Reklama

Różowa, idealnie gładka i pachnąca. Skóra niemowlęcia nie ma sobie równych, prawda? A czy wiesz, że pokrywa ją niewidzialna warstwa bakterii i drobnoustrojów? To mikrobiota – swoista tarcza ochronna naszego organizmu. Jak właściwie działa?

Reklama

Mikrobiota - co to jest?

Rolą mikrobioty jest nie tylko ochrona skóry, ale też troska o jej równowagę. Naruszenie tej niewidzialnej warstwy powoduje, że mogą wystąpić zmiany: krostki, zaczerwienienia, podrażnienia. O te dość łatwo zwłaszcza u niemowlęcia – jego skóra jest jeszcze niedojrzała i wrażliwa. Jak zatem zatroszczyć się o jej mikrobiom?

Delikatna skórka niemowlęcia

Adobe Stock

Przez 9 miesięcy maluszek w brzuchu mamy przebywa co prawda w środowisku wodnym, ale nie jest narażony na działanie żadnych dodatkowych czynników zewnętrznych. To zmienia się, kiedy przychodzi na świat. Podrażnienia mogą powodować zmiany temperatury, wilgotności, konkretny proszek do prania czy nawet zaschnięte na policzku mleko. Do tego dochodzą jeszcze pajacyki, bodziaki i pieluszki…

Co to jest płaszcz hydrolipidowy? Dlaczego jest niewykształcony u dziecka? I jak się ma płaszcz hydrolipidowy do mikrobioty?
Płaszcz hydrolipidowy to powłoka ochronna składająca się z wody i lipidów, która pokrywa naszą skórę i chroni ją przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego. U noworodków taką warstwą ochronną jest maź płodowa, która pokrywa ciało dziecka aż do czasu pierwszej kąpieli. Gruczoły łojowe maluszka nie produkują jeszcze sebum, które zapewnia skórze odpowiednie natłuszczenie, dlatego mówimy, że jest ona niedojrzała, co z kolei może zaburzać równowagę mikobiomu - zdradza Katarzyna Płudowska, położna, Centrum Medyczne Unicare.

O pewnej wstępnej dojrzałości w przypadku skóry dziecka mówimy dopiero około 2-3. roku jego życia.

Prawidłowa pielęgnacja

Z tego powodu właśnie tak ważna jest odpowiednia troska o skórę maluszka. Dbałość o utrzymanie jej gładkiej, sprężystej i przede wszystkim – nawilżonej. Z tego względu w kosmetykach przeznaczonych do pielęgnacji dziecięcej skóry powinien pojawić się składniki wiążące i zatrzymujące wodę w skórze. Odpowiedzią na te potrzeby są emolienty. Mówi się o nich, że to wielozadaniowe produkty pielęgnacyjne. Ich rolą jest nawilżenie i natłuszczenie skóry, ale również ukojenie i złagodzenie ewentualnych podrażnień.

Adobe Stock

Czy i dlaczego emolienty są idealne w pielęgnacji niemowlęcia? Emolienty to produkty idealne do pielęgnacji delikatnej skóry maluszka – działają nawilżająco i nie zawierają środków podrażniających. Dodatkowym atutem jest to, że po kąpieli na długo pozostawiają na skórze warstwę natłuszczającą, co zapobiega utracie wody z głębszych jej warstw i jej wysychaniu - mówi Katarzyna Płudowska, położna, Centrum Medyczne Unicare.

W przypadku dziecka, którego skóra jest zdrowa, ale niedojrzała – czyli jeśli nie ma diagnozy lekarskiej o nieprawidłowościach, alergiach czy atopii – sprawdzą się emolienty naturalne, a więc te bazujące na składnikach pochodzenia roślinnego. Odpowiednia kompozycja gwarantuje działanie nawilżające i chroniące niedojrzałą skórę, a właściwie dobrane, łagodne dla skóry maluszka kosmetyki, które nie zaburzają mikrobioty skóry dziecka, to niezbędny element codziennych rytuałów.

Potrzeby wrażliwej skóry

Mając na uwadze specjalne potrzeby skóry dziecka i to jak ważne jest wspieranie naturalnego mikrobiomu marka Emolium stworzyła nową linię kosmetyków Emolium Pure. Nowa linia kosmetyków Emolium Pure to kompleksowa naturalna pielęgnacja skóry, która może być stosowana już od 1. dnia życia. Żel do mycia Emolium Pure łagodnie oczyszcza skórę, a emulsja do ciała oraz krem nawilżają ją, wspierając naturalny mikrobiom skóry.

Mat.prasowe

Kosmetyki są hipoalergiczne, bezzapachowe – mają prosty skład potwierdzony dermatologicznie. Kluczowymi składnikami są między innymi:
- intensywnie nawilżający olej z orzechów makadamia, który ma również działanie antyoksydacyjne,
- pozyskiwany z oliwek skwalan, zabezpieczający zewnętrzną warstwę ochronną skóry,
- inulina znajdująca się w kwiatach cykorii, która wspiera mikrobiotę skóry,
- łagodzący ekstrakt z kory magnolii.

Linia Emolium Pure jest przyjazna nie tylko dla delikatnej i wrażliwej skóry, ale również dla środowiska. Kosmetyki są wegańskie, biodegradowalne, a opakowania pochodzą w 50% z recyklingu.

Codzienne rytuały

Odpowiednio dobrane kosmetyki do kąpieli i te do stosowania po – takie, które nie zaburzają mikrobioty skóry dziecka, to tylko połowa sukcesu. Drugą połową jest ich systematyczne stosowania. Do pełni szczęścia brakuje jednak jeszcze jednego elementu – czułego dotyku i łagodnego głosu. To dzięki nim powstają niezapomniane wspomnienia i umacnia się więź z dzieckiem.

Dlaczego tak ważne w życiu maluszka są rytuały? Schematy?

Rytuały to bardzo ważny element w życiu dziecka. Dzięki powtarzalności codziennych czynności maluszek czuje się bezpiecznie, a pielęgnacja nie jest dla niego stresująca, tym bardziej jeśli wszystkie zabiegi będziemy wykonywać delikatnie i z czułością - mówi Katarzyna Płudowska, położna, Centrum Medyczne Unicare.

Dziecko nie ma szansy zapamiętać czynności, które wykonujesz, ale z pewnością zapamięta atmosferę i emocje, jakie im towarzyszą. Dlatego masuj, wcieraj, dotykaj, całuj i nie szczędź maluszkowi czułości!

Konsultacja treści: Katarzyna Płudowska, położna, Centrum Medyczne Unicare.

Artykuł powstał z udziałem marki Emolium

Reklama

SAPL.EMO.20.05.0584

Reklama
Reklama
Reklama