Reklama

Kiedy dowiadujesz się o ciąży, pojawiają się sprzeczne emocje. Z jednej strony radość, a z drugiej lęk przed tym, jak o siebie zadbać, by nie zaszkodzić malcowi, który rośnie pod sercem. Dlatego warto znać listę zakazanych w tym czasie składników, a kosmetyki wymienić na ekologiczne, przeznaczone dla przyszłych mam. Dzięki nim będziesz mieć pewność, że robisz wszystko najlepiej, jak można. A twoja skóra będzie gładka i jędrna.

Reklama

ZOBACZ TAKŻE: Maja Hyży o macierzyństwie: „Nie mając dzieci, żyłabym w pustce. Może popadłabym w depresję”

Ekologiczna pielęgnacja w ciąży

Moda na kosmetyki o jak najbardziej naturalnym składzie trwa już od kilku lat, ale nadal niewiele kobiet wie, że wśród setek certyfikowanych produktów są także te przeznaczone dla kobiet w ciąży. A więc gwarantujące to, na czym zależy nam najbardziej – bezpieczeństwo.

Jeśli do tej pory starałaś się używać kosmetyków ekologicznych, to połowa drogi już za tobą. Wiesz, które marki i formuły świetnie sprawdzają się na twojej skórze. I które na pewno nie uczulają (a zdarza się to nawet w przypadku rumianku o właściwościach łagodzących). W dodatku wiesz, na co zwracać uwagę na opakowaniu – oznaczenia, certyfikaty, skład. Unikasz parabenów, które mogą mieć wpływ nawet na układ hormonalny. Musisz mieć jednak świadomość, że na twojej półce w łazience mogą mimo wszystko znajdować się także produkty, z których trzeba bezwzględnie zrezygnować. Do tej grupy przede wszystkim należą kosmetyki z retinoidami, czyli witaminą A. To jeden z najlepszych składników przeciwtrądzikowych i przeciwstarzeniowych, ale niestety może on wywoływać wady rozwojowe u płodu. Warto o tym pamiętać także w momencie planowania ciąży i odstawić je jak najszybciej. I uwaga: nie można w ciąży retinolu zastąpić roślinnym odpowiednikiem, na przykład bakuchiolem. Bo choć jest on łagodniejszy od witaminy A i nie powoduje takich podrażnień, to jednak nie ma badań naukowych potwierdzających jego bezpieczeństwo w tym okresie. Dlatego znacznie lepiej postawić na delikatniejsze kosmetyki i skupić się na pielęgnacji ciała.

Drugą grupą kosmetyków, których należy unikać, są preparaty do paznokci – odżywki z formaldehydem, zmywacze z acetonem i toluenem. Mówi się też, że warto zrezygnować na czas ciąży z lakierów hybrydowych i zastąpić je na przykład odżywczym manikiurem japońskim. Ale można też sięgnąć po lakiery bio lub ekologiczne. One mają tak naturalny skład, że na pewno nie zaszkodzą maluszkowi, który rośnie w twoim brzuchu.

Reakcje alergiczne na kosmetyki w ciąży

W ciąży skóra może zupełnie inaczej reagować na kosmetyki niż do tej pory. Może pojawić się skłonność do podrażnień albo reakcji alergicznych. Dlatego nowe preparaty warto wprowadzać pojedynczo i stopniowo, by w razie czego móc szybko zareagować. Niech będą jak najłagodniejsze, naturalne i certyfikowane (składniki powinny pochodzić z bioupraw), ale ideałem będzie, gdy znajdzie się na nich adnotacja, że są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Na szczęście takich dedykowanych przyszłym mamom linii jest dużo, więc jest w czym wybierać. Szczególnie jeśli chodzi o kosmetyki do higieny intymnej czy te zapobiegające rozstępom. Ale uwaga: w tej kwestii nie pomoże nawet najlepszy produkt, jeśli nie będziesz stosować ich regularnie, czyli 2–4 razy dziennie!

adobe.stock.com

Ekologiczne kosmetyki dla mamy i dziecka

Bez problemu możesz też używać do mycia czy do nawilżania kosmetyków naturalnych przeznaczonych dla… niemowląt. Wyróżnia je to, że w większości są bezzapachowe, mają 98% albo więcej składników naturalnych i nie uczulają. Kosmetyki dla dzieci są tak delikatne, bezpieczne i przebadane, że ich stosowanie nie niesie absolutnie żadnego ryzyka. Do tego, jeśli sprawdzą się w czasie ciąży, możesz je potem stosować bez obaw także do pielęgnacji swojego nowo narodzonego dziecka. W liniach naturalnych kosmetyków dla dzieci znajdziesz żele, mydła, szampony i oliwki, a także takie produkty, jak nawilżane chusteczki (które możesz stosować do oczyszczania skóry i demakijażu).

Reklama

W naszej galerii znajdziesz kosmetyki ekologiczne dla kobiet w ciąży i dla niemowląt.

Reklama
Reklama
Reklama