są także: niewłaściwa pielęgnacja, źle dobrane obuwie czy zbyt długie stanie. Dobra wiadomość jest taka, że wielu z nich możemy zaradzić! Nie musisz nam wierzyć na słowo. Poznaj pięć prostych sposobów na zdrowo wyglądające, piękne pięty i przekonaj się sama.
Domowe sposoby sprawdzone przez nasze babcie
Jak najczęściej odciążaj nogi. Jeśli masz pracę, w której przede wszystkim stoisz, staraj się jak najczęściej robić krótkie przerwy. Siadaj albo stawaj na palcach. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, nie zapominaj o spacerach. Wieczorem, gdy już wrócisz do domu, połóż się na łóżku z nogami uniesionymi lekko do góry. W ten sposób polepszysz ukrwienie nóg.
Już nasze babcie wiedziały, jak dużą moc ma regularne (nawet kilka razy w tygodniu) moczenie stóp w ciepłej (ale nie gorącej) wodzie. Niech to będzie szybka, 15- 20 minutowa kąpiel (zbyt rozmiękczony naskórek jest bardziej podatny na działanie szkodliwych czynników), zakończona dokładnym osuszeniem (szczególnie pomiędzy palcami). Pamiętaj też, by nie pocierać mocno skóry ręcznikiem.
Do kąpieli warto dodać odżywcze składniki np. sól leczniczą, która pomoże pozbyć się martwego naskórka i wygładzić pięty albo kilka kropel naturalnych olejków eterycznych (o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych). Dobrym pomysłem jest także moczenie stóp w naparze z ziół (wystarczy zalać ulubioną mieszankę wrzątkiem, polecamy np. miętę, lawendę, szałwię czy siemię lniane), co pozwoli zmiękczyć i uelastycznić skórę. Kojąco zadziała również kąpiel w podgrzanym mleku i nacieranie stóp sodą oczyszczoną. Ta ostatnia działa niczym naturalny pumeks.
Nie zapominaj również o złuszczaniu, które pozwoli zregenerować skórę. Domowy peeling np. ten złożony z dwóch łyżek zmielonej kawy, łyżki oliwy z oliwek i łyżeczki soku z cytryny z łatwością przygotujesz w warunkach domowych. W przeciwieństwie do pumeksu i tarek, które mogą uszkodzić skórę, jest delikatny i bezpieczny dla stóp. Peeling wykonuj raz w tygodniu.
Maść, którą zawsze warto mieć w torebce
Domowe sposoby na suche, pękające pięty są skuteczne, ale wymagają odrobinę cierpliwości. Jeśli potrzebujesz szybszych efektów, chcesz przyspieszyć gojenie, a także zadziałać antyseptycznie, sięgnij po wielozadaniową maść marki Boiron Homeoplasmine®.
Produkt polecany jest przy podrażnieniach skóry, takich jak: niewielkie zranienia, zadrapania, otarcie naskórka, skaleczenia czy pęknięcia. Nie tylko regeneruje, ale również zapobiega rozwijaniu się bakterii i wirusów. Zapewnia „efekt bandaża” przy uszkodzeniu ochronnej warstwy skóry. Jest wydajny, bezzapachowy i ma poręczne, niewielkie opakowanie. To must have w każdej kobiecej torebce i domowej apteczce.
Pięty bez podrażnień? Jak sama widzisz, to łatwiejsze, niż może się wydawać!
HOMEOPLASMINE ® maść. Produkt złożony. Wskazania: maść o działaniu antyseptycznym i gojącym zalecana do stosowania w przypadkach podrażnień skóry takich jak: niewielkie zranienia, zadrapania, otarcia naskórka, skaleczenia, pęknięcia skóry. Podmiot odpowiedzialny: BOIRON SA z siedzibą w Messimy, Francja
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.