Masz osłabione włosy, łamliwe paznokcie i ziemistą cerę? To może oznaczać niedobór żelaza
Nasz wygląd często sygnalizuje nam deficyt tego pierwiastka
Problemy zdrowotne bardzo często najpierw widać w lustrze. Dlatego warto obserwować swoje ciało i reagować, gdy dzieje się z nim coś niepokojącego i odbiegającego od normy. Nie chodzi tu tylko o kwestie wizualne, które – umówmy się – są jednak drugorzędne, ale o zdrowie. Pogarszająca się kondycja włosów, skóry czy paznokci zazwyczaj jest zwiastunem zaburzeń w funkcjonowaniu całego organizmu. A stąd już krótka droga do poważnych chorób.
Czym jest anemia?
Podobnie jest w przypadku niedoboru żelaza, który często prowadzi do anemii, czyli niedokrwistości. Ten stan chorobowy bierze się z niewystarczającej liczby erytrocytów (czerwonych krwinek) lub za niskiego stężenia zawartej w nich hemoglobiny. W efekcie krew nie może prawidłowo transportować tlenu do tkanek. W 80% przypadków anemia spowodowana jest właśnie niedoborem żelaza, pierwiastka niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu i współodpowiedzialnego m.in. za właściwą pracę układu immunologicznego.
Jakie są objawy niedoboru żelaza i anemii?
Widocznymi na pierwszy rzut oka oznakami zarówno niedokrwistości, jak i niedoboru żelaza są wypadające, cienkie i bardzo osłabione włosy, rozdwajające się i łamliwe paznokcie, blada, ziemista i wysuszona cera, sińce pod oczami oraz zajady w kącikach ust. Bledną również błony śluzowe wewnątrz jamy ustnej oraz spojówki. Anemia to jednak oczywiście nie tylko zmiany w wyglądzie. Towarzyszy jej również pogorszenie samopoczucia – zmęczenie, apatia, bóle i zawroty głowy, wrażliwość na zimno, obniżenie koncentracji – a także uczucia kołatania serca i skrócenie oddechu.
Komu grozi niedobór żelaza i anemia?
Na deficyt żelaza i niedokrwistość szczególnie narażone są kobiety w ciąży i młode mamy karmiące piersią. Ma to związek z większą ilością krwi w organizmie ciężarnej. Objętość osocza rośnie w ciąży bardziej niż ilość erytrocytów, co powoduje spadek hematokrytu (wskaźnika określającego stosunek objętościowy erytrocytów do krwi pełnej). Taki stan bywa nazywa się fizjologiczną niedokrwistością ciężarnych i może skomplikować ciążę i poród.
Zwiększone ryzyko wystąpienia niedokrwistości dotyczy też wegetarian i wegan. Wraz z rezygnacją z jedzenia mięsa i jego przetworów, ryb, nabiału i jaj, pozbawiają się produktów bogatych w łatwo przyswajalne żelazo oraz witaminę B12. Powinni zatem regularnie badań poziom pierwiastka i rozsądnie uzupełniać jego niedobory.
Jak uzupełnić niedobór żelaza?
Poziom tego pierwiastka w organizmie sprawdza się za pomocą podstawowego badania krwi. Jego deficyt należy uzupełniać pod nadzorem lekarza i za pomocą leków, nie suplementów diety. Tylko wtedy można mieć pewność, że kuracja będzie bezpieczna i skuteczna.
Aby dostarczyć sobie odpowiednią dawkę żelaza w najbardziej skuteczny sposób, warto trzymać się kilku zasad. Należy pamiętać o wybieraniu lekarstw:
- o przedłużonym działaniu i kontrolowanym uwalnianiu – dzięki temu skuteczność terapii jest większa, a ryzyko działań niepożądanych zminimalizowane,
- zawierających żelazo dwuwartościowe (hemowe), które wchłania się o wiele lepiej od żelaza niehemowego (trójwartościowego) występującego w roślinach,
- mających dodatkowo w składzie witaminę C, która znacząco poprawia przyswajalność żelaza – ten pierwiastek najlepiej wchłania się bowiem w środowisku kwaśnym.
Chcesz cieszyć się nie tylko zdrowiem i dobrym samopoczuciem, ale też pięknym i promiennym wyglądem? Zbadaj poziom żelaza we krwi i w razie konieczności, wyrównaj jego niedobory. I trzymaj się tych kilku wspomnianych wyżej żelaznych zasad.