Reklama

Wyprawka dla noworodka potrafi być całkiem spora! Dlatego podpowiadamy, w co trzeba, a w co warto zainwestować, żeby wasz wspólny start był jak najbardziej udany! I nie sprawił, że wydacie majątek!

Reklama

Wyprawka - najważniejsze rzeczy, które będą potrzebne

Akcesoria do karmienia

Jeżeli będziesz karmić piersią, możesz zaopatrzyć się tylko w kremy na sutki i ewentualne okłady na piersi. Jeżeli nie planujesz karmić piersią, musisz kupić mleko modyfikowane lub mleko zastępcze w zależności od tego, co podpowie ci pediatra. Do tego trzeba wybrać butelki i zapasowe smoczki, szczoteczkę do mycia butelek, termos lub podgrzewacz.

Pieluchy

Używanie pieluch jednorazowych jest droższe od tradycyjnych pieluch tetrowych czy ekologicznych pieluch wielorazowych, pozwala za to zaoszczędzić czas, proszek do prania oraz pracę pralki. Dziecku będzie potrzebnych dziennie średnio 5–8 pieluszek i musisz to uwzględnić w budżecie. Do przewijania przydadzą się także chusteczki nawilżane i krem przeciw odparzeniom.

Laktator

Jeśli twoje rozłąki z dzieckiem będą sporadyczne, wystarczy ci laktator ręczny. Zakup elektrycznego ma sens, jeśli wracasz do pracy i zamierzasz dalej karmić piersią. Taki sprzęt umożliwi szybkie odciąganie pokarmu w pracy bezpośrednio do jednorazowych torebek.

Kosmetyki i akcesoria

Do pielęgnacji dziecka przydadzą się: wanienka, termometr kąpielowy, mydło i szampon dla niemowląt, ręcznik z kapturem, balsam lub oliwka, szczotka z miękkiego włosia i nożyczki do paznokci dla niemowląt.

Ubrania dla noworodka

Niestety, maluszki w tym wieku ulewają mleko i ubranko trzeba często zmieniać. Ponadto w pierwszym
okresie życia istotne jest częste pranie ubranek, gdyż mało odporny organizm dziecka nie broni się przed infekcjami. Dlatego zaopatrz się w: 5 sztuk kaftaników z długimi rękawami (wiązanych z boku) lub body z długim rękawem, 5 sztuk body zapinanych z boku lub między nogami dziecka, 4 bawełniane pajacyki, 2 cieplejsze pajacyki, 5 par śpioszków, 3–4 pary skarpetek bawełnianych, 2 ciepłe bluzy lub sweterki zapinane z przodu, 2 cienkie czapeczki bawełniane bez wiązań, kocyk, śpiworek do spania, a dla dzieci urodzonych w zimowych miesiącach: gruba czapka, szaliczek i rękawiczki, kombinezon dla dzieci i śpiwór.

Niezbędne na spacer z noworodkiem

Przez kilka dni możesz noworodka werandować w domu, ubierając tak jak na spacer i otwierając okno. Oczywiście aby spacer przebiegał sprawnie i w miłej atmosferze, dziecku przyda się kilka akcesoriów: wózek – początkowo głęboka gondola. Gdy dziecko już trochę podrośnie i zacznie siadać, niezbędna stanie się spacerówka. Do tego obowiązkowo kocyk lub śpiworek (w zależności od pory roku) i torba do przewijania.

Fotelik samochodowy dla noworodka

Kup go już przed porodem, aby dziecko bezpiecznie dotarło ze szpitala do domu. Pierwszy fotelik-kołyska posłuży niemowlęciu od narodzin do około 9. miesiąca. W domu może zastąpić leżaczek i nosidełko. Fotelik musi być dostosowany do wieku i wagi dziecka, mieć pięciopunktowe szelki oraz certyfikat bezpieczeństwa i homologację.

Co jeszcze może się przydać?

Pozostałe rzeczy nie są niezbędne, ale są całkiem użyteczne.
• Elektroniczna niania – przydatna w domu lub dużym mieszkaniu. Dzięki nadajnikowi przy łóżeczku i odbiornikowi, który masz przy sobie, usłyszysz, gdy noworodek płacze.
• Monitor oddechu dla noworodka – konieczny w pierwszym roku życia, jeśli twoje dziecko należy do grupy ryzyka, to znaczy jest wcześniakiem albo przyszło na świat z niską wagą. W kolejnych miesiącach przydadzą się:
• Krzesełko do karmienia. Najlepsze jest takie, które łatwo się składa i ma regulowaną wysokość siedziska (rośnie razem z dzieckiem).
• Leżaczek dla niemowlaka – każda mama wie, że w niektórych sytuacjach ratuje sytuację. Ale malec nie może leżeć w nim za długo. • Mata do zabawy – zachęci dziecko do zabawy, poznawania nowych faktur i kształtów, izolując malca od twardej podłogi. • Nosidełko dla noworodka – nosidełko dla najmłodszego maleństwa można zastąpić odpowiednio wiązaną chustą. • Gryzaki dla dzieci od około 3. miesiąca; koją ból dziąseł podczas ząbkowania.

tekst: Karolina Kozak, redaktorka mamotoja.pl

Reklama

Więcej artykułów o opiece nad dzieckiem znajdziesz w najnowszym numerze magazynu VIVA! Mama.

Olga Majrowska
Reklama
Reklama
Reklama