Jaki krem przeciwzmarszczkowy wybrać, by szybko zobaczyć efekty?
Poznaj składniki odpowiedzialne za regenerację skóry!
Jest wiele zabiegów medycyny estetycznej, które mogą poprawić wygląd skóry, ale nic nie jest w stanie zastąpić kremu, czyli codziennej, systematycznej pielęgnacji. Dzięki kremom dostarczamy skórze niezbędnych składników i pozwalamy jej „starzeć się z godnością”, czyli pięknie i naturalnie. Jakie wybierać, na co zwracać uwagę i jak je dobierać w zależności od potrzeb? Opowiada lekarz dermatolog Anna Płatkowska-Szczerek z warszawskiej kliniki Anclara.
ZOBACZ TAKŻE: Poznaj najlepsze zabiegi medycyny estetycznej dla 20, 30, 40 i 50-latek
Jak skóra zmienia się z wiekiem?
Nasza skóra zmienia się z upływem czasu. Dotyczy to nie tylko jej wyglądu, ale też funkcjonowania, bo skóra to największy organ naszego ciała. Starzeje się z kilku powodów, a sam proces uzależniony jest od wielu czynników. Naukowcy szacują, że jego tempo i przebieg tylko w około 30 procentach uwarunkowany jest genetycznie. Pozostałe czynniki, które mają na to wpływ, to zmiany hormonalne, ekspozycja skóry na światło słoneczne czy tryb życia. Zmiany hormonalne, z którymi mamy do czynienia w przypadku menopauzy, kiedy wyraźnie spada ilość estrogenów, wpływają negatywnie na skórę. Pacjentki opisują to jako nagłe pogorszenie się jakości skóry i uwidocznienie oznak starzenia. Pojawiają się zmarszczki, skóra traci jędrność, staje się sucha.
Ogromnie szkodliwe dla skóry jest słońce. Promieniowanie UV przyspiesza proces starzenia się, powoduje też powstawanie przebarwień, a także nowotworów skóry. Ten typ starzenia nazywamy fotostarzeniem. Ale jest też starzenie uwarunkowane genetycznie – komórki naszego organizmu są zaprogramowane genetycznie na określoną liczbę podziałów komórkowych, dzięki którym następuje proces jej odnowy. Starzeniu sprzyja też stres.
Jak pielęgnować skórę, by wyglądała młodo?
Podstawą pielęgnacji przeciwstarzeniowej jest nawilżanie i dostarczanie skórze dużej dawki antyoksydantów. Mają za zadanie zmniejszyć liczbę wolnych rodników, których działanie, ujmując to w ogromnym skrócie, prowadzi do niszczenia komórek. Silne działanie przeciwutleniające mają: witamina C, która może występować w kosmetykach nawet w dużym stężeniu, retinol, który bierze udział w powstawaniu kolagenu, tokoferol, kwasy – ferulowy i traneksamowy, które chronią przed powstawaniem przebarwień i niwelują efekty fotostarzenia.
W kremach nawilżających i regenerujących stosuje się koenzym Q10, kwas hialuronowy, witaminy, peptydy. Starzenie się komórek jest regulowane między innymi przez czynniki epigenetyczne, czyli takie, które wpływają na regulację działania genów komórkowych. Nowością na polskim rynku są kosmetyki bazujące na aktywnych składnikach, które wpływają na te mechanizmy regulatorowe – działają na poziomie genów i w ten sposób opóźniają starzenie (kremy i sera Thalàxia). Kremy przede wszystkim powinny być dostosowane do rodzaju cery i zawierać aktywne składniki przeciwzmarszczkowe, np. czynniki wzrostu – białka biorące udział w skomplikowanych procesach regeneracyjnych.
ZOBACZ TAKŻE: Czym jest i jakie daje efekty peeling chemiczny?
Najważniejsze kosmetyki dla kobiet po 30 roku życia
Podstawowy zestaw kosmetyków powinien składać się z produktu do demakijażu (ostatnio bardzo modne są oparte na japońskich rytuałach pielęgnacyjnych oleje i produkty na bazie oleju), produktu myjącego (pianki lub żelu) i produktu tonizującego. Po oczyszczeniu skóry nakładamy serum, a dopiero po jego całkowitym wchłonięciu – odpowiedni krem. Warto też korzystać z produktów delikatnie złuszczających, takich jak peelingi czy płatki nasączone różnego rodzaju roztworami. Produkty złuszczające należy stosować jednak nie częściej niż raz w tygodniu. Trzeba też pamiętać, że tak jak kremy i sera, również produkty myjące powinny być dostosowane do stanu skóry i jej potrzeb. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do kosmetyków, powinniśmy poradzić się dermatologa. Podczas wizyty wykonuje się badanie dermoskopowe skóry i dobiera odpowiednią pielęgnację.
Zapobieganie starzeniu, dbanie o twarz i ciało wydaje się czymś oczywistym. O ile do ciała wystarczy jeden krem, na twarz, okolice oczu, dekolt i szyję stosujemy preparaty przeznaczone do tych właśnie rejonów. Ostatnio modne są też sera i kremy przeznaczone do przeciwstarzeniowej pielęgnacji okolic intymnych. Mają działanie rozjaśniające i nawilżające – niwelują uczucie suchości i rozjaśniają.
Najważniejsze składniki przeciwstarzeniowe
Witamina C
Ma podwójne działanie. Jest silnym antyoksydantem i chroni komórki poprzez działanie fotoprotekcyjne, wspomaga też produkcję elastyny i kolagenu, czyli składników macierzy pozakomórkowej. Działa więc przeciwstarzeniowo.
Retinol
Stymuluje produkcję kolagenu i elastyny przez fibroblasty, ponieważ wnika w głąb skóry. Działa złuszczająco i wygładzająco, a także reguluje melanogenezę.
Izoflawony
Stymulują syntezę kwasu hialuronowego, kolagenu oraz elastyny. Hamują proces destrukcji macierzy pozakomórkowej, działają również jako antyoksydanty.
Glicynian cynku
Wzmacnia odporność komórki na promieniowanie UV i stres oksydacyjny, hamuje działanie metaloprotein niszczących włókna kolagenowe oraz reguluje melanogenezę, która odpowiada za powstawanie przebarwień.
Komórki macierzyste czarnej trawy
Wspomagają ochronę skóry oraz jej regenerację, stymulują procesy detoksykacyjne komórek, wydłużają czas życia komórki i regenerację tkanek.
Więcej o kosmetykach i medycynie estetycznej przeczytasz w najnowszym wydaniu magazynu Beauty Ekspert!