Zobacz zdjęcia
Fot. STOCK ADOBE
DESIGN

Rośliny oczyszczające powietrze – nie może ich zabraknąć w Twoim mieszkaniu!

Koniecznie poznaj szczegóły

Marta Baran 29 lutego 2020 17:30
Zobacz zdjęcia
Fot. STOCK ADOBE

Rośliny są nie tylko modnym elementem dekoracji w domu, ale również ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Według opublikowanych przez NASA badań, domowe rośliny mogą przyczynić się do oczyszczenia powietrza. Dlaczego jest to aż tak ważne? Według statystyk około 90 procent czasu spędzamy w domu i jesteśmy bardzo narażeni na zanieczyszczenia, które głównie osadzają się na:

  • meblach
  • wykładzinach podłogowych
  • ubraniach czyszczonych na sucho
  • farbach
  • materiałach syntetycznych.

Z czasem staje się to idealną pożywką do rozwijania bakterii, pestycydów oraz pleśni. Wszystko to ma oczywiście negatywny wpływ na samopoczucie – nudności, ból głowy, a także ogólne osłabienie organizmu. Mimo, że nieustannie jesteśmy na to zarażeni, można to zminimalizować. Idealną formą oczyszczania powietrza są rośliny w domu, ponieważ obniżają poziom dwutlenku węgla i pomagają pozbyć się zwietrzałego powietrza, działając jak naturalny nawilżacz. Oprócz poprawy jakości powietrza, mają zbawienny wpływ: obniżają stres, zmniejszają podrażnienie oczu, nosa, gardła oraz łagodzą kaszel. Oto kilka propozycji na kwiaty doniczkowe, które są łatwe w utrzymaniu i nie uda Ci się ich zabić tak szybko!

Diabelski bluszcz

To łatwa w uprawie roślina, zwalczająca domowe toksyny. Ponadto dodaje uroku w każdym pomieszczeniu dzięki pnącym się kaskadom liści. Może rosnąć w wodzie, doniczkach lub ozdobnych koszach. Idealnie wpasuje się w styl botaniczny w sypialni, salonie, kuchni, a także łazience!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Not too serious Blog💋 (@nottooseriousblog)

Skrzydłokwiat

Roślina łatwa w uprawie i mało wymagająca w swojej pielęgnacji. Jej zielone, błyszczące liście stanowią idealny dodatek w każdym pomieszczeniu, nawet w mało oświetlonym miejscu. Kwiatek pięknie wkomponuje się w każde wnętrza! W połączeniu z białymi doniczkami idealnie pasuje do minimalistycznej aranżacji.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Design & Plants Together (@craigmilran)

Zielistka Sternberga

Jeśli nie masz dobrych doświadczeń z opieką nad kwiatami, zielistka Sternberga to idealny wybór na początek! Wytrzyma w niemal każdych warunkach, a ponadto wygląda pięknie. W połączeniu z innymi roślinami w ozdobnych doniczkach tworzy jedną, wspólną całość.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez CLAP [Plants x Design] (@clap_plants)

Paprotka

To kolejna roślina, która ma ogromny wpływ na oczyszczanie powietrza. Idealnie wpasowuje się jako dodatek we wnętrzach. Można ją postawić na parapecie, jak i powiesić na ścianie w ozdobnym koszu – sprawiając, że wnętrza wyglądają modnie i z klasą. Warto jednak pamiętać o regularnym przycinaniu końcówek liści, aby paprotka wyglądała na zdrową i była idealnie zielona!

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Jungle Boogie (@jungle_boogie_studio_zieleni)

Aloes

Jest znany ze swoim właściwości leczniczych (często występuje jako składnik w kosmetykach), a także oczyszcza powietrze. Jeśli mamy do czynienia z ekstremalnym zanieczyszczeniem, roślina przybiera brązowe plamy. Poza tym pięknie prezentuje się na oknie i pomaga zaaranżować wystrój.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez ceramics / coffee / plants (@forrestdesign)

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA WERNER I MICHAŁ KOŁODZIEJCZYK Dziennikarka TVN i dyrektor redakcji Canal+ Sport. Dziennikarskie DNA połączyli, pisząc razem książkę. A wcześniej... zakochali się w sobie. WOJOWNICZKI Marsz na Wersal, „długi piątek” w Islandii, protesty w wyniku zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce… Kobiety od zawsze musiały walczyć o swoje prawa. EWA WACHOWICZ – zaskakujący bilans 50-latki. PIOTR MACHALICA o dorastaniu, życiowych rebeliach, miłości i wolności. W cyklu EXTRA Słynny fotograf – Steve McCurry uchwycił w obiektywie niezwykłe relacje między zwierzętami a ludźmi.