Reklama

Żarty się skończyły. Nie możemy dłużej odwracać głów od wyzwań klimatycznych, z którymi mierzy się cały świat. Czas na dobrą edukację.

Reklama

Mamy dla was dobrą i złą wiadomość. Dobra jest taka, że aż 99 proc. przedszkolaków wie, jak troszczyć się o środowisko, a 95 proc. potrafi wskazać działania, które mu szkodzą. A zła? Prawie co dziesiąty z nich ma na ten temat wiedzę czysto teoretyczną i nie wie, jak połączyć ją z praktycznymi działaniami.

Bardzo ważne więc, by od wczesnych lat na konkretnych przykładach uczyć dzieci ekonawyków i poprzez zabawę kształtować ich wrażliwość wobec przyrody i najbliższego otoczenia. Tylko jak to zrobić?

Wszystkie bajki prowadzą do szczęśliwego zakończenia

Na świetny i bardzo oryginalny pomysł wpadł Alior Bank. Zorganizował konkurs, którego celem było przygotowanie opowiadań o tematyce ekologicznej. Spośród nadesłanych przez pracowników banku prac, wyłoniono siedem najlepszych. Tak powstała książeczka „Raz, dwa, trzy… o planetę zadbaj Ty!”.

Mat. prasowe

Opowiadania inspirują i pokazują najmłodszym, że każdy z nas może i powinien troszczyć się o planetę. Utrzymane w konwencji baśniowej, poruszają trudne, ale bardzo ważne tematy.

Największym walorem wydania jest w mojej ocenie różnorodność zawartych w nim opowieści. Każda historia została napisana w innym stylu i dotyka różnych ekologicznych problemów. Pomimo odmiennych form pisania o ekologii, wszystkie bajki prowadzą do szczęśliwego zakończenia. Głęboko wierzę, że to szczęśliwe zakończenie, zwieńczy także nasz wspólny wysiłek w trosce o planetę – podkreśla Piotr Morka, Starszy Specjalista ds. Audytu w Alior Banku, autor wyróżnionej ekobajki pt. „Bajka o kranie, który umiał mówić”.

Coś, czego nie da się kupić za żadne pieniądze

„Bajka o kranie, który umiał mówić” zwraca uwagę na problem marnowania wody. Jej główny bohater Gustaw, od czasu przeprowadzenia poważnej rozmowy z kranem, broni każdej kropelki wody przed trafieniem do kanalizacji. Z kolei „Bajka o plastikowym królestwie” mówi o nieprawidłowej utylizacji plastiku i braku recyklingu oraz ich negatywnego wpływu na zdrowie. Jej główni bohaterowie wprowadzili ekologiczne zmiany, które całkowicie odmieniły oblicze królestwa i życie jego mieszkańców. Bohaterem opowiadania „Drzewo” jest natomiast roślina, która służy człowiekowi i zwierzętom. Dzieci uczą się, że dostarcza tlen, daje schronienie w upalny dzień, a także - kryjówkę podczas zabawy w chowanego.

Mat. prasowe

Promowanie dobrych nawyków, by zadbać o ekologię, ma kluczowy wpływ na życie każdego z nas – teraz, jutro, ale i w przyszłości, kiedy może będziemy już tylko wspomnieniem. Dzięki dobrym ekonawykom możemy sprawić, że każde pokolenie będzie znało smak świeżego powietrza. Nie chciałabym żyć w czasach, gdzie byłby to rarytas. Jeśli będziemy dbali o świadomość ekologiczną od najmłodszych lat naszych dzieci i wnuków, podarujemy im coś, czego nie da się kupić za żadne pieniądze – silną, dziką i zdrową planetę – mówi Marta Melerowicz, Starszy Bankier Klienta w Alior Banku, autorka wyróżnionej ekobajki „Gdy szumią drzewa”.

Opowiadania „Raz, dwa, trzy… o planetę zadbaj Ty” trafią do świetlic środowiskowych, wybranych szkół i przedszkoli, a także do poradni zdrowia dla dzieci. Książki będą dostępne dla klientów w oddziałach Alior Banku, można je również pobrać pod tym linkiem.

Mat. prasowe

Razem możemy więcej

Nie jest to jedyne działanie Alior Banku na rzecz planety i kształtowania świadomości ekologicznej. W ostatnim czasie ponad 600 pracowników zaangażowało się w projekt Eco Challenge. Wspólnie posadzili 10 560 drzew i krzewów, zebrali ponad 250 worków śmieci i przekazali schroniskom 225 kg karmy dla zwierząt. W ramach rywalizacji pokonali prawie 11 500 km!

Sami możemy dużo, ale razem możemy jeszcze więcej!

Reklama

Materiał powstał z udziałem Alior Banku

Reklama
Reklama
Reklama