Od surowych wież obronnych, po pełne przepychu rezydencje – szkockie zamki to okna do świata rycerzy, królów i duchów, które ponoć wciąż przemierzają ich korytarze. Wyruszmy w niezwykłą podróż pełną tajemnic.

Zamek Inveraray

Historia zamku – położonego nad brzegiem malowniczego jeziora Fyne w zachodniej Szkocji – sięga XVIII wieku. To właśnie wtedy ród Campbellów, potężnych arystokratów i naczelników klanu Argyll, postanowił wznieść nową siedzibę godną swojego statusu. Narożne wieżyczki, wysunięte bastiony i imponująca fasada sprawiają, że zamek wygląda jak z baśni, a otaczające go ogrody tylko potęgują to wrażenie. Inveraray był nie tylko rezydencją, lecz także centrum politycznym i społecznym klanu Campbellów. Jedną z najbardziej niezwykłych postaci związanych z tym miejscem jest Archibald Campbell, który żył na przełomie XIX i XX wieku. Książe, znany ze swojej niezwykłej gościnności, organizował wystawne przyjęcia i polowania, na które zjeżdżali się goście z całej Europy. W XIX wieku w zamku doszło do wielkiego pożaru, który zniszczył znaczną część budowli. Dzięki determinacji klanu Campbellów został jednak odbudowany, a przy okazji rozbudowany i unowocześniony. Dziś możemy podziwiać jego bogate wnętrza, w tym imponującą zbrojownię, bibliotekę oraz galerię sztuki.

Zamek Eilean Donan

To jeden z najbardziej rozpoznawalnych zamków w Szkocji, majestatyczne położony na małej wyspie u zbiegu trzech jezior – Duich, Long i Alsh. Historia Eilean Donan sięga XIII wieku, kiedy to zamek został wzniesiony jako twierdza obronna mająca chronić ziemie klanu Mackenzie przed najazdami Wikingów i rywalizujących klanów. Przez wieki był świadkiem licznych bitew. Eilean Donan stał się jednym z kluczowych punktów oporu w czasie szkockich wojen o niepodległość, a także w czasie późniejszych konfliktów z Anglikami. W XVIII wieku, podczas powstania jakobickiego, zamek został zbombardowany przez angielską flotę i popadł w ruinę. Odbudowa rozpoczęła się dopiero na początku XX wieku, dzięki staraniom pułkownika Johna MacRae-Gilstrapa, potomka dawnych właścicieli.

Współcześnie możemy obejrzeć tu tradycyjne szkockie meble, zbroje i broń, a także wystawy poświęcone historii klanu Mackenzie i MacRae. Co ciekawe, zamek często pojawia się w filmach i serialach. To właśnie tu kręcono przygody Jamesa Bonda „Świat to za mało” w 1999 roku. Jego romantyczny i zarazem tajemniczy wygląd przyciąga również miłośników legend. Bo jak głoszą opowieści, na wyspie wciąż można spotkać duchy dawnych mieszkańców.

Eilean Donan Castle, Scotland, UK
Eilean Donan, Mat. prasowe

Zamek Dunrobin

Położony na północnym wybrzeżu Szkocji jest jedną z najbardziej okazałych i romantycznych rezydencji w kraju. Jego białe, strzeliste wieże, przypominające zamki rodem z baśni, wznoszą się ponad Morzem Północnym. Dunrobin to także siedziba jednego z najstarszych i najbardziej wpływowych szkockich rodów – klanu Sutherlandów. Wnętrza, pełne zabytkowych mebli, obrazów i trofeów myśliwskich, oddają klimat życia dawnych mieszkańców. Zamek posiada także własne muzeum, gdzie można zobaczyć niezwykłe kolekcje broni, przedmiotów z całego świata oraz pamiątki związane z historią klanu. Świetną atrakcją są też pokazy sokolnicze w ogrodach.

view of Dunrobin Castle and Gardens in the Scottish Highlands
Dunrobin, Mat. prasowe

Zamek w Edynburgu

Jeden z najbardziej ikonicznych zabytków Szkocji, majestatycznie górujący nad stolicą kraju z szczytu skalistego wzniesienia. Jego potężne mury były świadkami niezliczonych bitew, intryg politycznych, a także dramatycznych wydarzeń, które kształtowały losy narodu. Historia budowli sięga czasów prehistorycznych. Wówczas wzniesienie, znane jako Castle Rock, było wykorzystywane jako naturalna forteca. Pierwsze kamienne budowle pojawiły się na tym miejscu już w IX wieku, a w kolejnych stuleciach zamek stał się siedzibą szkockich królów. Był to także punkt strategiczny w wojnach o niepodległość. Oblegany i atakowany przez wrogie armie, wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. Jednym najważniejszych miejsc w zamku jest Kaplica św. Małgorzaty – najstarsza zachowana budowla w Edynburgu, pochodząca z XII wieku. Zamek skrywa również królewskie skarby, w tym słynny Kamień Przeznaczenia (na którym koronowani byli szkoccy królowie) oraz insygnia koronacyjne Szkocji – koronę, berło i miecz państwowy (czyli jedne z najstarszych regaliów w Europie).

Zamek w Edynburgu to także miejsce licznych wydarzeń kulturalnych, w tym słynnego Royal Edinburgh Military Tattoo – spektakularnego pokazu wojskowych orkiestr z całego świata. Nie można nie zapomnieć również o potężnej baterii artyleryjskiej Half Moon Battery, gdzie codziennie o godzinie 13:00 wystrzeliwany jest słynny One O’Clock Gun. To tradycja, która sięga XIX wieku.

Zamek Blair

Ta niezwykła rezydencja, o białych murach i charakterystycznych wieżyczkach, położona jest w sercu szkockiego regionu Perthshire. Otoczony malowniczymi wzgórzami i lasami, zamek Blair to miejsce o bogatej i fascynującej historii. Przez pokolenia był siedzibą rodu Murrayów, a także centrum życia politycznego i społecznego regionu. Jednym z najbardziej fascynujących rozdziałów w jego historii jest okres wojen jakobickich. Blair to także miejsce pełne legend i opowieści. Mówi się, można natknąć się tu na duchy, w tym tajemniczą "Czarną Damę". XIX wieku zamek stał się także siedzibą jedynego prywatnego pułku wojskowego w Europie – Atholl Highlanders, który do dziś pełni ceremonialne obowiązki.

Odwiedzając Blair, warto zwrócić uwagę na jego wspaniałe wnętrza. Od bogato zdobionych sal reprezentacyjnych, przez pokoje z cennymi antykami, po galerie pełne portretów członków rodu Murrayów – każdy zakątek opowiada swoją własną historię. W muzeum znajdującym się na terenie zamku można z kolei podziwiać liczne pamiątki związane z historią rodu oraz regionu. Warto odwiedzić też słynny Hercules Garden, czyli zrewitalizowany XVIII-wieczny ogród w stylu barokowym.

Blair Atholl
Blair, Mat. prasowe

Zamek Craigievar

Craigievar, położony w malowniczym regionie Aberdeenshire w Szkocji, to prawdziwa perła architektury. Zamek Craigievar ze swoimi charakterystycznymi różowymi ścianami i wieżami zakończonymi krenelażem, jest jednym z najlepiej zachowanych przykładów stylu baronialnego w Szkocji. Ukończony w 1626 roku szybko stał się symbolem potęgi i prestiżu rodziny Forbes. W odróżnieniu od wielu innych szkockich zamków, Craigievar przetrwał wieki bez większych zmian i modernizacji. Dzięki temu możemy dziś podziwiać jego oryginalne wnętrza, pełne zabytkowych mebli, portretów i przedmiotów codziennego użytku. Zamek słynie również z wielu legend i opowieści. Jedna z najsłynniejszych mówi o duchu "Zielonego Pana, który ma nawiedzać zamek. Według legendy, jeden z Forbesów zepchnął swojego rywala z najwyższej wieży zamku. Od tamtej pory, w niektóre noce, na korytarzach kręcić ma się tajemnicza postać.

Zamek jest położony na terenie rozległego parku, pełnego starych drzew, malowniczych ścieżek i dzikiej przyrody. Możemy podziwiać tam wspaniałe widoki na okoliczne wzgórza i doliny, które zmieniają się wraz z porami roku. Zamek słynie także z pięknych detali architektonicznych, takich jak ozdobne gzymsy, kamienne gargulce i misternie rzeźbione drzwi. Jego wnętrza, pełne zabytkowych mebli, gobelinów i obrazów to fascynująca podróż przez epoki.

Craigievar Castle, Scotland
Craigievar, Mat. prasowe

Zamek Kilchurn

Jeden z najbardziej malowniczych i nastrojowych zamków w Szkocji majestatycznie położony na skalistym półwyspie u brzegu jeziora Awe. I choć jego kamienne mury popadły w ruinę, Kilchurn wciąż zachwyca surową urodą i fascynującą historią. Zamek został zbudowany w połowie XV wieku przez Sir Colina Campbella, pierwszego Lorda Glenorchy, jako siedziba jednego z najpotężniejszych szkockich rodów – klanu Campbell. Jego strategiczne położenie nad jeziorem Awe czyniło go także ważną twierdzą obronną w czasach, gdy rywalizujące klany walczyły o wpływy i władzę w Highlands. W XVII wieku Kilchurn został zamek przekształcono w koszary, a jego mury gościły żołnierzy w czasie szkockich wojen domowych oraz wojen jakobickich. W tym czasie mocno go też rozbudowano, dodając m.in. imponującą wieżę oraz bastiony, które miały chronić mieszkańców przed atakami. Jednym z najbardziej dramatycznych momentów w historii Kilchurn był rok 1760, kiedy to potężna burza i uderzenie pioruna zniszczyły część zamku, zamieniając go w ruinę.

Zamek, otoczony przez góry i odbijający się w spokojnych wodach jeziora, jest jednym z najbardziej fotogenicznych miejsc w całej Szkocji. Warto wybrać się tam o wschodzie czy zachodzie słońca, kiedy ruiny nabierają magicznych barw.

Materiał promocyjny agencja Fire! Sp. z.o.