Przyjaciele, Rodzina Soprano, Star Trek: scenografie najbardziej kultowych seriali wszech czasów!
Wnętrza z tych seriali znasz lepiej niż własny dom!
- Redakcja Viva
Scenografia filmowa to niezwykle istotny element atmosfery, która sprawia, że dany obraz staje się kultowy. W przypadku seriali wnętrza, w których rozgrywa się akcja jeszcze mocniej zapadają nam w pamięć niż te w filmach. Nic dziwnego - oglądamy je przecież często nawet przez kilka lat. Kto stoi za tworzeniem niezapomnianych scenografii seriali? Które z nich wywarły na nas największy wpływ? Postanowiliśmy przyjrzeć się kilku najbardziej wyjątkowym serialom wszech czasów właśnie pod kątem wnętrz, w których rozgrywały się przygody ich bohaterów.
ZOBACZ TAKŻE: Justin Timberlake i Jessica Biel sprzedają dom za 35 milionów dolarów. Mamy zdjęcia!
Scenografie najbardziej kultowych seriali wszech czasów
Przyjaciele, Przyjaciele, Rodzina Soprano, Star Trek, Downton Abbey, Orange is the new black, Dziewczyny, Mad Men, The Office czy hity ostatnich lat - Domek z kart, Dom z papieru czy Squid Game. Są takie seriale, których nie da się zapomnieć i wnętrza których na lata zapadają w pamięć. Tak też stało się w przypadku produkcji, o których piszemy w tym materiale. Mieszkania bohaterów, ich domy, kuchnie, garaże, sypialnie, ogrody, a czasem także piwnice czy podziemia ich domów - najczęściej to tam rozgrywają się najciekawsze sceny, o których potem mówi cały świat. Czasem przez jeden sezon, a czasami całymi latami.
CZYTAJ WIĘCEJ: Jung Ho-Yeon z serialu Squid Game została ambasadorką Louis Vuitton! Jak jeszcze serial wpłynął na świat mody?
Jak zatem wyglądają najsłynniejsze scenografie serialowego świata? Co się na nie złożyło? Kto je zaprojektował? I z czego zostały wykonane? Odpowiedzi szukajcie w naszej galerii poniżej.
1 z 17
Scenograf Walter Matthew Jefferies stworzył do „Star Treka” niesamowite wnętrza centrum sterowania statku kosmicznego USS Enterprise.
2 z 17
W pierwszej serii "Star Trek" było okrągłe, ponieważ wtedy uważano, że statki kosmiczne przyszłości będą musiały wyglądać jak spodki, aby mogły podróżować z prędkością większą niż prędkość światła.
3 z 17
Kawiarnia Central Perk jest tak kultowym elementem serialu „Przyjaciele”, że scenograf Greg Grande nazwał ją „siódmą postacią w serialu”. Przy projektowaniu miał założenie, że miejsce będzie przypominało przytulny domowy salon.
4 z 17
Jego główną inspiracją był lokal w zachodnim Hollywood o nazwie Insomniac Café. Projektant przyznał, że w tym miejscu nic tak naprawdę do siebie nie pasowało, ale na ścianach znajdowały się kolekcjonerskie dzieła sztuki.
5 z 17
Dom jest tam, gdzie serce…, a serce Rory Gilmore zawsze znajdowało się w dziwacznym miasteczku Stars Hollow w Connecticut przy jej mamie Lorelei.
6 z 17
Scenograf Rachel Kamerman sprawił, że fikcyjne miasteczko, dom Lorelei, oświetlony bożonarodzeniowymi lampkami, liceum Stars Hollow, knajpa Luke's Diner oraz altanka na rynku - jest tak wyjątkowe, że fani serialu wciąż przybywają do Warner Bros. Studios, aby zwiedzać plan serialu.
7 z 17
„Downton Abbey” to serial osadzony w Anglii z początku XX wieku i kręcony głównie we wnętrzach klimatycznego zamku Highclere. W serialu śledzimy losy życie arystokratycznej rodziny i jej służących. „Choć historia rozgrywa się w jednym domu, naprawdę istnieją dwa różne światy”, powiedział scenograf Donal Woods.
8 z 17
„Świat ponad schodami - który obejmuje wszystkie pokoje, sypialnie i jadalnie - ma wyglądać jak film w technikolorze. Świat pod schodami wygląda jak film noir”, podsumowuje projektant.
9 z 17
Akcja „Rodziny Sopranos” rozgrywa się w USA na początku lat dwutysięcznych. Najbardziej niezapomnianym wnętrzem jest chyba rodzinna kuchnia Tony'ego Soprano w jego domu w New Jersey.
10 z 17
Te wnętrza wyglądają znajomo dla każdego fana „The Sopranos”, prawda?
11 z 17
Więzienie w serialu „Orange is the new black” miało wyglądać na zaniedbane. Czy scenografowi Michaelowi Shaw udało się osiągnąć ten efekt?
12 z 17
Serial produkcji HBO „Dziewczyny” był trampoliną do kariery dla Leny Dunham. Pamiętacie kolorowy, nie do końca wykończony apartament z dwiema sypialniami, który należał do Hannah? To mieszkanie, które miało się znajdować na na Greenpoincie na Brooklynie zostało zaprojektowane przez scenografa Matthew Munna.
13 z 17
Serial „The Office” rozśmieszał nas absurdalnymi sytuacjami, które spotykały pracowników tytułowego biura. Projektant Michael Gallenberg idealnie oddał korporacyjny klimat tego miejsca.
14 z 17
Miał dokładną wizję i dbał o każdy szczegół scenografii.
15 z 17
Pamiętacie słynne czerwone drzwi wejściowe domu bohaterów „Pełnej Chaty”? Fasada budynku oczywiście filmowana była w San Francisco pod numerem 1709 Broderick Street, ale wnętrza domu to już scenografia zbudowana w studio.
16 z 17
Serial „Mad Men” zachwycał absolutną dbałością o szczegóły nie tylko jeśli chodzi o stroje bohaterów, ale także w przypadku scenografii. Co więcej, serial wywołał nawet modę na design w klimacie lat 60.
17 z 17
Co ciekawe jednymi z najbardziej zapadających w pamięć przestrzeni były te najmniej efektowne - na przykład kuchnia w podmiejskim domu Betty i Dona Draperów.