Kochasz książki Małgorzaty Musierowicz? Zwiedzaj Poznań śladami Jeżycjady!
Zobacz, gdzie mieszkała rodzina Borejków!
- Gabriela Łaskowska
W Poznaniu byłam dwa razy, w tym raz przejazdem. A mimo to czuję jakbym znała to miasto na pamięć. Wszystko dzięki Małgorzacie Musierowicz i jej Jeżycjadzie. Myślę, że nikomu nie trzeba przedstawiać rodziny Borejków. Ich przygody towarzyszą nam od ponad 30 lat! Przez ten czas zdążyli przejść Poznań wzdłuż i wszerz. Nie sposób więc przywołać wszystkie miejsca opisane w 21-tomowym cyklu. Wybraliśmy te najważniejsze!
1 z 7
Słowackiego 18, tu Jeżycjada miała swój początek. Zakwaterowana tu była rodzina Żaków. Pół kilometra dalej, w kamienicy przy Roosevelta 5, zamieszkiwali Borejkowie. Jest to miejsce najczęściej pojawiające się w książkach i nazwane przez autorkę „budynek ze stalowym drzewem".
2 z 7
Idąc 200 metrów na południe z mieszkania Borejków, dochodzimy do Teatru Nowego, gdzie pracował Józefin Bitner i Aniela Żeromska.
3 z 7
W Operze Poznańskiej rozgrywa się wiele scen z pierwszej części cyklu, czyli „Opium w rosole”.
4 z 7
Most Teatralny jest łącznikiem między domami bohaterów, a miejscami spotkań. Pomiędzy nim a Teatrem Wielkim znajduje się Park Wieniawskiego, który autorka opisuje jako „Skwerek, porośnięty wytartą murawą, opatrzony w piaskownice i ławeczki, otaczają z trzech stron soczystozielone ściany ogromnych kasztanów”.
5 z 7
„…wkraczając w zagęszczony zaduch przed Pałacem Kultury” - autorka nie pisze oczywiście o warszawskim Pałacu Kultury. Mowa tu o Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.
6 z 7
Rynek jeżycki został tak dokładnie opisany, że możemy sobie go wyobrazić nie będąc tam: „Stragany ze stosami niedojrzałych jabłek, wiadrami pełnymi nagietek i mieczyków, hałdami brudnej marchwi i słoików z chrzanem; beczki z kwaszoną kapustą i ogórkami; kolejki po ziemniaki i kalafiory."
7 z 7
W szpitalu im. Fr. Raszei, przy ulicy Mickiewicza 2, operowana była mama Borejko w sylwestra 1977 roku.