Wybór Trumpa tego akurat nie zmieni. Tych 13 zdjęć przypomina, dlaczego tak bardzo kochamy Amerykę!
1 z 13
Dolina Pomników na granicy Stanów Utah i Arizona
Magiczna kraina, która powstała poprzez erozję skał. A nietypowe barwy zawdzięcza przenikającym się dwóm rodzajom piaskowca. Krajobraz był tłem filmów, które na stałe weszły do historii. Ot, choćbby westernów Rio Grande, Dyliżans, czy kultowej, 2001 Odyseja Kosmiczna.
2 z 13
Most Golden Gate nad cieśniną o tej samej nazwie od wybudowania 1937 r. kojarzy się z San Francisco nawet bardziej niż słynne tramwaje. Most ma 2,7 km długości, a jego pylony 218 wysokości. Od budowy przejechał po nim 1,6 mld samochodów.
My znamy go nie tylko ze zdjęć i pocztówek ale także z kina, ot choćby Bonda gdzie zagrał tytułowy „Zabójczy widok”, a dotego dochodzą Pacific Rim, czy San Andreas.
3 z 13
Hollywood w Kalifornii
O tym napisie wiadomo tak wiele, że w zasadzie nie potrzebuje dodatkowych zdań. Wystarczy jednak przypomnieć, że nim stał się symbolem kina reklamował pobliskie osiedle domków jednorodzinnych.
4 z 13
Kowboj na Manhattanie
Wprawdzie nie nocny, ale trudno znaleźć bardziej amerykańskie zdjęcie od tego. Jest i tradycyjny strój w wersji zubożonej, są i słynne żółte taksówki. Niestety ostatnio coraz rzadziej służą za nie samochody made in USA. W ramach wygranego, wartego 1 mld dolarów przetargu z 2013 r. takie jak tu Fordy Crown Victoria zastępują busiki japońskiego nissana.
5 z 13
Bruce Springsteen - Głos Ameryki i jedna z największych ikon tutejszej kultury.
Jeden z ostatnich ludzi, którzy spełnili american dream i jeden z najbardziej kochanych artystów. W końcu nikt tak jak on nie zaśpiewał „Born in the USA” pozując na tle flagi.
6 z 13
Jazz w Nowym Orleanie
Choć narodził się ponad 100 lat temu w dzielnicy prostytutek Storyville dziś podbija świat elit. Jazz ma jednak tylko jedną stolicę - podupadające ostatnio miasto w Luizjanie.
7 z 13
Nowy Jork nie tylko nie zasypia, ale także zachwyca. Tu widokiem na dolny Manhattan i Most Brookliński.
8 z 13
Jedno z najsłynniejszych zdjęć II Wojny Światowej. Marynarz z okrętu wojennego robi sobie tatuaż w bazie Norfolk w stanie Wirginia. Jest rok 1944, humory dobre, USA są bliskie zwycięstwa na Atlantyku.
9 z 13
Tramwaje w San Francisco
Choć mają zaledwie 3 linie to rzadko kto wyobraża sobie filmy z miasta w których nie suną pod górę.
10 z 13
Nie ma i nie było w historii drogi, która wdarłaby się do popkultury równie mocno jak Route 66. Łączący Chicago z Los Angeles szlak ma niemal 4 tys. km i dziś jest już mało uczęszczany, bo Amerykanie zamiast przez miasteczka wolą jechać autostradami. Dawniej pisał o niej Steinbeck, a drogę w czasach wielkiego kryzysu przemierzali na zachód szukający pracy imigranci.
11 z 13
Nie wszyscy Kowboje odjechali ku zachodzącemu słońcu, gdy skończyła się epoka Westernów. Wielu nadal można spotkać w Teksasie i stanach pasa pszenicznego. Część faktycznie zajmuje się bydłem, reszta woli ćwiczyć do pokazów rodeo.
12 z 13
Góra Rushmore w Południowej Dakocie to nie tylko tło do produkcji w stylu ”Skarb Narodów” to wykuty w piaskowcu pomnik prezydentów. Popiersie każdego z 4 wyrzeźbionych prezydentów (Washington, Jefferson, T. Roosevelt. Lincoln) ma ponad 18 m. wysokości. Rzeźba powstawała przez 14 lat (1927-41)
13 z 13
Pasto Martin Luter King idzie do Selmy. Wydarzenie, które niedawno przypomniał Oscarowy film to największy przykład tego co może zdziałać obywatelski sprzeciw.