Razem 200 zgłoszeń, 3 kategorie i mnóstwo inspirujący inicjatyw - tak pokrótce można podsumować I edycję Eko Plebiscytu Lirene: Kobieta. Innowacja. Natura. Sama marka już od wielu miesięcy działa na rzecz środowiska, m.in. poprzez sukcesywne zmniejszanie ilości plastiku w etykietach i opakowaniach oraz szukanie dla nich alternatywnych, ekologicznych metod.

Reklama

Plebiscyt Lirene: Kobieta. Innowacja. Natura

Lirene postanowiło docenić kobiety, których działania również wpływają pozytywnie na środowisko naturalne. Wszystkie zgłoszenia rozpatrywało jury w składzie: Dorota Czekaj, dr Olga Malinkiewicz, Karolina Kalinowska, Joanna Orfinger oraz Katarzyna Gandor. Ekspertki zgodnie przyznały, że wybór najlepszej 9 był niezwykle trudny, obrady bardzo burzliwe, a ilość wspaniałych inicjatyw, o których się dowiedziały dzięki plebiscytowi, przerosła ich najśmielsze oczekiwania. Kiedy już udało się wybrać skład finałowy każdej z 3 kategorii (Biznes, Lifestyle, Nauka), głos otrzymali także internauci.

Wspólnymi siłami udało się przyznać aż 4 nagrody, które mają pomóc laureatkom jeszcze bardziej rozwinąć ich proekologiczne projekty: twórczyni inicjatywy wybranej przez jury otrzymała 30 tysięcy złotych, 3 nagrody dodatkowe (po 10 tysięcy złotych) powędrowały za to do osób, na które najwięcej głosów oddali internauci. Do kogo trafiły czeki?

Laureatki Plebiscytu Lirene

Największą wygraną I edycji Plebiscytu Kobieta. Innowacja. Natura zdecydowanie została Dominiki Szaciłło. Otrzymała ona nagrodę główną, a także jedną z nagród przyznawanych przez internautów. “Uwaga Śmieciarka Jedzie”, czyli projekt, którego autorką jest Pani Dominika, to inicjatywa, która zrzesza ponad 200 tysięcy osób w całej Polsce. Na czym polega? Poprzez lokalne grupy na Facebooku (aktualnie jest ich już ponad 200!), członkowie mogą zgłosić, że w okolicy, w której mieszkają pod śmietnikiem znajduje się coś, co może jeszcze komuś posłużyć. W uzasadnieniu swojego werdyktu jury konkursu podkreślało, że ujęła ich przede wszystkim ogólnodostępność i prostota zwycięskiego projektu. Takie działania pokazują, jak w szybki i przyjemny sposób każdy z nas może coś zrobić dla planety.

“Nie mamy jeszcze planu na zagospodarowanie środków pochodzących z obydwu nagród, na razie mamy marzenia. Na pewno część przeznaczymy na celebrację sukcesu. Część na szkolenia edukacyjne dla administratorów i na rozwój inicjatywy. Myślimy o przekształceniu jej w NGO” - mówiła po ogłoszeniu werdyktu Dominika Szaciłło.

mat. prasowe

Nagrody przyznane przez internautów

Dwie kolejne nagrody trafiły do projektów zgłoszonych w kategorii Nauka.

Pierwszą z nich otrzymała dr Grażyna Dąbrowska, biolog molekularny z Torunia, autorka wielu innowacyjnych rozwiązań. Opracowała biopreparaty: PETout, przyspieszający rozkład tworzyw sztucznych oraz Biologiczny Stymulator Plonowania, zwiększający wydajność upraw i ich odporność na patogeny przy ograniczonej chemizacji rolnictwa. Dr Dąbrowska przyznała, że taka nagroda jest niezwykle znacząca, bo przyczynia się również do promocji polskiej nauki.

Internauci docenili także dr Agnieszkę Gajewicz-Skrętną, która w swojej pracy naukowej koncentruje się na rozwoju metod komputerowych wspierających ocenę ryzyka chemicznego stwarzanego przez nowe oraz już obecne w środowisku substancje chemiczne. Celem jest zminimalizowanie liczby zwierząt laboratoryjnych wykorzystywanych do badań, ograniczenie czasu i kosztów badań oraz ilości powstających odpadów.

Plebiscyt Lirene: Kobieta. Innowacja. Natura. to doskonała okazja, aby poznać i wesprzeć inicjatywy, dzięki którym świat, w którym żyjemy, staje się lepszym miejscem. Marka Lirene już zapowiedziała, że projekt będzie kontynuowany, a kolejne świetne proekologiczne działania będą miały szansę dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Już nie możemy się doczekać drugiej edycji!

Reklama

Materiał powstał we współpracy z marką Lirene.

Reklama
Reklama
Reklama