styl-prowansalski-we-wnetrzach-na-czym-polega-5
Fot. AdobeStock.com
wnętrza

Styl prowansalski we wnętrzach - na czym polega jego fenomen?

Jak wprowadzić ten supermodny styl do swojego mieszkania?

Redakcja VIVA! 22 października 2020 19:30
styl-prowansalski-we-wnetrzach-na-czym-polega-5
Fot. AdobeStock.com

W architekturze wnętrz wyróżnia się kilka głównych stylów urządzania pomieszczeń. Styl prowansalski zaczyna obecnie należeć do grupy najmodniejszych. I choć ciągle bardziej popularne są style: klasyczny, nowoczesny, skandynawski czy industrialny, to jednak wraz z powrotem do łask stylu rustykalnego, coraz częściej to właśnie styl prowansalski - jako bardziej wysublimowane i eleganckie nawiązanie do motywów rustykalnych - zyskuje rzesze miłośników. W 2021 roku będziemy odchodzić od zimnych, bezosobowych wnętrz na rzecz naturalności i delikatności, reprezentowanej właśnie przez styl prowansalski i zbliżony do niego shabby-chic. 

Jak wygląda wnętrze w stylu prowansalskim?

Wnętrze w prowansalskim stylu jest bezpretensjonalne i proste. Nawiązuje oczywiście do klimatu tworzonego w domach francuskiej Prowansji. Głównym celem, jaki ma spełniać jest wygoda jego mieszkańców, ciepły klimat, który służy rodzinnemu życiu. Liczy się skromność - wnętrze urządzone w klimacie prowansalskim nie uzewnętrznia statusu społecznego i zamożności właścicieli domu lub mieszkania.

Meble w stylu prowansalskim - co wybrać?

Meble w stylu prowansalskim są solidne, drewniane, wykonywane za pomocą tradycyjnych metod, charakteryzujące się prostymi motywami dekoracyjnymi. Utrzymane są w naturalnej kolorystyce, inspirowanej światem przyrody. Podobnie jest ze sprzętami, które pojawiają się w domu. Najlepiej prezentują się te wypalane z gliny. Dzbany, kubki, misy, talerze, filiżanki o prostych kształtach najlepiej jeśli produkowane są przez miejscowych rzemieślników. Naczynia pełnią głównie funkcję użytkową, ich dekoracyjna rola jest czysto przypadkowa.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

TARAÎET; in Provençal it is the word for a child's toy 'tea-set'. Made from earthenware late 1800s - I seek these little babies out at the French brocante. Deliciously glazed on the inside and perfect for aperitif. One of my favourite antiques dealers, a woman in her 70s explained that it was once believed that if a young girl was to break one of her TARAÎET earthenware then this would foretell a broken engagement. This is the true joy of the brocante, the storytelling often in heavy Provencal accents, melodious tales woven over beautiful wares #thefrenchmuse #thefrenchmuseexperience #Provence #antique #ceramic #folklore #fleamarket #frenchstyle #provencalinteriors #interiordesign #dscolor

Post udostępniony przez Making + Sharing Stories (@ruthribeaucourt)

Kolory we wnętrzu w stylu prowansalskim

Najbardziej popularne kolory, które wykorzystywane są we wnętrzach, w których chcemy nawiązać do prowansalskiego klimatu to: przetarte na drewnie biele, kremowe odcienie, fiolety i błękity.

Shabby chic i styl prowansalski - czym się różnią?

Styl shabby chic nawiązuje do prowansalskiego i powstał później. Wykorzystuje stare lub celowo postarzane meble. Tu właśnie widać istotną różnię pomiędzy tymi dwoma nurtami dekorowania wnętrz - w przypadku shabby chic nacisk kładziony jest na „starość” mebli, natomiast w stylu prowansalskim ważniejsza jest naturalność i funkcjonalność przedmiotów - jeśli są stare, to dlatego, że ciągle świetnie służą domownikom.

Pod względem stosowanego w urządzaniu wnętrz koloru w stylu shabby chic dominują jasne pastelowe odcienie: róż, beż, żółć i błękit. Najczęściej występującymi motywami są wzory kwiatowe.

Gdzie szukać inspiracji do aranżacji wnętrz w stylu prowansalskim?

Chcąc odmienić swoje wnętrze i wprowadzić do niego elementy stylu prowansalskiego, zajrzyj na… Instagram. Znajdziesz tu mnóstwo ciekawych propozycji - zarówno oryginalnych wnętrz z Prowansji, jak i tych, które nawiązują do klimatu tego pięknego regionu Francji.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Good spot for a morning read. #labastidedemarie #provence #provencehotel #provencalinteriors

Post udostępniony przez Studio Squire Interior Design (@studio_squire)

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA WERNER I MICHAŁ KOŁODZIEJCZYK Dziennikarka TVN i dyrektor redakcji Canal+ Sport. Dziennikarskie DNA połączyli, pisząc razem książkę. A wcześniej... zakochali się w sobie. WOJOWNICZKI Marsz na Wersal, „długi piątek” w Islandii, protesty w wyniku zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce… Kobiety od zawsze musiały walczyć o swoje prawa. EWA WACHOWICZ – zaskakujący bilans 50-latki. PIOTR MACHALICA o dorastaniu, życiowych rebeliach, miłości i wolności. W cyklu EXTRA Słynny fotograf – Steve McCurry uchwycił w obiektywie niezwykłe relacje między zwierzętami a ludźmi.