Wygląda jak zamek nad Loarą, a stoi pod Warszawą. Pałac w Guzowie odzyskuje przedwojenny blask
1 z 9
Fantastyczna informacja dla wszystkich miłośników historii i architektury. Pałac Sobańskich w Guzowie, jedna z nielicznych ocalałych do dziś pamiątek po polskiej magnaterii wraz z całym układem urbanistycznym i parkiem została wpisany do rejestru zabytków. Zespół składa się m.in. z dawnych budynków dworskich z domami zarządców pałacu i fabryki, czworakami, szkołą, kaplicą, kordegardą pałacową, dworskimi budynkami gospodarczymi i zachowanym w całości układem dróg.
- O uznanie Guzowa za zabytek walczyliśmy przez ostatnich 10 lat. Cieszę się, że wreszcie się udało – mówi w rozmowie z VIVĄ! Izabela Ponińska, która wraz z bratem Michałem Sobańskim toczyła administracyjne boje o odzyskanie i uznanie historycznego dziedzictwo przodków, a teraz zabiera się do restauracji majątku.
Zniszczona przez lata PRL-u posiadłość odzyska przedwojenny blask w ciagu najbliższych 3-5 lat. - Mamy bogatą dokumentację odtworzymy praktycznie wszystko w przedwojennym kształcie – zapewnia Izabela Ponińska.
Zaznacza przy tym, że ona sama do pałacu nie zamierza się przeprowadzać. - Mamy jednak pomysł by stał się on swojego rodzaju eleganckim, butikowym hotelem, wynajmowanym na okolicznościowe imprezy, czy spotkania, ale będziemy prowadzić w nim także działalność kulturalną – mówi, dodając, że jej brat zamieszkał tuż obok posiadłości, w odbudowanym domu administratora dóbr. W wyremontowanym budynku powstanie izba pamięci Michała Kleofasa Ogińskiego, urodzonego w XVIII w. kompozytora, twórcy słynnego poloneza.
Walka o wpisanie całego Guzowa do rejestru zabytków nie była prosta. Długo opierali się mieszkańcy miejscowości, którzy m.in. bali się, że status zabytku zahamuje rozwój przedsiębiorstw. Ostatecznie odkupiliśmy od nich część terenów – mówi Ponińska.
Polecamy też: Marzysz, by pomieszkać w pałacu w Wersalu? Niebawem stanie się to możliwe. Warunek: karta kredytowa bez limitu
2 z 9
3 z 9
4 z 9
5 z 9
6 z 9
7 z 9
8 z 9
9 z 9