Dowiedz się co oznaczają skróty PAO i Exp i zrób wiosenne porządki w kosmetyczce
- Xymena Borowiecka
1 z 6
Wiele z nas używa kosmetyków do momentu opróżnienia opakowania, nie zważając na datę produkcji i przydatności do użytku. To kardynalny błąd popełniany przez kobiety. Podpowiemy ci, jak go uniknąć i dlaczego tak istotne jest czytanie oznaczeń na produktach.
Przydatność do użycia kosmetyku zależy od daty jego wyprodukowania oraz od terminu jego otwarcia. W 2003 roku Unia Europejska zobligowała wszystkie kraje do umieszczania uniwersalnych oznaczeń. PAO (period of time after opening), czyli określenie terminu użytkowania po otwarciu symbolizuje słoczek kremu. Podany jest w miesiącach (M) lub latach (Y). PAO nie musi być umieszczany w przypadku produktów, które nie tracą swych właściwości, ze względu na stabilność chemiczną lub brak możliwości samoistnego otwarcia. Dotyczy to m.in. perfum i próbek jednorazowego użytku.
Exp. to expiration day – data przydatności. Jeśli na kosmetyku widnieje np. 06/18, oznacza to, że jest on ważny do czerwca 2018 roku. Kod to kolejna metoda zapisu Exp. Składa się najczęściej z ciągu liczb. W przypadku kodów cztero-, pięcio- cyfrowych (np. 1139L) zakończonych literą alfabetu, najważniejsze z punktu widzenia daty produkcji i ważności kosmetyku, są 4 jego pierwsze cyfry. Pierwsze trzy, oznaczać będą konkretny dzień produkcji z roku kalendarzowego, natomiast czwarta jest oznaczeniem roku produkcji.
Polecamy też: http://viva.pl/uroda/nowosci/laminowanie-i-trwala-rzes-najwazniejsze-informacje-26785-r3/
Sprytne rozwiązanie
Datę ważności danego kosmetyku możesz też sprawdzić w internecie! Wystarczy podać markę kosmetyku i wpisać kod. Zobacz jakie to proste! Skorzystaj ze świeżomierza i zrób porządek w swojej kosmetyczce.
Kosmetyki do makijażu też mają swoje daty ważności. Jesteś ciekawa ile średnio można ich używać bez obawy, że będą już nieskuteczne, albo co gorsza, niebezpieczne dla naszego zdrowia? Zobacz galerię z najpopularniejszymi produktami! I pamiętaj: kosmetyki przechowuj zawsze w suchym miejscu, z dala od źródła ciepła czy światła słonecznego. Wtedy posłużą ci dłużej!
2 z 6
Tusze do rzęs mają dość krótką żywotność. Najlepiej wymieniać je na nowe po 3-6 miesiącach. Jeśli tego nie zrobisz, będą się kruszyć i osypywać.
Tusz do rzęs Lash Enhance, INGLOT, 42 zł
3 z 6
Szminka. Jej trwałość to z reguły aż dwa lata. Ale jeśli przed upływem tego terminu zobaczysz, że zmieniła kolor, zapach lub konsystencję, koniecznie się jej pozbądź!
Pomadka Retro Matte, MAC, 86 zł
4 z 6
Eyelinery, podobnie jak maskary, nie są zbyt trwałe. To wina wtłaczanego do opakowania powietrza. Posłuży ci maksymalnie do ośmiu miesięcy. Wolisz bardziej trwałe kosmetyki? Wybierz kredkę do oczu – starczy na rok.
Żelowy eyeliner Long Stay GOLDEN ROSE, 14,90 zł
5 z 6
Podkłady w opakowaniu z pompką możesz używać nawet przez dwa lata. Ale powiedzmy sobie szczerze – jeśli kolor jest dobrze dobrany, zużyjesz go w trzy miesiące:-) Ale jeśli stosujesz podkład w kompakcie, wymień go na nowy maksymalnie po pół roku.
Podkład kryjąco-matujący Ideal Cover Full HD EVELINE, 25 zł
6 z 6
Klasyczne cienie i róże do policzków możesz trzymać w kosmetyczce nawet dwa lata. Te o kremowej konsystencji znacznie krócej - około 6 miesięcy.
Paleta cieni ASTOR, 38,99 zł