Reklama

Wyprawka dla malucha to prawdziwie niekończąca się lista, szczególnie jeśli chodzi o ubranka. Dlatego dla ułatwienia stworzyliśmy listę tego, co będzie wam naprawdę absolutnie niezbędne. Dzięki niej dużo łatwiej będzie ustalić wam plan zakupów i będziecie pewni, że macie wszystko, co jest wam niezbędne.

Reklama

Wyprawka dla dziecka - pełna lista

Przydatne rzeczy do karmienia

Jeżeli będziesz karmić piersią, sprawa jest prosta – mogą się przydać jedynie nakładki na sutki (ułatwiają maluchowi ssanie) lub kremy na sutki. Warto pomyśleć także o zakupie laktatora. Jeśli twoje rozłąki z dzieckiem będą sporadyczne, wystarczy ci najtańszy model ręczny. Zakup elektrycznego ma sens w momencie powrotu do pracy, kiedy będziesz chciała dalej karmić. Ale jeśli należysz do mam, które od początku będą karmić butelką, konieczne będzie zakupienie kilku sztuk (większych i mniejszych) oraz zapasowych, pasujących do wybranych butelek smoczków. Przyda się także dobra szczotka do czyszczenia i sterylizator do butelek, jeżeli tylko znajdziesz na niego miejsce w kuchni. Na spacerach niezbędny będzie także termos na ciepłą wodę i małe pojemniczki do przechowywania pojedynczych porcji mleka (jego rodzaj dobierz zgodnie z zaleceniem pediatry).

ZOBACZ: „Czuję większą odpowiedzialność. Najważniejsze jest jednak to, że mam parkę, o której marzyłem”

Pieluszki

Wybór pieluszek to kwestia bardzo indywidualna – niektóre dzieci mają delikatniejszą skórę i łatwiej będą miały odparzenia, dlatego na początek warto kupić kilka opakowań różnych marek i zobaczyć, które z nich najlepiej sprawdzają się w waszym wypadku. Ale miej zawsze na uwadze, że noworodek i niemowlak mogą zużyć nawet do 8 pieluszek dziennie! Możesz też zdecydować się nie na pieluszki jednorazowe, ale te wielokrotnego użycia. Zazwyczaj składają się one z tzw. otulacza, wykonanego z materiałów nieprzepuszczających wilgoci, oraz wkładów różnego rodzaju – najpopularniejsze są te bawełniane i z konopi. Wymagają co prawda prania po każdym użyciu, ale są bardziej ekologiczne i do tego efektowne – wyglądem przypominają bardziej majteczki niż klasyczne pampersy. A do tego są doskonałym rozwiązaniem dla dzieci o wyjątkowo wrażliwej i delikatnej skórze. Jednak wybór należy do ciebie.

Ubrania dla noworodka

Maluch często się zalewa i brudzi, dlatego ilość ubranek na liście jest dość duża. Oto baza, którą trzeba mieć: 5 sztuk kaftaników z długimi rękawami lub body z długim rękawem, 5 sztuk body zapinanych z krótkim rękawem, 4 bawełniane pajacyki, 2 cieplejsze pajacyki, 5 par śpioszków, 3–4 pary skarpetek bawełnianych, 2 ciepłe bluzy lub sweterki, 2 cienkie czapeczki bawełniane bez wiązań, śpiworek do spania, kocyk, a dla dzieci urodzonych jesienią i zimą dodatkowo gruba czapka, szaliczek i rękawiczki oraz kombinezon i gruby śpiwór do wózka.

CZYTAJ TEŻ: Maria Rotkiel: „Dziecko, które jest otoczone intensywnymi bodźcami, niekoniecznie będzie się świetnie rozwijać…”

Kosmetyki

Do pielęgnacji malucha przydadzą się na pewno: wanienka, termometr kąpielowy, mydło lub żel dla niemowląt, szampon do włosów, ręcznik z kapturem, balsam lub oliwka, szczotka do włosów z miękkiego włosia, nożyczki do paznokci dla niemowląt i krem przeciwko odparzeniom.

Wózek i fotelik

Dla maluszka na początek niezbędna jest gondola, ale możesz kupić też od razu wózek typu 2 w 1, czyli stelaż z możliwością montowania na nim i gondoli, i spacerówki. Do kompletu dokup koniecznie torbę na wszystkie niezbędne akcesoria – pieluchy, składany przewijak, butelkę, mokre chusteczki. Jeśli chodzi o fotelik samochodowy, nie czekaj do ostatniej chwili, tylko kup go przed porodem, by dziecko miało jak bezpiecznie wrócić do domu! Pierwszy fotelik kołyska posłuży niemowlęciu od narodzin do około 9. miesiąca. Musi być dostosowany do wieku i wagi dziecka, mieć pięciopunktowe szelki oraz certyfikat bezpieczeństwa i homologację. Najlepiej dobrać go w profesjonalnym sklepie tak, by idealnie pasował do naszego samochodu.

Dodatkowe akcesoria

• Leżaczek dla niemowlaka – bujanie się w nim uspokaja wiele dzieci, ale pamiętaj, że malec nie powinien przebywać w nim dłużej niż 2 godziny dziennie!

• Elektroniczna niania – przydatna szczególnie w dużym domu. • Monitor oddechu – konieczny, jeśli twoje dziecko jest wcześniakiem albo przyszło na świat z niską wagą. Potem przyda się też: krzesełko do karmienia, mata do zabawy i nosidełko lub chusta.

Reklama

Jeśli nie wiesz, gdzie szukać, albo na co się zdecydować, kilka podpowiedzi znajdziesz w naszej galerii. Te rzeczy są naprawdę świetne!

Reklama
Reklama
Reklama