Czas na wiosenne porządki w kosmetyczce!
Podpowiadamy, jak zrobić je szybko i profesjonalnie
Od kilku tygodni jesteś non-stop w domu i posprzątałaś już niemal wszystko? Na pewno możesz jeszcze zrobić porządki w łazience i na toaletce... Zastanawiasz się od czego zacząć i czym się kierować? Oto nasz profesjonalny przewodnik dla fanek beauty, dzięki któremu zrobisz to szybko i z sukcesem!
Porządki w kosmetykach - od czego zacząć?
Krok 1: umyj pędzle do makijażu
Używa się ich niemal codziennie, do tego bardzo szybko się brudzą. Osadzają się na nich nie tylko składniki kosmetyków, ale także kurz i zanieczyszczenia z powietrza. Dlatego mówi się, że jeśli nie czyścimy ich regularnie, to może to prowadzić do podrażnień i powstawania wyprysków. A tego chcemy uniknąć za wszelką cenę.
Jak i czym umyć pędzle? Najlepiej czyścić je raz na dwa tygodnie, najrzadziej – raz w miesiącu. Jak to zrobić? Możesz użyć do tego specjalnych preparatów albo zwykłego mydła w kostce. Pędzle trzeba wtedy zmoczyć, potem namydlić i delikatnie pocierać nimi o środek dłoni, by wypłukać wszelkie resztki kosmetyków. Równie ważne jest bardzo dokładne płukanie, bo mydło, które zostanie w miejscu łączenia włosia z obsadką, może doprowadzić do rozmiękczenia kleju i zniszczenia pędzla. Dlatego nie żałuj wody i zrób to porządnie. Na koniec wysusz pędzle kierując je włoskami w dół albo kładąc je płasko na suchym ręczniku.
Krok 2: sprawdź daty ważności kosmetyków
Jest na to kilka sposobów. Jeśli krem jest firmowo zapakowany i nie był przez Ciebie używany, najlepiej poszukać na kartoniku albo słoiczku symboli wskazujących na to, jaka jest data przydatności do użytkowania.
• PAO, czyli termin przydatności do użycia po otwarciu (Period of Time After Opening)
Przedstawiony jest w postaci otwartego słoiczka kremu. Okres przydatności podawany może być zarówno w miesiącach (np. 6M, 12M) lub latach (np. 1Y).
• Exp., czyli data przydatności (Expiration day)
W przypadku produktów o terminie ważności krótszym niż 30 miesięcy wymagana jest dokładna data, do której produkt może być używany, o ile był przechowywany przez dostawcę, sprzedawcę i konsumenta w odpowiednich warunkach. W tym przypadku produkt może nadal pełnić swoją pierwotną funkcję bez ryzyka narażenia zdrowia jego użytkownika.
Jeśli nie możesz znaleźć nigdzie takich informacji, możesz zawsze sama ocenić „na oko” czy dany kosmetyk nadaje się do użytku. Jeśli zauważysz, że ma: inny zapach, inny kolor, nietypową konsystencję, zawsze lepiej go wyrzucić, a nie ryzykować podrażnieniem albo alergią.
I pamiętaj, że najkrótszą datę zawsze będą miały kosmetyki ekologiczne, bez konserwantów. Trochę dłuższą kosmetyki na bazie wody, ale w nich też dość szybko mogą rozwinąć się bakterie.
Krok 3: zrób porządek w kosmetykach kolorowych
O ile cienie do powiek, róże i bronzery mogą leżeć w szufladzie przez wiele lat i nic im się nie stanie, o tyle inne kosmetyki do makijażu warto wyrzucać dość często i wymieniać je na nowe. Możesz skorzystać z naszej ściągawki:
- Szminki – ich data przydatności po otwarciu to maksymalnie rok.
- Podkłady – od 6 miesięcy do roku.
- Tusz – od 3 do 6 miesięcy.
- Eyelinery – od 4 do 6 miesięcy.
Zdajemy sobie sprawę, że czasem trudno się pozbyć ukochanych kosmetyków, ale jak pomyślisz, że przeterminowane produkty mogą źle wpłynąć na wygląd twojej skóry, to szybko zmienisz zdanie. I może nauczysz się, żeby nie kupować ich zbyt dużo, ale tylko te, które są Ci faktycznie niezbędne!