Reklama

Bijący rekordy popularności serial jest ekranizacją bestsellerowej sagi George’a R.R. Martina - „Pieśń lodu i ognia”. W 2012, 2015, 2016 oraz 2017 roku "Gra o tron" zdobyła liczne nominacje do Złotych Globów (również w prestiżowej kategorii „najlepszy serial obyczajowy”). W 2015 roku, produkcja została nagrodzona rekordową liczbą 12 statuetek najważniejszych, amerykańskich nagród filmowych - Emmy.

Reklama

Jeśli więc jesteś fanem "Gry o tron" i do tego kochasz podróże to zestawienie na pewno Ci się spodoba! Przedstawiamy 10 wyjątkowych lokalizacji, w których kręcono sceny do tego kultowego serialu.

1) Bardenas Reales, Navarra (Morze Dothraków)

Bardenas Reales to rozległe tereny rejonów Hiszpanii położone w środkowej części doliny rzeki Ebro. Położone są z dala od ludzkich aglomeracji i stanowią rezerwat biosfery UNESCO. To wyjątkowo malownicze i spokojne miejsce. Można zwiedzać je na wiele sposobów: pieszo, rowerem lub konno.

2) Dubrownik, Chorwacja (Królewska Przystań)

To stare, ale doskonale zachowane chorwackie miasto jest jedną z głównych lokalizacji w serialu. Dubrownik położony jest na malowniczym, kamiennym klifie i otoczony fortyfikacjami. W "Grze o tron" stanowi siedzibę króla Westeros, zwaną Królewską Przystanią.

3) Azure Window, Malta (Ślub Daenerys i Drogo)

Zlokalizowany na wyspie Gozo Azure Window - wapienny łuk, wysoki na ponad 50 metrów uformował się naturalnie. Wcześniej, pojawił się m.in. w filmie "Hrabia Monte Christo". To tutaj odbył się ślub dwojga ważnych bohaterów - Daenerys Targaryen i Khala Drogo. Niestety, ten przepiękny symboli Malty został zniszczony pod wpływem silnych sztormów. Słynna rzeźba skalna runęła do morza w marcu 2017 roku.

4) The Dark Hedges, Irlandia Północna (Droga z Przystani Króla)

Zasadzona w XVIII wieku przez rodzinę Stuartów aleja, początkowo miała tylko robić wrażenie na gościach, udających się do posiadłości Gracehill House. Tymczasem, jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych lokalizacji w całej Irlandii Północnej! W Westeros, to przepiękne miejsce odgrywa rolę królewskiej trasy. Jako dziecko, Arya uciekła tędy z miasta razem z Yorenem, Gendry i Hot Pie.

5) Split, Chorwacja (Królewska Przystań)

Split to jedno z najpiękniej położonych miast Chorwacji. Znajduje się na liście UNESCO i przyciąga setki tysięcy turystów. W tamtejszym kompleksie pałacowym, wybudowanym przez Cesarza Dioklecjana, nakręcono wiele scen serialu, bowiem zamieszkiwała w nim królowa Cersei Lannisteer. Na co dzień, dostępny jest do zwiedzania.

6) Vatnajökull, Islandia (ziemie za Murem)

Malowniczo położony masyw górski w południowo-wschodniej Islandii, który często mogliśmy podziwiać na ekranie jest częścią największego w Europie lodowca - Vatnajökull. W Westeros, Vatnajökull stanowi tajemniczą ziemię za Murem, dom mitycznych stworów i postaci.

7) Ajt Bin Haddu, Maroko (Yunkai i Pentos)

Ajt Bin Haddu to ufortyfikowana osada, zlokalizowana między Marrakeszem, a Warzazatem. Miejsce jest uwielbiane przez filmowców z Hollywood. Od lat 60-tych regularnie podziwiamy je na ekranie. "Mumia", "Gladiator", "Alexander" czy "Babel" to tylko niektóre superprodukcje, powstałe w Ajt Bin Haddu. Dla twórców serialu "Gra o tron" stał się Yunkai - jednym z trzech miast na wybrzeżu Zatoki Niewolniczej i Pentos, portem w zatoce Wąskiego Morza.

8) Grjótagjá, Islandia (Gorące Źródło albo Jaskinia Jona i Ygritte)

Grjótagjá - komora lawowa nieopodal Jeziora Mývatn, zlokalizowana w północno-wschodniej Islandii. Na zewnątrz otoczona śniegiem i lodem, zaś wewnątrz temperatura może dochodzić nawet do 50 stopni Celsjusza! To właśnie tutaj zrealizowano serialowe sceny erotyczne.

9) Peñiscola, Walencja (Dorne lub Meereen)

Ogromna fortyfikacja w Walencji zadebiutowała w szóstym sezonie "Gry o Tron". Ulubione lokalizacje w Walencji to także m.in. Portal Fosc – średniowieczna brama, którą służyła za główne wejście do miasta aż do XVIII wieku oraz plac defiladowy Plaza de Armas.

Reklama

10) Doune Castle, Szkocja (Winterfell)

Powstały w XIII wieku zamek w Doune, wciąż wygląda niemalże identycznie, jak za czasów średniowiecza! Ze względu na dobrą konserwację i sprzyjające warunki produkcji filmowej, wcześniej pojawił się w wielu filmach, m.in. "Monty Python i Święty Graal".

Reklama
Reklama
Reklama