styl-prowansalski-we-wnetrzach-na-czym-polega-5
Fot. AdobeStock.com
wnętrza

Styl prowansalski we wnętrzach - na czym polega jego fenomen?

Jak jesienią wprowadzić ten modny styl do swojego mieszkania?

Redakcja VIVA! 10 października 2021 12:30
styl-prowansalski-we-wnetrzach-na-czym-polega-5
Fot. AdobeStock.com

W architekturze wnętrz wyróżnia się kilka głównych stylów urządzania pomieszczeń. Styl prowansalski zaczyna obecnie należeć do grupy najmodniejszych. I choć ciągle bardziej popularne są style: klasyczny, nowoczesny, skandynawski czy industrialny, to jednak wraz z powrotem do łask stylu rustykalnego, coraz częściej to właśnie styl prowansalski - jako bardziej wysublimowane i eleganckie nawiązanie do motywów rustykalnych - zyskuje rzesze miłośników. W 2021 odchodzimy od zimnych, bezosobowych wnętrz na rzecz naturalności i delikatności, reprezentowanej właśnie przez styl prowansalski i zbliżony do niego shabby-chic. 

ZOBACZ TAKŻE: Modne wnętrza na jesień 2021: przytulny i nowoczesny styl cozy home!
 

Jak wygląda wnętrze w stylu prowansalskim?

Wnętrze w prowansalskim stylu jest bezpretensjonalne i proste. Nawiązuje oczywiście do klimatu tworzonego w domach francuskiej Prowansji. Głównym celem, jaki ma spełniać jest wygoda jego mieszkańców, ciepły klimat, który służy rodzinnemu życiu. Liczy się skromność - wnętrze urządzone w klimacie prowansalskim nie uzewnętrznia statusu społecznego i zamożności właścicieli domu lub mieszkania.

ZOBACZ TAKŻE: Jak modnie urządzić sypialnię na wiosnę 2021?

Meble w stylu prowansalskim - co wybrać?

Meble w stylu prowansalskim są solidne, drewniane, wykonywane za pomocą tradycyjnych metod, charakteryzujące się prostymi motywami dekoracyjnymi. Utrzymane są w naturalnej kolorystyce, inspirowanej światem przyrody. Podobnie jest ze sprzętami, które pojawiają się w domu. Najlepiej prezentują się te wypalane z gliny. Dzbany, kubki, misy, talerze, filiżanki o prostych kształtach najlepiej jeśli produkowane są przez miejscowych rzemieślników. Naczynia pełnią głównie funkcję użytkową, ich dekoracyjna rola jest czysto przypadkowa.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

TARAÎET; in Provençal it is the word for a child's toy 'tea-set'. Made from earthenware late 1800s - I seek these little babies out at the French brocante. Deliciously glazed on the inside and perfect for aperitif. One of my favourite antiques dealers, a woman in her 70s explained that it was once believed that if a young girl was to break one of her TARAÎET earthenware then this would foretell a broken engagement. This is the true joy of the brocante, the storytelling often in heavy Provencal accents, melodious tales woven over beautiful wares #thefrenchmuse #thefrenchmuseexperience #Provence #antique #ceramic #folklore #fleamarket #frenchstyle #provencalinteriors #interiordesign #dscolor

Post udostępniony przez Making + Sharing Stories (@ruthribeaucourt)

Kolory we wnętrzu w stylu prowansalskim

Najbardziej popularne kolory, które wykorzystywane są we wnętrzach, w których chcemy nawiązać do prowansalskiego klimatu to: przetarte na drewnie biele, kremowe odcienie, fiolety i błękity.

ZOBACZ TAKŻE: Taras jak z Instagrama? Oto 5 rzeczy, dzięki którym będzie piękny!
 

Shabby chic i styl prowansalski - czym się różnią?

Styl shabby chic nawiązuje do prowansalskiego i powstał później. Wykorzystuje stare lub celowo postarzane meble. Tu właśnie widać istotną różnię pomiędzy tymi dwoma nurtami dekorowania wnętrz - w przypadku shabby chic nacisk kładziony jest na „starość” mebli, natomiast w stylu prowansalskim ważniejsza jest naturalność i funkcjonalność przedmiotów - jeśli są stare, to dlatego, że ciągle świetnie służą domownikom. Pod względem stosowanego w urządzaniu wnętrz koloru w stylu shabby chic dominują jasne pastelowe odcienie: róż, beż, żółć i błękit. Najczęściej występującymi motywami są wzory kwiatowe.

Gdzie szukać inspiracji do aranżacji wnętrz w stylu prowansalskim?

Chcąc odmienić swoje wnętrze i wprowadzić do niego elementy stylu prowansalskiego, zajrzyj na… Instagram. Znajdziesz tu mnóstwo ciekawych propozycji - zarówno oryginalnych wnętrz z Prowansji, jak i tych, które nawiązują do klimatu tego pięknego regionu Francji.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Good spot for a morning read. #labastidedemarie #provence #provencehotel #provencalinteriors

Post udostępniony przez Studio Squire Interior Design (@studio_squire)

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.