Elżbieta I Margot Robbie
Fot. BEW
Ze świata urody

Królowa Elżbieta I malowała twarz na biało. Czy robiła to z próżności?

Poznaj tajemnice wyglądu najsłynniejszej angielskiej władczyni

Marta Cieplak 25 września 2022 16:14
Elżbieta I Margot Robbie
Fot. BEW

Królowa Elżbieta I jest jedną z najbardziej znanych postaci historycznych. Nazywana królową-dziewicą była nie tylko jedną z najdłużej panujących monarchiń, ale także najbardziej rozpoznawalnych. Zawdzięcza to swoim niesamowicie rudym włosom i nietypowemu makijażowi, przez który jej skóra była śnieżnobiała i nieskazitelna. Dlaczego ukrywała się pod maską?

ZOBACZ TAKŻE: Naukowcy odtworzyli perfumy Kleopatry. Jak pachniała królowa Egiptu?

Biała twarz królowej Elżbiety I

Właściwie na wszystkich obrazach, które zachowały się z czasów Elżbiety I, uwagę przykuwa jej biała twarz przypominająca maskę i niezdradzająca wieku. Zabieg ten nie wynikał jednak wyłącznie z próżności. Jaki był prawdziwy powód tego nietypowego wizerunku? Okazuje się, że w 1562 roku, a więc cztery lata po objęciu tronu, Elżbieta zachorowała na ospę. Choroba nie tylko niemal ją zabiła, ale też pozostawiła na twarzy okropne blizny. Aby je zakryć, królowa nakładała na skórę twarzy, szyi, ramion i dłoni duże ilości podkładu – maści wykonywanego z białego ołowiu połączonego z octem. Dla kontrastu usta i policzki malowała na ceglano-czerwony kolor. Co ciekawe, jak twierdzą historycy, ta biała mieszanka wbrew pozorom tylko przyspieszała procesy starzenia się skóry, a także powoli, ale skutecznie, zatruwała organizm władczyni i mogła przyczynić się do jej śmierci.

Jednak nie był to jedyny powód. Malując się w ten sposób sprawiała bowiem wrażenie osoby boskiej i idealnej. Ten status był jej potrzeby do zachowania władzy. I utrzymania wrażenia, że jest pożądaną kandydatką na żonę. A każda oznaka słabości (w tym także starości) mogła osłabić jej pozycję.

Elżbieta I rycina
Fot. Getty Images

Dlatego też królowa Elżbieta I przez cały 44-letni okres panowania bardzo mocno skupiała się na dbaniu o swój wygląd i zachowaniu pozorów. Z pomocą zaufanych dam dworu poddawała się więc długiej i codziennej pielęgnacji. Jej podstawą było stosowanie wygładzającej skórę mieszanki zsiadłego mleka z cukrem oraz winem lub piwem. Stosowała też balsam oczyszczający i rozjaśniający przyrządzany z dwóch świeżo zniesionych jaj i ich skorupek, ałunu palonego, cukru pudru, boraksu i maku roztartego z wodą.

ZOBACZ TAKŻE: Bez tego jednego kosmetyku królowa Elżbieta II nie wychodzi z pałacu

Co ciekawe „podkład” królowej Elżbiety I nie tylko mocno wysuszał jej skórę, ale także powodował wypadanie włosów. W efekcie brytyjska monarchini niemal wyłysiała w wieku lat 30 i zmuszona była chodzić w okazałych perukach, których miała w swojej kolekcji podobno aż osiem. Nie przeszkodziło jej to jednak w zachowaniu niemal perfekcyjnego wizerunku, który znamy nie tylko z rycin i portretów, ale też z licznych seriali i filmów, m.in. Elizabeth: złoty wiek, gdzie w rolę królowej brawurowo wcieliła się Cate Blanchett.  

Elżbieta I Cate Blanchett
Fot. materiały prasowe

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.