Króliczek czy zajączek wielkanocny? Co jest świątecznym symbolem?
Znamy odpowiedź na to pytanie!
- Redakcja Viva!
Niejednego z Was zapewne dręczy zagadka dotycząca symbolu Wielkanocy. Królik czy zając? To pytanie pojawia się bardzo często przy stole świątecznym. Postanowiliśmy rozwiać Wasze wątpliwości raz na zawsze. Na samym początku ustalmy, czym różnią się one od siebie. Zając jest przede wszystkim większy, ma dłuższe kończyny oraz uszy.
ZOBACZ TAKŻE: Wielkanoc 2023: 5 sposobów na to, jak oryginalnie ozdobić świąteczne jajka
Wielkanoc 2023: królik czy zając?
Zające kojarzą nam się z nadejściem wiosny, gdyż w marcu i kwietniu możemy zaobserwować ich zachowania godowe. Królik europejski natomiast, często mylony z zającem, przybył do nas z Półwyspu Iberyjskiego. W kulturze gatunki te zlały się ze sobą, ze względu na podobny wygląd. Jednak od zawsze to zając był symbolem wielkanocnym, więc to jemu w dalszym ciągu należy się ten tytuł.
1 z 4
Zające pojawiają się nie tylko w naszych koszyczkach wielkanocnych… Podczas Easter Egg Roll w Białym Domu (wielkanocne szukanie jajek w ogrodach siedziby prezydenta USA) Easter Bunny to obowiązkowy gość!
2 z 4
Czekoladowy zajączek albo króliczek (zależnie od fantazji cukierników) pojawia się na wielkanocnych stołach - doceniają go najmłodsi fani słodkości.
3 z 4
To zając jest „prawowitym” symbolem wielkanocnym!
4 z 4
Zając czy królik? Jak się okazuje nawet kot może przywdziać zajęczą skórę…