Inicjatywa, która zmienia nasze podejście do zdrowia

Pamiętajmy o badaniach cały rok, bo czynią cuda. Różowy Patrol powered by Gliss przekonuje kobiety, że nie ma się czego bać. Samo badanie jest bezbolesne, a im wcześniej wykryje się chorobę, tym mamy większe szanse na jej wyleczenie.

Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej (powstała w 2014 roku z inicjatywy Anny Kupieckiej, która chorowała na nowotwór piersi) i marka Gliss (ekspert w regeneracji włosów) działają od 2023 roku. Projekt Różowy Patrol powered by Gliss ma docierać do jak najszerszego grona kobiet z wiedzą na temat prawidłowej profilaktyki nowotworów piersi. Ambasadorki programu (w tym m.in. Małgorzata Rozenek-Majdan) po specjalnym szkoleniu i uzyskaniu certyfikatu organizują spotkania, edukują i motywują do samobadania w każdym wieku, w całej Polsce. Zachęcają również do korzystania z badań profilaktycznych, a w razie wykrycia niepokojących zmian wspierają w rozpoczęciu leczenia. Dzięki ich działaniom udaje się uratować życie wielu kobiet.

Mat. prasowe
Mat. prasowe
Kampanie są ważne, ale to bezpośredni kontakt z kobietami daje największe efekty. Spotykamy się z nimi w terenie, dzielimy się wiedzą, szerzymy świadomość onkologiczną. Budujemy świadomość i dodajemy odwagi, pokazując, że raka piersi można wyleczyć – podsumowała Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe – Razem Lepiej

Fundacja Onkocafe otworzyła już 63 kluby ambasadorek, a 28 z nich udało się otworzyć w ciągu ostatniego roku dzięki wsparciu marki Gliss w ramach projektu Różowy Patrol by Gliss. Udało się przeszkolić 178 ambasadorek, które dotarły do 15 tysięcy osób.

Mat. prasowe
Mat. prasowe

Badaj się na zdrowie

Ambasadorki uczą kobiety, jak prawidłowo wykonywać samobadanie piersi oraz zachęcają do korzystania z programów badań przesiewowych. Regularnie wykonywane pozwala poznać własne ciało i zwiększa prawdopodobieństwo zaobserwowania zmian. Teraz w ramach Różowego Patrolu powered by Gliss powstał poświęcony temu poradnik. Można go pobrać na telefon (i mieć go zawsze przy sobie) lub komputer. Znajdziemy w nim nie tylko całe kompendium wiedzy, lecz także porady i garść przydatnych linków, np. do specjalistycznych poradni.

Jak więc należy się badać? Samobadanie najlepiej wykonywać w pierwszej fazie cyklu (między 3. a 12. dniem cyklu menstruacyjnego, gdy piersi są najmniej napięte i wrażliwe) pod prysznicem lub w wannie, a także na stojąco i leżąco. Kobietom, które już nie miesiączkują, zaleca się wykonywać je regularnie, co miesiąc, tego samego dnia. Jeśli zauważysz u siebie niepokojące grudki, obrzęki, zgrubienia lub ściągnięcia skóry, skontaktuj się ze specjalistą.

Raz w roku warto wykonywać USG piersi, a w przypadku kobiet po 45. roku życia dodatkowo również raz na dwa lata mammografię. W ramach programu profilaktyki raka piersi wszystkie kobiety między 45. a 74. rokiem życia raz na dwa lata mogą korzystać z bezpłatnego badania bez skierowania. Jeśli w twojej rodzinie występowały przypadki zachorowania na raka piersi, warto rozważyć również wykonanie badań genetycznych.

Profilaktyka nie jest po to, żeby szukać choroby nowotworowej, ale po to, by utwierdzać nas w przekonaniu, że z naszym zdrowiem wszystko jest w porządku – podkreśla psychoonkolog Adrianna Sobol

Polska jest jedynym europejskim krajem, w którym śmiertelność raka piersi wciąż rośnie. To najczęściej występujący nowotwór wśród kobiet w naszym kraju*. Tymczasem – jak wynika z raportu przeprowadzonego przez Fundację OnkoCafe – Razem Lepiej „Raport badawczy – profilaktyka raka piersi w Polsce 2024” – kobiety badają się zbyt rzadko. Głównym powodem jest brak świadomości i strach. Na badania przesiewowe zgłasza się tylko 30% kobiet. Wśród badanych w wieku 45–74 lata aż 44,1% nigdy nie wykonywało mammografii. Jedynie 60% Polek wie, że może skorzystać z badań refundowanych przez NFZ, a prawie 25% nie wie, jak to zrobić**.

Profilaktyka ma ogromne znaczenie. Choć nie masz pełnego wpływu na to, czy zachorujesz, możesz mieć wpływ na to, co wydarzy się później. Wykonuj samobadania, zapisz się na badania i zachęcaj do tego bliskie ci kobiety. Nie dziś, nie jutro czy za tydzień. Zrób to dzisiaj i sprawdź, co wiesz o samobadaniu.

Mat. prasowe
Mat. prasowe

Materiał promocyjny marki Gliss

*Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów

**Raport powstał na bazie badania zleconego przez Fundację OnkoCafe – Razem Lepiej i Modern Institute, a zrealizowanego przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat.