Najpoważniejsza od pół wieku powódź w Wenecji!
Woda zalała plac świętego Marka i bazylikę!
- Redakcja VIVA!
Wenecja ponownie boryka się z sezonem zalewowym. To największa fala od ponad 50 lat. We wtorek wieczorem lustro wody podniosło się do poziomu 187 cm. Po kilkudziesięciu minutach woda opadła o 12 cm. Gorzej było tylko w 1966 roku - wtedy poziom wody wzrósł do 194 cm. Niestety wczoraj przypływ zalał plac świętego Marka i historyczne centrum miasta. Miejsce jest szczególnie narażone, bo znajduje się w jednej z niżej położonych części miasta. Pod wodą znalazła się także część bazyliki świętego Marka. Żywioł spowodował tam ogromne straty - w kulminacyjnym momencie poziom wody wynosił w bazylice nawet 110 cm, a w przedsionku wciąż utrzymuje się na wysokości ok. 70 cm. Uszkodzone zostały niedawno położone marmury, wiadomo też, że cała krypta jest zatopiona.
Stoimy w obliczu apokaliptycznego, totalnego zniszczenia - tak sytuację w zalanej Wenecji opisał szef władz regionu Luca Zaia
Powódź w Wenecji - ofiary śmiertelne?
Niestety włoskie media poinformowały również o ofiarach śmiertelnych, zginęły dwie osoby. Na wyspie Pellestrina zginął mężczyzna porażony prądem w zalanym domu. Zmarła też druga osoba, zapewne z przyczyn naturalnych
1 z 11
Alarm zaczął się jeszcze we wtorek w ciągu dnia, kiedy poziom wody osiągnął blisko 130 centymetrów.
2 z 11
Sytuację pogarszała panująca wichura – silny wiatr pchał wodę w stronę lądu. Woda wdarła się do bazyliki świętego Marka.
3 z 11
Najpoważniejsza sytuacja była wieczorem, gdy poziom wody wyniósł 187 centymetrów. To prawie tyle, ile wynosił dotychczasowy rekord sprzed ponad pół wieku. W 1966 r. w Wenecji poziom wody wzrósł do 194 cm.
4 z 11
Sparaliżowane są takie miasta jak Brindisi, Matera i Taranto. Pod wodą znalazły się też miasta na Sycylii. We wszystkich miejscowościach dotkniętych powodziami nieczynne są szkoły i budynki użyteczności publicznej.
5 z 11
Przyczyną powodzi są silne burze i ulewy, które przeszły nad północną i południową częścią Włoch.
6 z 11
Jedno z najbardziej znanych miejsc w mieście Punta della Salute, zostało zalane do wysokości niemal dwóch metrów. Znajduje się tam muzeum sztuki współczesnej oraz bazylika Santa Maria della Salute.
7 z 11
Straty w liczącej ponad tysiąc lat świątyni są poważne. Zalane zostały m.in. marmury, które niedawno były wymieniane. Zatopiona została cała krypta.
8 z 11
Choć poziom wody zaczyna opadać, sytuacja nadal jest bardzo poważna. Na placu św. Marka wciąż stoi około metra wody, zalane jest też całe historyczne centrum.
9 z 11
Burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro sytuację określił mianem katastrofy. Zaapelował do mieszkańców, aby nie wychodzili z domów.
10 z 11
Przewodniczący władz regionu Wenecja Euganejska Luca Zaia oświadczył w środę w telewizji, że "pod wodą jest 80 procent miasta, szkody są niewyobrażalne, straszne". Niestety zginęły dwie osoby.
11 z 11
Cały czas trwa szacownie szkód!