Poznaj niezwykłe właściwości upiększające rumianku
- Marta Cieplak, Xymena Borowiecka
1 z 7
Rumianek to jedna z najczęściej wykorzystywanych w kosmetyce i lecznictwie roślin. Ma intensywny aromat, który łatwo rozpoznać i wiele ciekawych zastosowań.
Bogactwo możliwości
Zazwyczaj kojarzony jest z działaniem łagodzącym – popularne jest picie rumiankowego naparu na uspokojenie i w przypadku problemów ze snem. Jakie jeszcze posiada właściwości? Przeciwbólowe, przeciwzapalne, antyseptyczne i takie, o których nie miałaś pojęcia!
Pielęgnacja włosów blond
Blondynki będą zachwycone - rumianek ma silne właściwości rozjaśniające. Podkreśla naturalny kolor włosów, nadaje im połysk i ułatwia rozczesywanie.
Przeciwdziała też powstawaniu łupieżu, zapobiega wypadaniu oraz silnie odżywia cebulki, dzięki czemu włosy są mocniejsze, zdrowsze i niesamowicie błyszczące.
Prawdziwe ukojenie
Napar rumiankowy sprawdza się też przy wszelkich problemach skórnych. Można go stosować do parówek, kompresów lub przemywać nim zaczerwienioną skórę. Łagodzi podrażnienia, a nawet zmiany spowodowane trądzikiem czy grzybicą.
Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i antybakteryjnym stał się składnikiem kremów, masek czy toników przeznaczonych do cery tłustej, mieszanej oraz wrażliwej. Ponadto, ten cenny płyn, łagodzi pieczenie oczu w przypadku zapalenia spojówek.
Co ciekawe, taki łagodzący napar możesz zrobić sama. Oto przepis: łyżkę suszonych kwiatów zalej szklanką wrzątku i zostaw pod przykryciem na 10-15 minut, a po wystygnięciu przecedź. Gotowy tonik najlepiej wykorzystać od razu, a nadmiar dolać go do kąpieli.
Cenny olejek
Olejek pozyskiwany z rumianku pobudza przemianę materii w skórze, dzięki czemu drobne rany goją się szybciej, a na skórze nie zostają widoczne blizny. Antyseptyczne właściwości sprawiają, ze na skaleczeniu nie gromadzą się bakterie.
Wsparcie dla całego organizmu
Rumianek pomaga też w problemach trawiennych i przypadku ból brzucha różnego pochodzenia.
Zawarte w nim flawonoidy wpływają rozkurczająco na mięśnie gładkie jelit i przewodów żółciowych. W rezultacie napar z rumianku działa przeciwzapalnie na błony śluzowe żołądka, leczy chorobą wrzodową i wspomaga regenerację wątroby.
Można nim również płukać jamę ustną - dobrze radzi sobie ze stanem zapalnym jamy ustnej i dziąseł po zabiegach stomatologicznych.
W galerii znajdziesz skuteczne i niedrogie (!) kosmetyki z rumiankiem. Spróbuj, a zostaniesz im wierna!
2 z 7
3 z 7
4 z 7
5 z 7
6 z 7
7 z 7