Reklama

Kuchnia włoska się nie starzeje, wręcz przeciwnie. Jej tradycyjne wyroby z upływem czasu zyskują na jakości. Długo dojrzewające sery smakują lepiej podobnie jak leżakujące w beczkach wina… Podczas niedawnej IX edycji Tygodnia Kuchni Włoskiej na Świecie można było poznać tajniki produkcji oliwy, wziąć udział w otwartych warsztatach kulinarnych i seminariach. Hasłem wydarzenia stała się „Dieta śródziemnomorska i kulinarne korzenie: zdrowie i tradycja”.

Reklama

Tiramisu w dwóch wersjach

Nie jest prawdą, że włoska kuchnia jest jednorodna. To mit, chociaż można by przytoczyć ich więcej. I tak w regionie Friuli Venezia Giulia używa się mało oliwy, za to dużo masła i smalcu, podobnie jak w Polsce. Ale powstał tu zarazem jeden z najdelikatniejszych deserów, jaki ludzkość wymyśliła – tiramisu i to aż w dwóch wersjach. Wersja znana pod nazwą „Coppa Vetturino”, zrodzona w mieście Pieris w 1935 roku, jest mieszanką musu czekoladowego, biszkoptu i zabaione. Znana zaś na całym świecie wersja z biszkoptami, kawą, mascarpone i kakao powstała w Tolmezzo w latach 50. Pasuje do niej słodkie wino Verduzzo Fiulano. We Friuli produkuje się 30 proc. wszystkich czerwonych win we Włoszech. Włosi są największym eksporterem win w świecie, choć nie jest tajemnicą, że aż połowę z nich sami wypijają.

Smakowite tiramisu w wersji z kakao.
Smakowite tiramisu w wersji z kakao. stock.adobe.com

Rarytasy Emilii Romania

Jakie włoskie regiony są „najsmaczniejsze”? Pod względem kulinarnym na pierwszych miejscach znalazły się Sycylia, Kampania i Emilia Romania. Ta ostatnia jest pierwszym europejskim regionem z tak dużą liczbą wyrobów wysokiej jakości. Wytwarza aż 44 produkty, których pochodzenie i jakość potwierdzono włoskimi oznaczeniami DOP (ChNP) lub IGP (ChOG). Dzięki temu wizyta w Emilii może być wspaniałą kulinarną podróżą. To kraina wyśmienitych serów Parmigiano Reggiano, Grana Padano czy Formaggio di Fossa di Sogliano, wyjątkowych wędlin takich jak Prosciutto di Parma, czy Prosciutto di Modena, makaronów i wybornych win.

Davide Monti Studio

Niektóre produkty można było przetestować na warsztatach pod kierunkiem Cristiny Catese we Włoskiej Akademii Kulinarnej. Na liście rarytasów znalazły się też „czarne złoto” regionu Aceto Balsamico Tradizionale, czosnek z Voghiera w prowincji Ferrara i ziemniak boloński wraz z najnowszym dodatkiem arbuzem Anguria Reggiana.

Reklama
Fabrice Gallina

Food Valley, czyli Dolina Żywności

Idąc tropem bogatych smaków, legendarnych produktów i słynnych kucharzy w Emilia Romania – w tym roku aż 22 z nich otrzymało prestiżowe gwiazdki przewodnika Michelin, warto poznać Dolinę Żywności. Słynna Food Valley swoim zasięgiem obejmuje obszar od Piacenzy przez Parmę, Modenę i Bolonię, aż do Rimini położonego u wybrzeża Morza Adriatyckiego. Wśród tych urokliwych krajobrazów powstają produkty, które zna cały świat. Bolonia i Ferrara słynie z potraw z makaronem takich jak tortellini, balanzoni, lasagne, gramigna i tagliatelle. W Modenie można skosztować tradycyjnego Aceto Balsamico o kwaskowatym smaku, dojrzewającego w drewnianych beczkach przez co najmniej 12 lat, a w Rawennie i Rimini grigliaty, pysznych grillowanych owoców morza. Nie zaszkodzi też kieliszek delikatnie musującego lambrusco.

Sztuka dekoracji, Włoska Akademia Kulinarna
Sztuka dekoracji, Włoska Akademia Kulinarna materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama