Zoo we Wrocławiu - jedna z największych atrakcji tego miasta. Dlaczego warto je odwiedzić?
Zoo we Wrocławiu to jedna z najpopularniejszych atrakcji miasta nad Odrą. Idealne miejsce na rodzinny odpoczynek. Obowiązkowy punkt w zwiedzaniu Wrocławia.
- Alicja Daszkiewicz
Wrocławskie zoo jest najstarszym i największym pod względem liczby znajdujących się tam zwierząt ogrodem zoologicznym w Polsce. Powstało w 1865 r., daje schronienie ponad 10 000 osobników należących do ponad 1100 gatunków, z czego ok. 65 proc. jest zagrożona wyginięciem, np. pingwin przylądkowy czy żółw wężoszyi.
"I kudłate i łaciate, pręgowane i skrzydlate. Te, co skaczą i fruwają" – można podziwiać w 12 pawilonach tematycznych. Mobilna mapa zoo (można ja pobrać ze strony internetowej zoo) ułatwi poruszanie się po ogrodzie bez pominięcia ulubionego zwierzęcia czy atrakcji jak pokazowe karmienia.
1. Afrykarium
Afrykarium prezentuje różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Lądu. Łącznie znajduje się tutaj 19 basenów i zbiorników przedstawiających m.in.: rafę koralową Morza Czerwonego, hipopotamy nilowe, ryby słodkowodne jezior Malawi i Tanganiki, głębiny Kanału Mozambickiego, gdzie występują rekiny i płaszczki. Kolejna ekspozycja poświęcona jest Wybrzeżu Szkieletów w Namibii, gdzie prezentowane są pingwiny przylądkowe (tońce) i kotiki afrykańskie. Dżunglę otaczającą rzekę Kongo reprezentują zaś krokodyle i manaty - niezwykłe, roślinożerne ssaki zwane także syrenami.
2. Akwarium
W zbiornikach morskich i słodkowodnych można podziwiać znane gatunki, jak płaszczki plamiste albo piranie, ale także wymarłe w naturze kaczorki celebeskie, które z racji niewielkich rozmiarów ciała są najczęściej pomijane przez zwiedzających. Warto również spojrzeć w odległą przeszłość, przyglądając się gatunkom takim, jak skrzypłocze lub prapłaźce, które występowały w czasach dinozaurów i od tamtego czasu niewiele się zmieniły.
3. Krokodylarnia
Tu żyją sobie gady, a także kilka ciekawych gatunków ssaków. Wśród nich sympatyczne surykatki, które wykopały w ziemi gęstą sieć tuneli. Zachwyt budzą także trójbarwne wiewiórki, dla których powstał specjalny wybieg łączący pawilon z drzewami. Nieco tajemniczymi mieszkańcami są jeżatki afrykańskie, które podobnie jak jeżozwierze bronią się, strosząc swoje kolce.
4. Małpiarnia
Oprócz małp zamieszkują ją polatuchy (szybujące wiewiórki) i leniwce. Przy odrobinie szczęścia można podejrzeć, w jaki sposób się poruszają oraz co i jak jedzą. Spośród małp wyróżniają się makaki czubate - aktywne, towarzyskie i zagrożone wyginięciem. Zewnętrzny wybieg wyjców czarnych ma pomost wśród drzew, gdzie latem chętnie odpoczywają.
5. Pawilon Madagaskar
Znajdują się tutaj gatunki małych zwierząt, które reprezentują niezwykłą bioróżnorodność Madagaskaru. Izolacja Czerwonej Wyspy od Afryki spowodowała, że na drodze tzw. ewolucji równoległej powstało tam wiele niezwykłych gatunków, na czele z lemurami, które są główną atrakcją pawilonu. Można tutaj również podglądać lemurka myszatego, jednego z najmniejszych lemurów świata, czy wielkie nietoperze - rudawki Lyle'a.
Wrocław na weekend. Idealny pomysł dla zakochanych, ale też rodzin z dziećmi. Co warto zobaczyć?
6. Pawilon małp człekokształtnych
Zewnętrzny wybieg pozwala na obserwację zachowań świadczących o wysokiej inteligencji szympansów, które, podobnie jak ludzie, źle znoszą nudę.
7. Ptaszarnia
W wolierach zewnętrznych prezentowane jest m.in. ptactwo wodne, kuraki, a w największej z nich majestatyczny orzeł przedni i orłan, czyli bielik olbrzymi. Wewnątrz pawilonu słychać papugi, m.in. najcenniejszą w kolekcji arę szafirową, która jest zagrożona wyginięciem.
8. Ranczo i Dzieciniec Zwierzęcy
To atrakcja dla najmłodszych zwiedzających. Otwarte pawilony umożliwiają obcowanie i dotknięcie zwierząt gospodarskich, poznania ich roli w życiu człowieka i dowiedzenia się, skąd pochodzą produkty, które kupujemy w sklepach. Dużą przyjemnością są przejażdżki na kucach szetlandzkich, obok których swoje boksy zajmują piękne haflingery, które od lat hoduje się we wrocławskim zoo.
9. Sahara
Prezentuje zwierzęta żyjące na terenach półpustynnych i pustynnych. Najciekawszym gatunkiem jest oryks szablorogi. Ta piękna antylopa z powodu polowań dla trofeów myśliwskich nie występuje już w naturze i można ją oglądać jedynie w ogrodach zoologicznych i hodowlach zachowawczych. W pawilonie Sahary można zobaczyć również lisa pustynnego, czyli fenka, i dromadera, wielbłąda jednogarbnego.
Atrakcje dla dzieci we Wrocławiu. 6 sprawdzonych, ciekawych pomysłów na niepogodę
10. Słoniarnia
To dom dla dwóch słonic indyjskich, hipopotamów karłowatych i tapirów. Na czas zimy schronienie znajdują tu również jeżozwierze i wspaniała kolekcja agaw.
11. Terai
Można tutaj podziwiać nosorożce indyjskie (masa ciała każdego z nich przekroczyła 1500 kg), gibony czapniki – małpy człekokształtne, które zadziwiają zręcznością, z jaką poruszają się po gałęziach drzew i rozciągniętych dla nich linach, oraz jelarangi (wiewiórkami, których długość ciała razem z ogonem wynosi ponad 100 cm).
12. Terrarium z Motylarnią i smokami Indonezji
Mieści się tutaj jedna z najbogatszych kolekcji gadów, płazów i bezkręgowców. Koniecznie trzeba zobaczyć słynne żółwie słoniowe, które dożywają ponad 300 lat i liściołaza straszliwego – maleńką żabkę, której trucizna służy południowoamerykańskim Indianom do zatruwania grotów strzał. W Motylarni nad głowami latają tropikalne motyle, a w odrębnej część budynku znajduje się ekspozycja waranów z Komodo – smoków Indonezji.
Pawilon KLIMAT, LUDZIE, ZWIERZĘTA
To pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie pawilonów w ogrodzie zoologicznym, gdzie nie ma zwierząt. Są za to ekspozycje multimedialne oraz gry i zabawy edukacyjne. Wizyta tutaj to wyjątkowa podróż przez bieguny, poznawanie problemów, jakie dotykają te rejony Ziemi, a które wiążą się ze zmianą klimatu.
Atrakcje
- Pokazowe karmienie zwierząt, m.in.: żyraf, nosorożców, pelikanów, rekinów, pingwinów, lemurów. Informacje, mapa i godziny na stronie internetowej zoo.
- Spotkania z opiekunami. W sezonie wiosenno-letnim opiekunowie wybranych gatunków zwierząt opowiadają o swoich podopiecznych i odpowiadają na pytania zwiedzających.
- Przejażdżki na kucykach dla dzieci od 2 do 10 lat (od 1 maja do 30 września, od 11.00 do 15.00 (w dni powszednie) i 17.00 (w dni wolne i święta).
Godziny otwarcia
styczeń, luty, listopad, grudzień
- od poniedziałku do czwartku – 9.00–16.00
- od piątku do niedzieli – 9.00–17.00 (pawilony 9.00–16.00)
marzec i październik
- od poniedziałku do czwartku – 9.00–17.00
- od piątku do niedzieli – 9.00–18.00 (pawilony 9.00–17.00)
od kwietnia do września
- od poniedziałku do czwartku – 9.00–18.00
- od piątku do niedzieli – 9.00–19.00
Bilety
- normalny – 45 zł
- ulgowy – 35 zł
- studencki – 40 zł
- rodzinny (2 osoby dorosłe plus od 1 do 3 dzieci) –150 zł
Dojazd
Zoo znajduje się na tzw. Wielkiej Wyspie przy ulicy Zygmunta Wróblewskiego, w dzielnicy Śródmieście.
- tramwaje nr: 1, 2, 4 i 10 do przystanku Hala Stulecia lub Zoo.
- autobusy nr: 115, 145 i 146 do przystanku Hala Stulecia.
Gdzie zaparkować?
Najbliższe miejsca parkingowe znajdują się przy ul. Wystawowej, można też zostawić samochód na płatnym parkingu przy Hali Stulecia (wjazd od ul. Kopernika).