styl-prowansalski-we-wnetrzach-na-czym-polega-5
Fot. AdobeStock.com
wnętrza

Styl prowansalski we wnętrzach - na czym polega jego fenomen?

Jak wprowadzić ten modny styl do swojego mieszkania?

Redakcja VIVA! 16 lutego 2022 18:30
styl-prowansalski-we-wnetrzach-na-czym-polega-5
Fot. AdobeStock.com

W architekturze wnętrz wyróżnia się kilka głównych stylów urządzania pomieszczeń. Ciągle najbardziej popularne są style: klasyczny, nowoczesny, skandynawski czy industrialny. Jednak wraz z powrotem do łask stylu rustykalnego, coraz częściej to właśnie styl prowansalski - jako bardziej wysublimowane i eleganckie nawiązanie do motywów rustykalnych - zyskuje sporą rzeszę miłośników. Powrót do natury, potrzeba wygody i komfortu oraz chęć relaksu w spokojnej, stonowanej przestrzeni doskonale wpisują się w rosnącą popularność stylu prowansalskiego. W 2022 odchodzimy więc od zimnych, bezosobowych wnętrz na rzecz naturalności i delikatności, reprezentowanej właśnie przez styl prowansalski i zbliżony do niego shabby-chic. 

ZOBACZ TAKŻE: Modne wnętrza: przytulny i nowoczesny styl cozy home!
 

Jak wygląda wnętrze w stylu prowansalskim?

Wnętrze w prowansalskim stylu jest bezpretensjonalne i proste. Nawiązuje oczywiście do klimatu tworzonego w domach francuskiej Prowansji. Głównym celem, jaki ma spełniać jest wygoda jego mieszkańców, ciepły klimat, który służy rodzinnemu życiu. Liczy się skromność - wnętrze urządzone w klimacie prowansalskim nie uzewnętrznia statusu społecznego i zamożności właścicieli domu lub mieszkania.

ZOBACZ TAKŻE: Jak modnie urządzić sypialnię na wiosnę?

wnetrza w stylu prowansalskim
Fot. Adobe Stock

Meble w stylu prowansalskim - co wybrać?

Meble w stylu prowansalskim są solidne, drewniane, wykonywane za pomocą tradycyjnych metod, charakteryzujące się prostymi motywami dekoracyjnymi. Utrzymane są w naturalnej kolorystyce, inspirowanej światem przyrody. Podobnie jest ze sprzętami, które pojawiają się w domu. Najlepiej prezentują się te wypalane z gliny. Dzbany, kubki, misy, talerze, filiżanki o prostych kształtach najlepiej jeśli produkowane są przez miejscowych rzemieślników. Naczynia pełnią głównie funkcję użytkową, ich dekoracyjna rola jest czysto przypadkowa.

wnetrza w stylu prowansalskim meble
Fot. Adobe Stock

Kolory we wnętrzu w stylu prowansalskim

Najbardziej popularne kolory, które wykorzystywane są we wnętrzach, w których chcemy nawiązać do prowansalskiego klimatu to: przetarte na drewnie biele, kremowe odcienie, fiolety, zielenie i błękity.

ZOBACZ TAKŻE: Taras jak z Instagrama? Oto 5 rzeczy, dzięki którym będzie piękny!
 

wnetrza w stylu prowansalskim pokoj
Fot. Adobe Stock

Shabby chic i styl prowansalski - czym się różnią?

Styl shabby chic nawiązuje do prowansalskiego i powstał później. Wykorzystuje stare lub celowo postarzane meble. Tu właśnie widać istotną różnię pomiędzy tymi dwoma nurtami dekorowania wnętrz - w przypadku shabby chic nacisk kładziony jest na „starość” mebli, natomiast w stylu prowansalskim ważniejsza jest naturalność i funkcjonalność przedmiotów - jeśli są stare, to dlatego, że ciągle świetnie służą domownikom. Pod względem stosowanego w urządzaniu wnętrz koloru w stylu shabby chic dominują jasne pastelowe odcienie: róż, beż, żółć i błękit. Najczęściej występującymi motywami są wzory kwiatowe.

Gdzie szukać inspiracji do aranżacji wnętrz w stylu prowansalskim?

Chcąc odmienić swoje wnętrze i wprowadzić do niego elementy stylu prowansalskiego, zajrzyj na… Instagram. Znajdziesz tu mnóstwo ciekawych propozycji - zarówno oryginalnych wnętrz z Prowansji, jak i tych, które nawiązują do klimatu tego pięknego regionu Francji. 

wnetrza w stylu prowansalskim kuchnia
Fot. Adobe Stock

wnetrza w stylu prowansalskim design
Fot. Adobe Stock

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.